Ne rrjet

Rezultatet zyrtare të zgjedhjeve në Kosovë, Kurti kryeministër

Komisioni Qendror i Kosovës, KQZ, njoftoi rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme legjislative të 6 tetorit, pas një muaji trazirash të lidhura me problemet me numërimin. Lëvizja Vetëvendosje është zyrtarisht partia më e votuar në Kosovë, duke i siguruar kryetarit të parë, Albin Kurtit, postin e kryeministrit.
Vonesat për daljen e rezultatit përfundimtar përfshinin votat e helmuara e dërguara nga Serbia dhe arrestime të shumta të bëra në komuna të ndryshme për falsifikimin e numërimit të votave.
Valdete Daka, kryetarja e KQZ-së, sqaroi se tani ishin shpallur rezultatet. Vetëvendosja e Albin Kurtit fitoi 220.811 vota, ose 26.29 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës mori 206.458 vota, ose 24,46 për qind, Partia Demokratike e Kosovës, PDK, Kadri Veseli, u rendit e treta me 178.645 vota, ose 21.163 përqind. Dhe Kryeministri në largim Ramush Haradinaj dhe koalicioni i tij u rendit i katërti me 96.883 vota, ose 11.47 përqind.
Avdullah Hoti, anëtar i LDK-së i përfshirë në negociimin e marrëveshjes së koalicionit midis dy palëve tha se Osmani dhe Kurti po punojnë për qeverinë e re.

“Gjithçka është duke shkuar në ndërtim të një qëndrimi të përbashkët”, tha ai.
Edhe deputeti i LVV-së Ismajl Kurteshi shprehet se negociatat janë duke shkuar mjaft mirë. “Nuk ka probleme, deri tani janë arritur disa marrëveshje”, tha ai.

Në zgjedhjet e fundit, lideri i Vetëvendosjes dhe kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani janë parë si dy figurat kryesore për postin e kryeministrit të ardhshëm të Kosovës. Por tani që rezultati zgjedhor favorizon liderin e Vetëvendosjes, Osmani është shprehur e gatshme të bashkëpunojë me Kurtin si kryeministër.

“Koalicioni LDK-LVV ka shumë sfida para vetes, por duhet ta ketë vetëm një interes: atë të qytetarëve të Kosovës”, thotë Osmani. Analisti Ilir Ibrahimi është i bindur se nuk pritet të ketë zvarritje rreth formimit të qeverisë e re. Ai thotë se Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, tani u mbetet vetëm të ulen dhe të shohin se cila do të jetë marrëveshja ndërpartiake për formimin e qeverisë së re.

“Partia fituese e ka të drejtën e zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit prandaj dhe kjo nuk do të kontestohet nga asnjë parti politike,”, tha Ibrahimi.
“Përveç kësaj e dimë se kemi përpara një proces të vështirë të dialogut me Serbinë, një proces që pritet të fillojë shumë shpejt për shkak të presionit të përfaqësuesve ndërkombëtarë që kanë vizituar Prishtinën. Nuk besoj që klasa politike kosovare ka luks të bëjë vonesa të tilla”, thotë Ibrahimi.

Për formimin e Qeverisë së Kosovës, janë të domosdoshme të paktën 61 vota në Kuvend. Analisti Ramush Tahiri shprehet se deri në nëntor qeveria e re do të ketë nisur punën.
Tahiri thotë për “Radio Evropa e Lirë” se tanimë Kurti dhe Osmani duhet të hartojnë platformën e përbashkët qeveritare.

“Kosova nuk e ka përjetuar asnjëherë një koalicion të tillë”, thotë Tahiri. “Por ndarja e ministrive pritet të shkaktojë përplasjet e para mes VV-së dhe LDK-së”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë