Futboll

“Ortek” golash me 10 vetë, hije dyshimi mbi Zenitin

Humbja 4-0 e Zenitit në ndeshjen e parë ndaj Dinamos së Minskut i habiti të gjithë, sepse skuadra ruse ka një përvojë mjaft të madhe në Kupat e Europës. U duk gjithçka e mbyllur, por Zeniti vazhdon të jetë pjesë e Europa League, falë fitores 8-1 në ndeshjen e kthimit, që u luajt të mërkurën në Shën Peterburg. Koha e rregullt përfundoi me rezultatin 4-0, aq sa duhej për ta çuar ndeshjen në shtesë. Më pas rusët shënuan edhe 4 gola të tjerë dhe arritën kualifikimin “e çmendur”, me rezultatin e përgjithshëm 8-5.

Por menjëherë janë ngritur hije dyshimi për këtë rezultat. Dyshimet janë të forta për vetë faktin se 6 nga 8 golat e kësaj ndeshjeje Zeniti i ka shënuar kur kishte mbetur me 10 vetë në fushë, pas daljes me karton të kuq të Paredes në minutën e 72-të. Në atë moment rusëve u duheshin dhe dy gola dhe ata i shënuan, ndërsa në 30 minutat shtesë shënuan edhe 4 herë të tjera. Kundërshtari dukej inekzistent në fushë. E vërteta është se Zeniti ka luajtur mirë dhe, nëse nuk vërtetohen dyshimet, meriton gjithë kopertinën, ndërsa në të kundërt do të ishte një skandal i vërtetë. Paredes, Noboa dhe dy herë Dzuba shënuan në 90 minutat e kohës së rregullt. Në shtesë, pas golit të bjellorusëve, që komplikoi gjithçka, shënuan Driusi, Dzuba dhe dy herë Mak. Ky i fundit i shënoi të dy golat në shtesën mbi shtesat. Ovacione nga tifozët, por duhet pritur për të parë, nëse kjo ndeshje do të jetë objekt i ndonjë hetimi apo jo, sepse dyshimet janë.

Zeniti feston kualifikimin, pas fitores 8-1

Pak Shqipëri në Europa League

Skuadrat e mëdha të Europa League kanë kaluar pa probleme, me përjashtim të Fejnordit, që nuk mundi të bënte përmbysjen ndaj Trencin. Kopenhageni kaloi CSKA-në e Sofies me rezultatin 2-0,. Atalanta e Berishës dhe Gjimshitit (titullar në ndeshjen e fundit), do të ndeshet pikërisht me ekipin danez në turin tjetër. Sevilja shënoi 5 herë në fushën e Zalgiris, ku gjykuan arbitra shqiptarë, me kryesor Enea Jorgjin. Olimpiakosi i shënoi 3 herë Lucernës, Bordosë i mjaftuan 2 gola për të kaluar ukrainasit e Mariupolit, ndërsa Beshiktashi ka shpëtuar në minutën e 91-të me golin e spanjollit Soldado. Ka kaluar më tej edhe Steaua e Kamer Qakës, me një gol në kohën shtesë, por mesfushori kuqezi nuk ishte i grumbulluar në këtë ndeshje për shkak dëmtimi.

Sevilja feston një gol ndaj Zalgiris, në sfond arbitri ynë ndërkombëtar, Enea Jorgji

Barazim për Lajpcigun, por skuadra gjermane kalon turin, falë fitores së thellë në ndeshjen e parë.  Fejnord i nuk mundi të bënte atë që bëri Zeniti dhe nuk shkoi më shumë se barazimi në ndeshjen e kthimit, duke vërtetuar momentin e errët që po kalojnë holandezët. Surpriza është Dudelange e Luksemburgut, që po paraqitet shumë mirë dhe që së fundi ka eliminuar edhe Legian e Varshavës, pasi kishte eliminuar më parë Dritën e Kosovës.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë