Politike

Rama: Meta synon hedhjen në erë të zgjedhjeve, Luli pret të vdes unë që të bëhet Kryeministër

gazetasi

Kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Ilir Meta se pas kërkesës së drejtuar Komisionit të Venecias, qëndron synimi i tij për të hedhur në erë zgjedhjet e 25 prillit.

“Venecia është një përpjekje për ta bllokuar këtë proces dhe që Ilir Meta të hedhë në erë zgjedhjet”, u shpreh Rama gjatë fjalës së mbajtur në seancën plenare të kësaj të enjteje.

Kryeministri tha se Presidenti po sfidon Parlamentin, jo vetëm me dekretin e kthimit të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, por më shumë me deklaratat që vendosin në mëdyshje legjitimitetin e këtij institcioni.

Në fjalën e tij, kreu i Qeverisë u ndal edhe tek Lulzim Basha, ndaj të cilit nuk kurseu ironitë.

“Luli është në pritje që biologjia të kryejë rotacionin. Pra për arsye moshe, apo goditje në sistemet e mia fizike unë të largohem nga jeta dhe Luli të bëhet Kryeministër”, u shpreh ai.

Përgjigje morën edhe 8 deputetët e së djathtës në Parlamentin Europian, që mbrëmjen e së mërkurë i adresuan një letër ku i kërkonin Kryeministrit të priste opinionin e Venecias dhe më pas të rivotonte Kodin Zgjedhor.

“Më shkruanin dje 8 eurodeputetë të Partive Popullore Europian, që janë të tronditur. Por për çfarë janë tronditur?! Si mund të presim ne Venecian deri në dhjetor, ndërkohë që ligji ka kaluar 2 javë më parë. Nuk jemi duke kaluar një ligj të ri. Janë të keqinformuar qëllimisht duke shfrytëzuar edhe marrëdhëniet ndërpartiake”, u shpreh ai.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë