Shendet

Në Britani rikthehet alarmi: Rrezikojmë 100 mijë raste me Covid në ditë

Në Britani të Madhe kanë nisur të shqetësohen me të vërtetë. Rastet e reja të Covid 19, janë parë të rriten mbi 40,000 në ditë për një javë dhe numri i vdekjeve, mbi 130 mesatarisht, ka arritur nivelet e fillimit të marsit. Kështu, shfaqen çarje të dukshme në mospërputhje me të cilën qeveria dhe opinioni publik e kishin deklasifikuar pandeminë.

Ditët e fundit, këshilltarët shkencorë dhe mjekësorë të Boris Johnson e kanë ngritur çështjen privatisht, por kryeministri vazhdon të sigurojë që gjithçka të jetë "nën kontroll".

Sidoqoftë, kreu i Konfederatës së Shërbimit Shëndetësor Kombëtar, i cili përfaqëson profesionistë dhe organizata shëndetësore, kërkoi rivendosjen urgjente të masave kufizuese për të shmangur "zhytjen në një krizë".

Një apel, i cili u bë jehonë nga shumë shkencëtarë dhe ekspertë. Sidoqoftë, tani për tani, ky nuk duket të jetë orientimi i qeverisë: siç përsëriti dje ministri i Shëndetësisë, Sajid Javid në një konferencë për shtyp, për momentin gjithçka po përqendrohet në dozën e tretë të vaksinave, shpërndarja e të cilave sidoqoftë është e ngadaltë.

Prandaj, vjen dhe apeli për qytetarët që të dalin para se të kontaktohen nga qendrat e vaksinimit për të qenë të shumtë në numër.

Realiteti është se Johnson dhe ministrat e tij nuk kujdesen veçanërisht për lulëzimin e infeksionit - ata presin deri në 100,000 në ditë, pranoi Javid - pasi niveli i shtrimeve në spital dhe vdekjeve mbetet relativisht i ulët.

Dihet se ekziston një numër "sekret" i vdekjeve ditore, që qeveria është e gatshme të pranojë para se të ngrejë alarmin: duket se është 250.

Është një pyetje që ngrihet hapur nga komentuesit në tabloide: çfarë niveli të vdekshmërisë jemi gati të tolerojmë për të mos hequr dorë nga liritë tona?

Është një pyetje të cilës opinioni publik, i ka dhënë tashmë një përgjigje në mënyrë të nënkuptuar: britanikët tani duken të varur nga pandemia, pothuajse të anestezuar dhe nuk i kushtojnë shumë vëmendje asaj (gjithashtu sepse për muaj Covid praktikisht ishte zhdukur nga agjenda e mediave, por vetëm dje u kthye në plan të parë).

Karikatura e publikuar dje në gzetën “The Guardian”, është domethënëse: dy të rinj vëzhgojnë një koronavirus të madh, duke kaluar rrugën dhe djali i thotë vajzës: "Unë jam i sigurt që e njoh atë tipin, por nuk mbaj mend se nga...".

Johnson ka ende një plan B në rezervë, nëse situata del jashtë kontrollit: përfshin rifutjen e maskave në ambiente të mbyllura, rekomandimin për të punuar nga shtëpia dhe ndoshta edhe përdorimin e lejes së gjelbër për disko dhe ngjarje të mëdha.

Por ai që përjashtohet, është kthimi në distancim social ose forma të reja bllokimi. Për momentin, megjithatë, edhe plani B mbetet në sirtar: presioni mbi sistemin shëndetësor, tha Javid, "nuk është i padurueshëm".

Pra, është përsëri një garë me kohën: midis viruseve dhe vaksinave. Por qeveria ka paralajmëruar qytetarët: bëni pjesën tuaj ose do të duhet të merren kundërmasa.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë