Ne rrjet

‘Prisni se ka edhe më shumë’, Rusia sapo ka hapur shampanjën për skandalin e rrjedhjes së informacionit gjerman

​Tapat e shampanjës po shpërthejnë në Moskë

Rrethi i presidentit rus Vladimir Putin është i gëzuar për rrjedhjen e bisedimeve sekrete midis zyrtarëve të lartë ushtarakë gjermanë për dërgimin e armëve me rreze të gjatë për të ndihmuar Ukrainën, ndërsa Kremlini tha të hënën se kishte thirrur ambasadorin gjerman në një takim informal.

Zbulimet e përgjimeve janë një siklet për ushtrinë gjermane me aleatët e NATO-s që vënë në pah dështimin e sigurisë dhe shërben si një fitore propagandistike për Kremlinin, bashkëpunëtorët e të cilit nxituan të gëzojnë për të mbjellë përçarje në Berlin.

Në regjistrimin e marrë dhe të publikuar fillimisht nga media ruse e propagandës shtetërore e sanksionuar nga BE, RT, kryesia e ushtrisë gjermane diskutoi furnizimet e mundshme të raketave Taurus në Ukrainë. Megjithatë, pjesa më delikate e bisedës së zbuluar përfshiu shefin e Forcave Ajrore Gjermane Ingo Gerhartz dhe gjeneral brigade Frank Gräfe duke diskutuar nëse raketat mund të arrinin "urën", me sa duket duke iu referuar urës së Kerçit, një lidhje kritike midis Krimesë së pushtuar nga Rusia dhe Rusia kontinentale.

Gjermania konfirmoi se rrjedhja ishte autentike dhe tha se do të kryente një hetim të brendshëm, duke shkaktuar një stuhi masive në Perëndim dhe kënaqësi në Moskë.

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha gjatë fundjavës se bisedimet e zbuluara ishin provë e një përçarjeje të brendshme në qeverinë gjermane dhe elitën politike. “Kjo tregon se nuk ka fuqi të unifikuar në Gjermani. Kjo është dëshmi e drejtpërdrejtë e mungesës së demokracisë,” tha ajo.

Ish-presidenti dhe zëvendëskryetari aktual i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev, si zakonisht, shkoi më tej.

"Në fund të fundit, kundërshtarët tanë të përjetshëm - gjermanët - janë kthyer përsëri në armiq të betuar," tha Medvedev. “Shikoni me sa kujdes dhe me çfarë detajesh Fritzes diskuton sulmet në territorin tonë duke përdorur raketa me rreze të gjatë, objektiva të zgjedhura për të goditur dhe mënyrat më të mundshme për të shkaktuar dëm maksimal për Atdheun tonë dhe popullin tonë”

“Thirrja e Luftës së Madhe Patriotike është bërë sërish aktuale: VDEKJE OKUPATORËVE GJERMANO-NAZISTË! ai bërtiti në Telegram”.

Vetë Putin nuk e ka komentuar ende rrjedhjen e audios, por zëdhënësi i tij Dmitry Peskov paralajmëroi të hënën se, “[biseda ushtarake] vetë sugjeron që në zorrët e Bundesëehr-it, planet për sulme në territorin rus po diskutohen në mënyrë thelbësore dhe konkrete”

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raportoi se takimi i së hënës midis ambasadorit të Berlinit dhe ministrisë së jashtme të Kremlinit iu kushtua kryesisht rrjedhjes së informacionit.

Gjermania mohoi që ambasadori të ishte thirrur dhe tha se ishte një "ftesë për të biseduar për tema të ndryshme dypalëshe"

Ministria e Jashtme ruse tha se nuk do t'i përgjigjet menjëherë kërkesës së POLITICO për koment në lidhje me thelbin e takimit.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka hezituar t'i dërgojë Ukrainës raketa me rreze të gjatë veprimi, nga frika se Gjermania rrezikon të tërhiqet drejtpërdrejt në luftën e Kremlinit nëse Kievi përdor Taurus për të goditur objektivat në tokën ruse. (Aleatët evropianë Britania dhe Franca i kanë ofruar ushtrisë ukrainase raketa të ngjashme me rreze të gjatë.)

Një ekspert i marrëdhënieve gjermano-ruse tha se rrjedhja e audios është përdorur kryesisht nga Moska për qëllime propagandistike deri më tani, pasi nuk përfshin ndonjë detaj specifik ushtarak. Mund të synojë gjithashtu të ndezë diskutime më të gjera brenda institucionit gjerman për të dëmtuar reputacionin e Scholz-it, tha për POLITICO Alex Yusupov, drejtor i programit të Rusisë në Friedrich-Ebert-Stiftung të Gjermanisë.

“Efekti i vërejtur deri më tani është shumë i kufizuar, sepse në fakt të dhënat tregojnë se çështja është shqyrtuar nga afër pak para vendimit për të mos dorëzuar raketa me rreze te gjate, por me sa duket palës ruse i erdhi keq që ta linte regjistrimin të papërdorur”, shtoi Yusupov.

Dhe RT, media shtetërore që raportoi dhe publikoi fillimisht audion, la të kuptohej se mund të mos ishte e fundit.

“Nëse më japin më shumë, do të postoj më shumë. Prisni,” shkroi kryeredaktori Margarita Simonyan të dielën.

Burimi: politico / Përshtati në shqip: Gazeta 'Si'


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë