Para

Trajnerët më të paguar të Botërorit

Nuk përbën sekret tashmë që shumica e lojtarëve që po konkurojnë për Botërorin 2018 në Rusi janë multimilionerë. Po çfarë ndodh me trajnerët e tyre? Ata që aktualisht paguhen nga shoqatat e futbollit që përfaqësojnë në Kupën e Botës 2018? Epo, ata nuk po mendojnë më pak për veten e tyre.

 

 

Sipas vlerësimeve të publikuara nga Mirror, Joachim Löw i Gjermanisë është trajneri më i paguar në turneun e këtij viti me një pagë vjetore prej 3.8 milionë eurosh, i ndjekur nga Tite i Brazilit dhe Didier Deschamps i Francës me 3.6 milionë euro secili. Edhe pse këto paga përfaqësojnë shumë më shumë se shumica e njerëzve mund të fitojnë gjatë gjithë jetës së tyre, ato janë shumë të vogla krahasuar me ato të trajnerëve më të paguar në nivel klubi: Sipas Francës, José Mourinho mer 26 milionë euro në vit nga Manchester United dhe është e drejtë të supozohet se trajnerët e tjerë të Premier League, si Jurgen Klopp i Liverpoolit dhe Pep Guardiola e Manchester Cityt mund të fitojnë më shumë se 10 milionë euro në vit.

 

Megjithatë, kjo nuk është një arsye për tu ndjerë keq trajnerët ndërkombëtarë. Edhe drejtuesit më të paguar në Kupën e Botës bëjnë një jetë shumë të mirë. Aliou Cissé i Senegalit ka kontratën "më të keqe" të 32 trajnerëve por paguhet 200,000 euro në vit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë