Ne rrjet

Me ardhjen e Biden në Europë përfundon dashuria transatlantike

Humori i "mirë" transatlantik u vu re nga deklarata e përsëritur e Biden se "Amerika është kthyer". Ishte një prononcim tipik i SHBA-së. Ai e tha këtë me mjerim. Lloj deklaratash që shumë europianëve u vjen turp kur i dëgjojnë!

Biden rikthehet për udhëtimin e tij të dytë në Europë këtë javë. Ai do të takohet me Papën dhe liderët e tjerë të G-20 në Romë, ku do të kërkojë një taksë minimale globale, përpara se të marrë pjesë në samitin e klimës në Glasgoë, Skoci. Dy samitet do të jenë të mbushura me liderë europianë, shumë prej të cilëve ka të ngjarë të takohen edhe me Biden individualisht. Biden ka thënë tashmë se ka në plan të takohet me Macron dhe TV shtetëror turk raportoi se Biden pritet të ulet me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Do të ketë bisedime të tjera dhe me qëllimin që Biden dhe ekipi i tij duan të bëjnë biznes me Europën.

Por ndryshe nga festa e dashurisë SHBA-Europë në qershor, udhëtimi i Bidenit këtë javë nuk ka gjasa të ketë fitore të lehta dhe tituj qesharakë. Disa aleatë europianë ende po ankohen rreth mënyrës sesi Biden e trajtoi tërheqjen e SHBA-së nga Afganistani, ndërkohë që francezët po mendojnë për anulimin e një kontrate të madhe të Australisë në favor të teknologjisë së nëndetëseve bërthamore të SHBA-së dhe Britanisë.

Por nëse ekspertët e marrin këtë kontrast për të arritur në përfundimin se “muaji i mjaltit” transatlantik ka mbaruar ata do të gaboheshin. Administrata e Biden ka më shumë punë në proces me Europën se sa punë reale.

Duke pasur parasysh momentin gjeopolitik në të cilin po jeton bota, "muajt e mjaltit" janë të parëndësishme: As Shtetet e Bashkuara dhe as aleatët e tyre europianë nuk kanë një alternativë ndaj marrëdhënieve transatlantike - në të vërtetë, të dyja varen prej saj. Udhëtimi i parë i Biden mund të jetë ndjerë si një “ribashkim i lumtur mes partnerëve të larguar”.

Në fakt, partnerët transatlantikë kanë qenë më të zënë me punë se sa duken. Biden ndaloi largimin e menjëhershëm të më shumë se 10.000 ushtarëve amerikanë nga Gjermania që ish-presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi në një gjendje zemërimi pasi Merkel refuzoi ftesën e tij në Camp David për një takim personal në muajt e parë të pandemisë.

Për të rregulluar strategjinë e sigurisë së SHBA-së dhe Europës, NATO nisi procesin e zhvillimit të një kuadri të ri strategjik për të modernizuar qasjen ndaj kërcënimeve të shekullit të 21-të, duke përfshirë ato nga jashtë zonës transatlantike. Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian njoftuan se do të dhuronin vaksina kundër Covid-19 për vendet më të varfra, si pjesë e COVAX të udhëhequr nga OKB-ja, me synimin për të arritur 70 % të vaksinimit global deri në shtatorin e ardhshëm.

Më shumë punë është ende rrugës: Biden dhe homologët e tij të BE-së ranë dakord në fillim të këtij viti për të nisur një Këshill të Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE. Është një mekanizëm i ri që pasqyron njohjen e të dyja palëve se ekonomia digjitale dhe teknologjitë në zhvillim përcaktojnë gjithnjë e më shumë marrëdhëniet ekonomike transatlantike, ndikojnë në një grup gjithnjë e më të gjerë çështjesh (përfshirë sigurinë) dhe kërkojnë përpjekje të veçanta nga politikëbërësit sepse çështjet e përfshira janë shpesh teknike dhe komplekse, që do të thotë se politikat mund të mbeten shumë prapa ritmit të inovacionit.

Këshilli nisi me një takim të nivelit të lartë në Pittsburgh muajin e kaluar, me grupe pune nga ekspertë teknikë dhe kontrollet e eksportit, inteligjencën artificiale, gjysmëpërçuesit, barrierat tregtare dhe punëtorët.

Samitet, fotografitë dhe deklaratat e përbashkëta që përbënin udhëtimin e parë të Biden verën e kaluar ishin simbolikisht të rëndësishme: ato vendosën tonin dhe orientimin strategjik. Por puna pasuese është më e vështirë. Çështjet e politikave që Shtetet e Bashkuara dhe Europa duhet të punojnë së bashku brenda NATO-s, në nivel të Bashkimit Europian, në partneritete dypalëshe, janë komplekse, teknike dhe kërkojnë kohë.

Detyra e Bidenit nuk është të joshë europianët. Kjo nuk është koha për t'u udhëhequr nga ndjenjat, është koha për të ndërtuar një analizë të përbashkët ekonomike, teknologjike dhe gjeopolitike dhe për të nxjerrë një grup të koordinuar përfundimesh. Të dyja palët duhet të kenë parasysh realitetin strategjik që fuqia e Shteteve të Bashkuara është në rënie. Këto përfshijnë ndryshimin e klimës, përhapjen bërthamore dhe regjimet e korruptuara autoritare që e bëjnë botën më pak të sigurt për shoqëritë demokratike dhe institucionet nga të cilat varen.

Po, Shtetet e Bashkuara mund të bëjnë më mirë në shmangien e debateve të panevojshme. Por politikëbërësit europianë duhet gjithashtu të pajtohen me faktin se rënia relative e SHBA-së nuk hap hapësirë ​​vetëm për një rol më të madh dhe më të fuqishëm europian në botë, e bën atë rol një domosdoshmëri. Europianët absolutisht duhet të debatojnë dhe të përcaktojnë ndjekjen e tyre për "autonomi strategjike" (ose sido që duan ta quajnë atë),  jo si një mënyrë për të ndëshkuar Shtetet e Bashkuara, por si një ndryshim strategjik për t'u përshtatur me një kontekst të ri gjeopolitik. Europa duhet të ketë kapacitetin dhe vullnetin politik për të shfaqur veten në botë, jo sepse Europa duhet të të veprojë e vetme, por sepse ka të ngjarë të ketë situata kur Shtetet e Bashkuara nuk do të ndërhyjnë.

Europianët nuk duhet të duan të zhvillojnë lidhje më të forta me Shtetet e Bashkuara, sepse Biden sillet mirë me ta, por sepse ata e kuptojnë se të dyja palët duhet urgjentisht të punojnë së bashku. Dhe në vend që të presin që amerikanët ta bëjnë këtë, europianët duhet të punojnë për të bindur njëri-tjetrin se e ardhmja e Europës varet nga një partneritet i fortë me Shtetet e Bashkuara.

Biden është i paaftë të tregojë vizionin e tij politik. Ai nuk ka nevojë që europianët t'i përgjigjen popullit të tij ose të falin gabimet e herëpashershme; ai ka nevojë që Europa të rritet si një partner strategjik në një kohë të vështirë. Një riorganizim gjeopolitik është duke u zhvilluar, fuqitë autoritare janë në rritje dhe shumë shoqëri demokratike janë në një formë krize politike të brendshme.

Bota përballet me sfida reale të qeverisjes rreth teknologjive digjitale dhe modeleve të biznesit të korporatave që kanë riformuar të drejtat e punëtorëve dhe barazinë ekonomike. Nëse ata punojnë për qëllime të kundërta, as Shtetet e Bashkuara dhe as Europa nuk mund t'i mbrojnë banorët e tyre nga efektet e rritjes së qeverisë kineze, adoptimit të gjerë të inteligjencës artificiale, pandemive të ardhshme ose kërcënimit ekzistencial të ndryshimeve klimatike.

Ekipi i Biden shpresonte se samiti i klimës në Glasgoë do të ishte një mundësi për të shfaqur lidershipin e ri të SHBA. Por Biden ka të ngjarë të ketë më pak asa në mëngë sesa shpresonte kur të mbërrijë në Skoci javën e ardhshme. Kjo është zhgënjyese, me siguri, por dështimi i SHBA-së për të përmbushur pritshmëritë e europianëve për politikën klimatike nuk do të ndihmojë askënd. Në vend të kësaj, homologët e Bidenit duhet t'i shohin gjashtë sekretarët e kabinetit të SHBA-së dhe disa zyrtarë të tjerë të rangut të lartë si një shenjë angazhimi të vërtetë dhe të punojnë me Uashingtonin për të gjetur mënyra kreative për të përparuar pavarësisht kufizimeve të brendshme. Ndërkohë, Europa ka problemet e veta të politikës klimatike. Është në grahmat e krizës së saj më të rëndë energjetike që nga vitet 1970, kërkesa për qymyr dhe gaz është e pandërprerë dhe emetimet po rriten përsëri. Po, do të ketë objektiva të reja. Por edhe këtu, puna e vështirë fillon vetëm pasi "Amerika të kthehet".

Kur presidenca e Trump mori fund, transatlantikët në të dy anët e oqeanit ishin të etur për të ndryshuar skenarin. Pas katër vitesh paaftësie kinematografike, ata shpresuan për një epokë të re. Këto shpresa ishin gjithmonë joreale; Shtetet e Bashkuara dhe Europa nuk do të ishin kurrë çifti i ribashkuar në një rom-com gjeopolitik. Biden e kupton se kjo nuk është aspak një rom-com; është një thriller politik me forca të fuqishme dhe antagonistë që përgjojnë në krahë. Dhe ai e di se pavarësisht nëse filmi ka një fund të lumtur apo të trishtuar, ai fund do të jetë i njëjtë si për Shtetet e Bashkuara ashtu edhe për Europën. Por, përpara se të ndërroni skenarin, duhet t'i merrni të gjithë në të njëjtën faqe.

Burimi: ForeignPolicy/ Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë