Ne rrjet

Pazaret e nëndheshme të Brukselit / Meloni e izoluar në Këshillin Europian, drejtuesit ndahen: ‘Një gjest tronditës’

Giorgia Meloni përjetoi izolimin e parë që kur u bë kryeministre, në Këshillin Evropian gjatë samitit joformal të së hënës në mbrëmje, i cili kishte në qendër emërimet e drejtuesve të institucioneve të BE-së. Siç shpjegoi dje një burim i besueshëm  europian, ajo përjetoi se çfarë do të thotë të mos jesh pjesë e një prej familjeve të mëdha politike: popullore, socialiste, liberale. Nëse do që të dëgjohesh, vazhdoi burimi, ajo duhet të vendosë se me kë dëshiron të jetë, sepse, nëse zgjedh Orbanin dhe Le Penin, do të jetë e vështirë edhe në të ardhmen.

“Ajo nuk mori respektin e duhur”, shpjegoi dje një tjetër burim evropian i nivelit të lartë: “Tri grupet politike donin të tregonin se Meloni është e izoluar në Këshillin Europian – vazhdoi ai –. Nga pikëpamja e Traktateve, marrëveshja mund të bëhet pa Melonin”, sepse presidenti i Komisionit emërohet me shumicë të cilësuar, “por duhet të mendojmë më pas për efektin në terma afatmesëm dhe afatgjatë”.

Gjashtë negociatorët që menaxhuan emërimet janë kryeministri polak Tusk dhe greku Mitsotakis për PPE, kancelari gjerman Scholz dhe kryeministri spanjoll Sánchez për socialistët, presidenti francez Macron dhe kryeministri holandez Rutte për liberalët (në ikje).

Në tryezë janë zgjedhja e Presidentit të Komisionit, të Këshillit Evropian, të Parlamentit dhe të Përfaqësueses së Lartë për Punët e Jashtme: Ursula von der Leyen, António Costa, Roberta Metsola dhe Kaja Kallas.

Meloni nuk ishte i vetmja e pakënaqur me metodën e përdorur, liderë të tjerë si çeku Petr Fiala (konservator) dhe të paangazhuarit si hungarezi Viktor Orbán, i cili merr presidencën e radhës të BE-së nga 1 korriku, gjithashtu u shfaqën të tillë apo presidenti sllovak Pellegrini, që zëvendësoi kryeministrin Fico, i cili ende po merr veten pas sulmit. “Dymbëdhjetë e trembëdhjetë vende – vazhdoi burimi – u treguan të tronditur nga qëndrimi ndaj Melonit që vjen nga një G7 shumë i suksesshëm dhe ndaj Italisë, një prej anëtarëve themelues të BE-së. Disa, por jo të gjithë, nga këta udhëheqës janë në koalicion me ECR ose mund të jenë në të ardhmen. Atmosfera në dhomë ishte përkeqësuar. Disa ishin gjithashtu të frustruar me trajtimin që morën: ata u ndjenë të poshtëruar nga pritja që iu nënshtruan nga negociatorët”.

Darka e liderëve nisi me vonesë sepse u parapri nga një takim i negociatorëve të PPE dhe PES, të cilëve më pas iu bashkuan edhe liberalët. Reflektimi, shpjegon burimi, është se “Meloni ka konsoliduar shumicën e saj dhe Italia ka një qeveri të qëndrueshme. Të gjitha gjërat me të cilat Franca dhe Gjermania nuk mund të mburren”. Dhe për këtë arsye, kur Meloni shprehu rezerva për metodën dhe i cilësoi propozimet si "një fillim i mbarë për diskutim", ajo mori "konsensus të fortë".

Është ende herët për të thënë se çfarë do të ndodhë në Këshillin e ardhshëm Evropian, burimi i nivelit të lartë të BE-së tregoi një skenar lëvizës: "Elementë të tjerë mund t'i shtohen negociatave, siç janë zëvendëspresidentët e Komisionit dhe ka të ngjarë. një edhe për Melonin, mund të ndryshojnë disa emra duke qenë se janë ngritur rezerva për Kostën dhe Kallasin edhe nëse jo në sallën e 27, mund të kërkohet një ekuilibër më i madh mes institucioneve”. EPP kërkoi të drejtojë Këshillin Evropian për dy vjet e gjysmë, duke shkuar kundër traditës. Kërkesa e refuzua nga socialistët. Objektivi do të jetë ende "të mbrojmë atmosferën e kohezionit edhe nëse votojmë me shumicë"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë