Shendet

Rekord infektimesh nga Covid-19 në Europë, ekspertët kërkojnë përshpejtim të dozës së tretë

Infeksionet e koronavirusit janë shtuar shumë në Europë dhe kontinenti është edhe një herë epiqendra e kësaj pandemie. Duke pasur këtë gjendje, ekspertët e shëndetit publik kanë deklaruar që duhet të zgjerohet përdorimi i vaksinave përforcuese.
Sllovakia, Republika Çeke, Holanda dhe Hungaria raportuan të gjitha nivele të reja të larta të infeksioneve ditore ndërsa dimri mbërtheu Evropën dhe njerëzit mblidhen në ambiente të mbyllura në prag të Krishtlindjeve, duke siguruar një terren të përsosur për përhapjen e Covid-19. Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), agjencia e shëndetit publik të BE-së, rekomandoi përforcues vaksinash për të gjithë të rriturit, me përparësi për ata mbi 40 vjeç, në një ndryshim të madh nga udhëzimi i saj i mëparshëm, i cili sugjeroi që dozat shtesë duhet të merren parasysh për të moshuarit, njerëzit e dobët dhe ata me sistem imunitar të dobësuar.
"Dëshmitë e disponueshme që dalin nga Izraeli dhe Britania e Madhe tregojnë një rritje të konsiderueshme të mbrojtjes kundër infeksionit dhe sëmundjeve të rënda pas një doze përforcuese në të gjitha grupmoshat," tha ECDC të mërkurën.
Shumë vende të BE-së kanë filluar tashmë të japin doza përforcuese, por po përdorin kritere të ndryshme për t'i dhënë përparësi. Kreu i ECDC, Andrea Ammon tha se përforcuesit do të rrisin mbrojtjen kundër infeksionit të shkaktuar nga imuniteti në rënie dhe "mund të zvogëlojnë transmetimin në popullatë dhe të parandalojnë shtrime dhe vdekje shtesë".
Ajo këshilloi vendet me nivele të ulëta vaksinimi të përshpejtojnë përhapjen dhe paralajmëroi për rreziqe të larta të një rritjeje të mëtejshme të vdekjeve dhe shtrimeve në spital në Evropë në dhjetor dhe janar, nëse masat e rekomanduara nuk futen.
Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke pranuar se Evropa ishte përsëri në epiqendrën e pandemisë, paralajmëroi se nuk është realizuar mbrojtja e duhur nga dy doza vaksine.
Suedia do të fillojë gradualisht të nxjerrë përforcues për të gjithë të rriturit, thanë zyrtarët e qeverisë dhe shëndetësisë.

"Ne jemi përballur me një dimër të pasigurt. Ju mund të kontribuoni duke qëndruar në shtëpi nëse jeni i sëmurë ose duke u vaksinuar nëse nuk e keni bërë tashmë, dhe duke marrë përforcuesin tuaj kur t'ju ofrohet," tha Ministrja e Shëndetësisë Lena Hallengren në një konferencë për shtyp.
Sllovakia raportoi shifrën më të lartë ditore të rasteve të mërkurën kur qeveria miratoi një bllokim dy-javor për të frenuar rritjen më të shpejtë të infeksioneve në botë. Restorantet dhe dyqanet jo thelbësore do të mbyllen dhe lëvizja do të kufizohet në udhëtime thelbësore, punë, shkollë ose vizita mjekësore.
"Situata është serioze arritëm këtu sepse nuk u respektuan masat (ekzistuese," tha kryeministri Eduard Heger.
Austria është mbyllur këtë javë për të paktën 10 ditë, duke u bërë e para që rivendos kufizime të tilla. Autoritetet atje do të kërkojnë gjithashtu që e gjithë popullata të vaksinohet nga 1 shkurti, duke zemëruar shumë njerëz në një vend ku skepticizmi për kufizimet shtetërore ndaj lirive individuale është i lartë. Republika Çeke raportoi rritjen e saj më të lartë ditore të infeksioneve, me rastet që kaluan 25,000 për herë të parë. Qeveria po kërkon të bëjë vaksinat e detyrueshme për njerëzit mbi 60 vjeç dhe disa profesione, si punonjësit e kujdesit shëndetësor. Holanda regjistroi më shumë se 23,700 infeksione me koronavirus në 24 orë, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë dhe qeveria do të shpallë masa të reja të premten.
Hungaria raportoi një rekord 12,637 raste të reja ditore me COVID-19. Qeveria e kryeministrit Viktor Orban, e cila kundërshton bllokimet e mëtejshme nga frika e mbytjes së ekonomisë, nisi një fushatë vaksinimi këtë javë, duke ofruar injeksione pa regjistrim paraprak. Autoritetet në Rusi, ku vdekjet ditore të lidhura me koronavirusin janë në nivele rekord, thanë se po kontrollonin rrjetet sociale dhe faqet e internetit të mediave për të gjetur njerëz që përhapin pretendime të rreme në lidhje me rreziqet e vaksinimit.
Franca do të shpallë masat e reja për Covid-19 të enjten, ndërsa Italia po shtrëngon kufizimet për personat që nuk janë vaksinuar, duke i penguar ata të shkojnë në kinema, restorante dhe aktivitete sportive në kufizimet e reja që vijnë nga 6 dhjetor. Portugalia, një nga vendet më të vaksinuara në botë, do të japë vaksina përforcuese për një të katërtën e popullsisë së saj deri në fund të janarit. Rastet atje arritën të mërkurën në nivelin më të lartë të përditshëm katër mujor. Megjithatë, vdekjet mbeten shumë nën nivelet e janarit dhe shkalla e infeksionit është shumë më e ulët se në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore.
Burimi:Reuters/Përshtati:Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë