Ne rrjet

Primaret në SHBA, si funksionon ‘Super e Marta’ dhe në cilat shtete do të votohet (sfida Biden-Trump)

Gazeta Si - Në SHBA, fillon ethshëm gara për zgjedhjet paraprake. Ka ardhur momenti më i rëndësishëm: e ashtuquajtura “Super e Marta” (sot në 5 mars), në fakt është “Superbowl” i procesit të nominimit presidencial gjatë zgjedhjeve amerikane.

Rreth 15 shtete janë thirrur për të votuar më 5 mars: Alabama, Alaska (vetëm republikanët, demokratët do të votojnë në prill), Arkansas, Kaliforni, Kolorado, Ioëa (dita e fundit në të cilën votuesit demokratë mund të dërgojnë fletëvotimin e tyre në mungesë) , Maine, Massachusetts, Minesota, Karolina e Veriut, Oklahoma, Tenesi, Teksas, Utah, Vermont dhe Virxhinia; këtyre u shtohet territori i Samoas Amerikane.

Rëndësia e super të martës është e gjitha në shifra. Në fakt, në ditën më të rëndësishme do të zgjidhen afërsisht 30% e delegatëve demokratë dhe 36% e atyre republikanë.

Por nëse për Biden vota është e “blinduar”, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për sfiduesin e madh të presidentit, Donald Trump: për republikanët janë 874 delegatë, më shumë se një e treta e 2,429 delegatëve që do të votojnë zyrtarisht për kandidatët në Konventa e partisë në korrik.

Miliarderi, i cili drejtoi Shtëpinë e Bardhë nga viti 2017 deri në 2021 (presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës) po përballet me një fushatë elektorale të ndërprerë nga problemet ligjore dhe prania e konkurrentes Nikki Haley, e freskët nga një fitore simbolike në zgjedhjet paraprake në Uashington DC., e para pas një serie të gjatë disfatash në të gjitha zonat.

Metodat e votimit ndryshojnë nga shteti në shtet: ajo që bën dallimin është nëse votuesit që nuk janë anëtarë të regjistruar të partisë mund të marrin pjesë në zgjedhjet paraprake.

Gjatë “Super Martës” janë gjashtë shtete që e lejojnë atë: Alabama, Arkansas, Minesota, Teksas, Vermont dhe Virxhinia.

Në shtetet e tjera, megjithatë, organizohet një grup parlamentar, që do të thotë se vetëm votuesit e regjistruar si pjesë e asaj partie të caktuar mund të votojnë (ky është ndryshimi midis grupeve parlamentare dhe zgjedhjeve paraprake).

Shtetet nuk ndikojnë të gjitha njësoj, sepse nuk zgjedhin të njëjtin numër delegatësh, kështu që do të jetë më e rëndësishme të fitohen shtete si Teksasi (i cili vetëm cakton 155 delegatë republikanë dhe 241 delegatë demokratë): kjo është arsyeja kryesore pse “Super E marta” përfaqëson çdo herë pikën e vërtetë të kthesës në zgjedhjet presidenciale në SHBA.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë