Kinema

Oscar 2020, triumfi historik i “Parasite”, filmit të parë jo anglisht

“Parasite” është filmi i parë në gjuhë joangleze që fiton për filmin më të mirë Oskar. Dhe është historia e kinemasë, me katër statuja, dhe nga ato statujat më të rënda. Në fakt, filmi i Koresë së Jugut gjithashtu fitoi çmimin për regjinë më të mirë nga Bong Joon-ho, por triumfoi edhe në çmimin e ri për filmin më të mirë ndërkombëtar si dhe në atë për skenarin më të mirë. Dhe e fundit, fjalimi i Bong Joon Ho ishte i vetmi, me të vërtetë i vetmi, duke lëvizur vërtet në homazhet e tij të përsëritura dhe të zgjatura për Martin Scorsese dhe më pas për Quentin Tarantino.

Oskar për aktorin kryesor më të mirë shkoi te Joaquin Phoenix për Joker të Todd Phillips. Ai është monologu më i gjatë dhe më i vlerësuar në favor të mbrojtjes së mjedisit dhe kafshëve, si dhe në favor të pakicave të të gjitha llojeve: “Ne duhet të luftojmë kundër idesë se një garë, një ide është mbizotëruese mbi dikë me pandëshkueshmëri”, ka thënë aktori. Dhe përsërit: “Dhurata më e madhe që më ka dhënë kinemaja, – nënvizoi ai, – është ajo e të qenit në gjendje t’u jap zë atyre që nuk kanë zë. Ka ardhur koha që të fillojmë të jemi zëdhënës për kauza të tjera.

Oskar për Aktoren më të Mirë shkon për Renée Zellweger për Judy, në të cilën ajo portretizoi bukur një legjendë si Judy Garland.

Oskari për aktoren më të mirë në rol dytësor iu dha Laura Dern për “Marriage story”, ndërsa ai për aktorin më të mirë në rol dytësor shkoi, siç pritej, te një Brad Pitt i cili u shfaq si plastik së bashku me nënën e tij për filmin “Once upon a time… in Hollywood” të Quentin Tarantino. “Kinemaja do të ishte e trishtuar pa ty. Ju jeni origjinal, me të vërtetë unik”, komentoi ai, duke iu drejtuar regjisorit në një mënyrë shumë të dashur.

Skenari më i mirë i adaptuar me një nominim shumë më të mirë për çmime për “Little Women” dhe “Joker”, shkoi për Taika Waititi për Jojo Rabbit.

“Toy Story 4”  i Josh Cooley’s fitoi Oskarin për filmin më të mirë të animuar. Ndërsa, “Hair Love”, me regji nga Bruce W. Smith, fitoi çmimin për filmin e shkurtër të animuar. 

Barbara Ling dhe Nancy Haigh fituan Oskarin për skenografinë më të mirë për “Once upon a time… in Hollywood” nga Quentin Tarantino.

Oskar për dokumentarin më të mirë shkon për “American Factory” nga Steven Bognar, Julia Reichert dhe Jeff Reichert. Vendosur në një fabrikë në Ohio është një film, i shpërndarë nga Netflix, mbi të drejtat e punëtorëve dhe prodhuar nga shtëpia e re e prodhimit të ish-qiramarrësve të Shtëpisë së Bardhë, Barack dhe Michelle Obama.

Oskar për dokumentarin më të mirë të shkurtër shkon për “Learning to skateboard in a warzone (if you’re a girl)” nga Carol Dysinger e Elena Andreicheva.  

Oscari për kolonën zanore më të mirë është fituar nga kompozitori Islandez Hildur Guonadottir për “Joker” nga Todd Phillips, ajo për këngën më të mirë origjinale iu dha Elton John dhe Bernie Taupin për “(I’m Gonna) Love Me Again” e filmit Rocketman. Për Elton John është Oscar i dytë pas atij të fituar në 1995 për The Lion King.

Oscar për kostumet më të mira shkon për Jacqueline Durran për “Little Women” nga Greta Gerwig. Për stilisten e kostumeve është e dyta pas asaj të fituar në 2013 për Anna Karenina, ndërsa Oskar për Fotografinë më të Mirë shkoi te Roger Deakins për “1917”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve u mbajt në Teatrin Dolby në Kaliforni.

Regjisori Tom Hanks dha njoftimin e mbrëmjes që Muzeu i Akademisë në Los Angeles, i projektuar nga Renzo Piano, do të hapet në 14 dhjetor 2020.

Shënimi anësor ishte homazhi i Kobe Bryant në tapetin e kuq të Spike Lee, i cili me një veshje të të purpurtë dhe të artë me numrin 24 të aplikuar në xhaketë. “Urime, nder, homazh”, ka thënë regjisori, duke kujtuar yllin e basketbollit që humbi jetën në mënyrë tragjike: “Na mungon të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera ai.

Në çdo ndarje çmimesh ka edhe kontestime, por filmi jugkorean “Parasite” i ka vendosur të gjithë në marrëveshje përnjëherë.

Më Shumë