Bota

Për çfarë po flasin Biden dhe Putin tani në Gjenevë

Samiti i parë midis Joe Biden dhe Vladimir Putin, i cili duhet të zgjasë 4-5 orë, para dy konferencave të ndara për shtyp, ka filluar në Villa La Grange, në Gjenevë të Zvicrës.

Ai ka nisur me një takim midis dy udhëheqësve më të mëdhenj të botës, të cilët janë të shoqëruar nga ministrat e tyre përkatës të Jashtëm. "Ka shumë çështje që do të diskutojmë, shpresoj që takimi ynë të jetë produktiv", - tha Putin.

"Është gjithmonë mirë të takohemi ballë për ballë", u përgjigj Biden. Bisedimet mbahen në një kohë kur raportet mes të dyja vendeve janë në pikën më të ulët që nga periudha e Luftës së Ftohtë. Takimi i 16 qershorit mbahet vetëm disa muaj pasi presidenti amerikan tha se besonte se homologu i tij rus “është një vrasës”.

LEXO EDHE:
- Biden i shqetësuar për Ballkanin, kërkon koordinim të plotë me Bashkimin Europian
- Biden lehtëson tensionet tregtare me BE-në përpara takimit me Putinin
- Nga këmbimi i të burgosurve te “vijat e kuqe”, ç’pritet të ndodhë në takimin Biden-Putin
- Vila piktoreske ku do të takohen Biden dhe Putin

Nga ora 13:35 ballë për ballë midis Putin dhe Biden

Nga ora 13.35 ka pasur një takim ballë për ballë midis dy udhëheqësve. Një orë e gjysmë takim është planifikuar për këtë fazë të parë. Në orën 14.55 Biden dhe Putin do të bashkohen me pjesën tjetër të delegacionit, të udhëhequr nga ministrat e tyre përkatës të Jashtëm, Antony Blinken dhe Sergej Lavrov.

Pushim i shkurtër rreth orës 16:00, të paktën sipas programit. Samiti rifillon përsëri në formatin e zgjeruar në 16.40 pasdite. Nuk ka asnjë kufizim, por takimi pritet të përfundojë rreth orës 19-19.30.

Argumentete në tryezë

Sipas burimeve të ofruara nga Shtëpia e Bardhë, takimi i sotëm intensiv mund të ndahet në dy pjesë. Në të parën, Biden do ta bëjë të qartë se cilat janë "vijat e kuqe" që Putini nuk do të duhet të kalojë më në të ardhmen. Lista përfshin: ndërhyrjet në SHBA ose zgjedhje të tjera të aleatëve; mbulimi i sulmeve kibernetike nga hakerët të cilët, për shembull, sabotuan serverat e tubacionit kolonial në maj, duke minuar furnizimet e gazit dhe naftës në Bregun Lindor; një ofensivë e re ushtarake në Donbas, rajoni lindor i Ukrainës. Biden gjithashtu tha se ai do të "ngrejë" çështjen “Navalny”.

Të dy ekipet nuk do të ndajnë asnjë moment shoqërues. Nuk do të ketë as një moment për të thyer statusin zyrtar, me një meze të lehtë ose një kafe. Të gjithë do ta përgatisin vetë. Por kjo nuk është e gjitha. Pas takimit, fillon gara e konferencave të veçanta për shtyp. Këshilltari i Biden tha se do të jetë e para ajo e Putinit dhe presidenti amerikan do të flasë më pas, vetëm me praninë e gazetarëve të akredituar në Shtëpinë e Bardhë. Asnjë konfrontim i drejtpërdrejtë para kamerave, siç ndodhi në 2018-ën në Helsinki, në samitin Trump-Putin.

Çfarë pret Rusia?

Pasi Presidenti Biden, e quajti Vladimir Putin "një kundërshtar i denjë" nga selia e  NATO-s të hënën,  një sërë zyrtarësh filluan të flisnin me nota optimiste për bisedimet e ardhshme ruso-amerikane.

Udhëheqësi rus, i cili do të përballet me presidentin e pestë amerikan që nga marrja e pushtetit në 1999, ka kërkuar prej kohësh respektin e Perëndimit. Kur Putin të ulet me Biden në Gjenevë të mërkurën, ai do të ketë një mundësi të rrallë për të marrë pikërisht atë që kërkon: respekt.

"Qëllimi i Putinit është të kalojë nga një marrëdhënie kundërshtuese në një të respektueshme," tha Vladimir Frolov, një analist rus i punëve të jashtme. "Kjo duket të jetë në përputhje me objektivat e Biden për një" marrëdhënie të parashikueshme dhe të qëndrueshme ".

Në Moskë, plagët janë ende të hapura nga trazirat e administratës së mëparshme, kur shpresat për një shkrirje të marrëdhënieve SHBA-Rusi që buronin nga qasja miqësore e Presidentit Donald J. Trump u shuan nga sanksionet në rritje dhe tensionet në rritje.

Tani, zyrtarët rusë dëgjojnë fjalimet e Biden mbi stabilitetin dhe shohin një mundësi për të ndryshuar rrjedhën e një marrëdhënieje që po rikthehet në nivelin e Luftës së Ftohtë. "Ne shohim një dëshirë nga ana e Shteteve të Bashkuara për të theksuar një lloj agjende pozitive, ka kaluar një kohë e gjatë që kur e kemi parë për herë të fundit," tha Tatiana Stanovaya, analiste ruse. Ka pak pritje që samiti i Gjenevës të ndryshojë rrënjësisht marrëdhëniet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara. Por ka shpresë në Rusi si nga mbështetësit ashtu edhe nga kritikët e zotit Putin se ky takim do të ndalojë përkeqësimin e marrëdhënieve. Zyrtarët dhe analistët rusë thonë se bisedimet mund të hapin derën për negociata më të gjera mbi kontrollin e armëve dhe sigurinë kibernetike dhe ndoshta të japin rezultate konkrete në formën e Moskës dhe Uashingtonit duke hequr disa kufizime në misionet diplomatike të njëri-tjetrit.

Biden është i përgatitur të merret gjerësisht me Putin pavarësisht shqetësimeve të tij në lidhje me trajtimin e liderit të burgosur të opozitës Aleksei A. Navalny dhe disidentëve të tjerë. Për Kremlinin, njohja e epërsisë së Putin në politikën e brendshme ruse është një parakusht për bisedime.

"Nëse Rusia dhe SHBA mund të komunikojnë me njëri-tjetrin dhe të bien dakord të mos kujdesen aq shumë për situatën e brendshme të njëri-tjetrit, atëherë gjithçka tjetër do të jetë e zgjidhshme”, thotë Stanovaya.

Për kritikët, fakti që Biden ftoi Putin për bisedime në prill, kur trupat ruse po grumbulloheshin në kufirin me Ukrainën, duket si një shpërblim për presidentin rus. Mbi të gjitha, me zgjedhjet parlamentare ruse në shtator, mbrojtja e interesave kombëtare në bisedimet me presidentin amerikan mund të ndihmojë Putin.

"Ai nuk ka në plan të nënshkruajë ndonjë marrëveshje," shkroi një ndihmës i Navalny, Leonid Volkov, në Facebook për motivet e Putin. "Ai do të vijë, në thelb, për një foto, fjalë si fansat që ëndërrojnë një selfie me idhullin e tyre."

Çelësi i rezultatit të samitit, thonë analistët, do të jetë toni që liderët do të përdorin me njëri-tjetrin. Në intervistën e tij me NBC të regjistruar javën e kaluar, Putin e vlerësoi  Biden si një "profesionist" i cili kishte kaluar "pothuajse tërë jetën e tij në politikë". Kjo, tha Putin, e bëri  Biden të kundërtin e zotit Trump, një udhëheqës i cili nuk mbajti kurrë politikën më miqësore me Rusisë që kishte premtuar.

"Ky është një njeri tjetër", tha Putin për  Biden. "Unë pres që të mos të ketë lëvizje të tilla impulsive nga ana e presidentit aktual dhe që ne të jemi në gjendje të respektojmë disa rregulla të ndërveprimit dhe do të jemi në gjendje të biem dakord për marrëveshjet bazë. ”

Bisedimet e Gjenevës pritet të zgjasin rreth katër deri në pesë orë, tha të martën Dmitri S. Peskov, zëdhënësi i Kremlinit.  Bisedimet do të përqendrohen tek çështjet rajonale si Ukraina dhe Siria. “Biden po përgatitet psikologjikisht për betejë”, thotë analisti rus Dmitri Kisisov. "Në Rusi, gjendja shpirtërore është më e qetë."

Analistët rusë po lexojnë shenja pozitive në disa nga veprimet e fundit të Biden, pavarësisht kritikave të tij të shpeshta ndaj Putin mbi bazat e të drejtave të njeriut. Ka qenë vendimi i Z. Biden muajin e kaluar për të hequr dorë nga sanksionet kundër Nord Stream 2, tubacioni i gazit që lidh Rusinë me Gjermaninë, deklaratat në NATO të hënën dhe përshkrimin e i Putin si një kundërshtar të denjë, ato që kanë sinjalizuar një qasje më të butë ndaj kreut rus.

"Nëse Biden shkon në Gjenevë dhe i mban Putinin një leksion për të drejtat e njeriut dhe shkon në shtëpi, atëherë unë dyshoj se Putini do të ndërmarrë ndonjë hap për përmirësimin e marrëdhënieve”, thotë Kisisov.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë