Shendet

SHBA është ‘pushtuar’ në çdo cep nga fentanili

Më shumë amerikanë se kurrë po vdesin nga mbidozat e fentanilit ndërsa vala e katërt e epidemisë së opioideve ka përfshirë çdo komunitet, në çdo cep të vendit.

Gjashtë vite më parë, SHBA-ja dëshmoi një moment historik të zymtë: për herë të parë në histori, mbidozat e drogës vranë më shumë se 100,000 njerëz në të gjithë vendin në një vit të vetëm.

Nga këto vdekje, më shumë se 66% ishin të lidhura me fentanil, një opioid sintetik 50 herë më i fortë se heroina.

Fentanili është një ilaç farmaceutik që mund të përshkruhet nga një mjek për të trajtuar dhimbjet e forta.

LEXO EDHE:
- Si fentanili po ndryshon lojën për kartelet meksikane të drogës
- Fentanili, një sfidë e madhe për forcat e zbatimit të ligjit në SHBA
- Prindërit po përpiqen t’i mbajnë fëmijët larg nga Fentanili me paralajmërime, lutje dhe trajnime
- Rritet numri i njerëzve që injektojnë drogra ilegale në botë
- Ksilazina, droga që ka alarmuar Amerikën vjen edhe në Europë

Por ky ilaç prodhohet dhe shitet ilegalisht edhe nga bandat kriminale. Shumica e fentanilit të paligjshëm të gjetur në SHBA trafikohet nga Meksika duke përdorur kimikate me origjinë nga Kina.

Në vitin 2010, rreth 40,000 njerëz vdiqën nga mbidoza në të gjithë vendin dhe rreth 10% e këtyre vdekjeve ishin të lidhura me fentanilin.

Në atë kohë, vdekjet shkaktoheshin kryesisht nga përdorimi i heroinës ose opioideve me recetë.

Por në një studim të publikuar këtë javë nga studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, që shqyrton tendencat e vdekjeve nga mbidoza në SHBA nga viti 2010-21, duke përdorur të dhëna të përpiluara nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tregoi se fentanili tashmë është shkaku kryesor i vdekjeve nga mbidoza në Amerikë.

“Rritja e fentanilit të prodhuar në mënyrë të paligjshme ka sjellë një krizë të mbidozës në Shtetet e Bashkuara të një përmase të paprecedentë”, shkruajnë autorët e studimit.

Pothuajse çdo cep i SHBA-së, nga Hawaii në Alaska në Rhode Island, është prekur nga fentanili.

Rritja e vdekjeve të lidhura me fentanilin u vu re për herë të parë në vitin 2015, tregojnë të dhënat.

Që atëherë, fentanili është përhapur në të gjithë SHBA dhe shkalla e vdekjeve është rritur ndjeshëm.

Në studimin e tyre, studiuesit japin alarmin për një tjetër prirje në rritje: vdekjet që lidhen me përdorimin e fentanilit dhe një droge tjetër stimuluese, si kokaina ose metamfetamina.

Ky trend po vërehet në të gjithë SHBA-në, megjithëse në mënyra të ndryshme për shkak të modeleve të përdorimit të drogës që ndryshojnë nga rajoni në rajon.

Për shembull, studiuesit gjetën norma më të larta të vdekjeve të lidhura me përdorimin e fentanilit dhe kokainës në shtetet verilindore të SHBA-së, si Vermont dhe Connecticut, ku kokaina ka qenë tradicionalisht më e disponueshme.

Por për pothuajse kudo tjetër në vend, nga Virxhinia Perëndimore në Kaliforni, vdekjet u shkaktuan kryesisht nga përdorimi i metamfetaminës dhe fentanilit.

Përdorimi vdekjeprurës i fentanilit në kombinim me barna të tjera ka shënuar "valën e katërt" të krizës së mbidozës në SHBA, thonë studiuesit.

Dhe ekspertët kanë paralajmëruar se opsionet e trajtimit në SHBA për përdorimin e substancave nuk kanë vazhduar.

"Sistemi ynë i trajtimit për çrregullimin e përdorimit të substancave shpesh përqendrohet në një ilaç në një kohë por realiteti është se shumë njerëz që përdorin drogë përdorin më shumë se një lloj droge”.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë