Politike

PD: Tirana në duart e mafias! Veliaj rryshfet 20 për qind

Paralajmërimi i kreut të Bashkisë së Tiranës se do të padisë në gjykatë për shpifje ish-deputeten e Partisë Demokratike, Grida Duma, nuk e ka tërhequr selinë blu nga bindja e kryebashkiaku i kryeqytetit po i shërben mafies italiane kundrejt rryshfetit prej 20 për qind.

“Përgjimet e anti-mafies italiane e zhveshin Erion Veliajn nga propaganda e blerë shtrenjtë me paratë tona, duke e nxjerrë një politikan të rrezikshëm për vendin dhe thellësisht të korruptuar. Antonio Gallo,, sekser kyç i hetimit të antimafias italiane për zbulimin e bashkëpunimit mes Politikës-Mafias-Biznesit, shprehej gjatë bisedave të përgjuara se në Shqipëri rregullat e lojës ishin të qarta, Kryeministri merr 20% e tenderave dhe koncensioneve, ndërsa zari i tij, Erion Veliaj, do 20% e fitimit që të firmosë lejet e ndërtimit”, deklaroi Belind Këlliçi.

Sipas PD faktohet nga përgjimet e antimafias se Erion Veliaj është ndërlidhës i parasë së pistë në Tiranë dhe e paralajmëron kryebashkiakun se e pret një fat i zi.

“Je kapur MAT, Erion! Nuk ke ku shkon. Fërkoje duart kur dolën përgjimet për Sajmir Tahirin, por një fat edhe më i zi se i tij të pret. Jeni demaskuar nga Anti Mafia e Italisë, e një shteti themelues të Bashkimit Europian, derën e të cilit shqiptarët e kanë të mbyllur, për aq kohë sa vendi ka në krye ortakët e Ndragetas”, vijoi Këlliçi.

Përfaqësuesi i PD-së thotë se kjo është edhe arsyeja se përse Shqipërisë nuk i afrohen investitorët e huaj.

“Sepse këtu tenderat dhe koncensionet i fiton 'Ndragheta kalabreze! I fiton krimi i organizuar, i fitojnë trafikantët e drogës. Nuk garon dot kush me Mafien, aq më tepër kur kanë kryeministrin dhe kryebashkiakun që u firmosin çdo leje; në ndërtim, shëndetësi, kudo ku shtrihen si tentakulat e oktapodit”, tha ai.

PD foli për një përpjekje të Kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Erion Veliaj për të mos e publikuar këtë histori.

“Këto 48 orë, Rama dhe buratini i tij kryesor kanë treguar sesa të frikësuar janë nga përgjimet, që po u nxjerrin pazaret e pista me pasuritë dhe taksat e shqiptarëve. Ata po përpiqen të mbyllin gojën e kujtdo që thotë të vërtetën. Qëllimi i vetëm i tyre është të vazhdojnë të qeverisin në kurriz të popullit shqiptar me dështimet e tyre, pa u penguar”, tha Këlliçi.

Në fund, përfaqësuesi demokrat i bëri thirrje SPAK që të hetojë.


Copyright © Gazeta “Si”Lajme të lidhura


Më Shumë