Ne rrjet

Pensionisti bask që dërgoi pako-bomba në të gjithë Spanjën dhe publikoi video duke lavdëruar Putinin

Burri 74-vjeç kishte dërguar pako bomba në të gjithë Spanjën dhe konsiderohet i afërt me kauzën e Moskës: inteligjenca mendoi se ai ishte frymëzuar nga shërbimet e ruse, por për momentin nuk ka asnjë provë

Gazeta Si - Tani për tani Pompeyo Gonzalez Pasqual konsiderohet një “ujk i vetmuar”. Në të gjitha kuptimet.

Një ish-punonjës i varrezave, 74 vjeç, doli në pension në vitin 2013, ai ishte sa i rezervuar, aq edhe i sjellshëm dhe jetonte me pak shpërqendrime në botën e tij të nostalgjisë sovjetike.

Është një apartament i vogël në Miranda de Ebro, një qytet në verilindje të Burgos, një "strehë" me imazhe dhe tekste me Che Guevaran, baskët, Leninin, Dolores Ibarrurin, Pasionaria e famshme.

Së bashku me ikonat, policia gjeti të dhëna që lejuan arrestimin e tij: Pasqual akuzohet se kishte dërguar gjashtë pako bomba në të gjithë Spanjën në fund të nëntorit, midis 24 nëntorit dhe 2 dhjetorit.

Një nga bombat shpërtheu, duke plagosur një zyrtar të ambasadës ukrainase, të tjerat u dërguan dhe u zbuluan përpara se të dëmtonin zyrën e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, Ministrinë e Mbrojtjes, Ambasadën Amerikane, një bazë të forcave ajrore dhe një fabrikë armësh.

Një sulm i parë, i cili do të pasohej nga një i dytë me përdorimin e armës së momentit, një dron i vogël civil i modifikuar për të mbajtur një ngarkesë shpërthyese.

Gjithçka e krijuar mes kuzhinës dhe dhomës së ngrënies së shtëpisë, në katin e tretë të një ndërtese në Calle del Clavel, me durimin e modelistit, pasionin për DIY dhe besimin e dikujt që nuk është dorëzuar kurrë për zhdukjen e BRSS-së.

Midis posterave dhe librave revolucionarë, kishte mjete shpërthyese në mënyrë artizanale dhe mjete për të ngritur kurthe.

Komponentët u blenë në rrjetin Amazon nga një njeri që vendosi të bashkohej në luftën përkrah Moskës kundër Kievit.

Një person i qetë, një paraqitje anonime, vizita të rralla në një lokal pa folur kurrë për politikë me askënd.

Një rrugë që do ta kishte ndihmuar të përgatitej për luftën e tij personale: sipas hetuesve, ai ndoqi një rrugë radikalizimi të ngjashme me atë të një xhihadisti, por me ngjyrë të kuqe.

Një komunist i zhytur në propagandën mediatike të Kremlinit, një lexues i zellshëm i informacionit të shpërndarë nga kanalet pro-Moskës, transmetoi video që lavdëronin figurën e Vladimir Putinit dhe mercenarëve të Wagnerit dhe ishte i vëmendshëm ndaj kauzave "paralele", siç është ajo venezueliane.

I kujdesshëm në lundrimin në ueb, duke përdorur sisteme të mbrojtura për të mos lënë gjurmë, në fund mbetën disa gjurmë.

Mostrat e ADN-së, profili i përpiluar nga hetuesit, vulat e përdorura për parcelat, ishin shitur në zonën e Burgosit. Dhe kush e di, ndoshta ka më shumë.

Një kuadër mjaft i kufizuar, edhe pse gjyqësori ka urdhëruar një kontroll të gjerë për t'u siguruar që nuk ka kontakte me botën e jashtme, apo me kontakte ruse.

Dhe për momentin asnjë nuk është shfaqur, por është vetëm fillimi. Hetuesit ngrenë pikëpyetje gjithashtu, nëse ai ishte gati të hidhej në front, të ikte në Rusi, ku mund të gjente strehim dhe azil.

Detaje që devijojnë nga ajo që pretendonte pak ditë më parë amerikania “Neë York Times”: sipas burimeve të inteligjencës, ekzistonte dyshimi se pas historisë së pakove-bombë, fshihej një fraksion ekstremist rus i frymëzuar nga shërbimet sekrete ushtarake, GRU.

Goditja - përsëri në bazë të kësaj teze - përfaqësonte një paralajmërim për atë që mund të ndodhte në të ardhmen.

Hetimi, për t'iu përgjigjur kërcënimit në distancë, do të duhet të ekzaminojë trafikun digjital të personit të arrestuar, celularin e tij, kompjuterin për të gjetur ndonjë shenjë bashkëpunimi.

Megjithatë, realiteti subversiv i viteve të fundit - pavarësisht nga përkatësia e militantit - ka treguar se terrorizmi është relativisht "i thjeshtë", nuk kërkon logjistikë të madhe. E rëndësishme është ta besosh atë dhe Pompeyo Gonzalez Pasqual nuk duket se ka pasur kurrë ndonjë dyshim.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë