Ushqim

Krijuar mijëra vjet më parë në zonat e largëta të Himalajeve, chhurpi është djathi më i fortë në botë

I mbuluar me mjegull, fshati i largët i Himalajeve të Nepalit, Parvathy Kund, është pothuajse i braktisur. Një nga të paktët njerëz që qëndrojnë aty është edhe një grua e moshuar e cila përgatit djathin më të fortë në botë që quhet Chhurpi.

Një produkt tradicional i përgatitur nga blegtorët në zonat malore të Himalajeve Lindore, chhurpi është një djathë i pasur me proteina me një shije si i tymosur që sa më shumë ta përtypësh aq më shumë bëhet si çamçakëz.

 Është bërë nga qumështi i prodhuar nga chauri, një lloj lope, dhe është një ushqim i lehtë i preferuar në Indinë lindore dhe në pjesën më të madhe të Nepalit dhe Butanit. Njerëzit shpesh përtypin kubikë të vegjël të djathit për orë të tëra, si një çamçakëz i fortë, i cili zbutet ngadalë me kalimin e kohës. Cilësia unike e ngrënies është si pasojë e klimës në lartësi të madhe dhe stilit të jetesës të Himalajeve.

Në një lartësi prej 4000 metrash mbi fshatin Parvathy Kund, një person që përgatit chhurpi nga fshati aty pranë Gatlang i quajtur Pasang Darche Tamang fut qumështin në një tendë të improvizuar të vendosur në fund të një gremine. Mjegulla futet në hapësirat e tendës ndërsa bie shi sipër saj.

Tymi nga zjarri me dru mbush tendën, ku pjesë të thata të mishit vareshin mbi kazanin e qumështit që vlonte. Ndërkohë ai ndan qumështin nga ajka për më shumë se tre orë.

"Ka nevojë për forcë. Pa forcë, as nuk lëviz dot dorën", tha Tamang.

Çdo mëngjes, Tamang zgjohet në 04:00 për të filluar të mjelë 25 chauris-at e tij për të bërë chhurpi. Disa barinj nga kullotat aty pranë vizitojnë tendën e Tamang për të dërguar qumësht të freskët që mbledhin gjatë gjithë ditës. Duke përfshirë qumështin nga tufa e tij, Tamang mbledh më shumë se 300 litra në ditë, i cili duhet të kthehet në chhurpi menjëherë para se të prishet.

Duke jetuar në “çatinë e botës” me mundësi të kufizuara tregtare dhe tokë të punueshme, blegtoria ka qenë shtylla kryesore e shumë komuniteteve Himalayan për shekuj. Sipas Mukta Singh Lama Tamang, një antropolog në Universitetin Tribhuvan në Katmandu, bulmeti ka qenë një pjesë e pandashme e kulturës dhe jetesës së Himalajeve gjatë historisë. Mukta thotë se chhurpi është shpikur mijëra vjet më parë nga nevoja për të bërë diçka produktive me qumështin shtesë që nuk mund të konsumohet ose shitet më.

Një nga karakteristikat unike të chhurpi është se ka një përmbajtje shumë të ulët lagështie. Kjo e bën shumë të vështirë të kafshohet, por gjithashtu ndihmon që djathi të qëndrojë i ngrënshëm për muaj, apo edhe vite, kur fermentohet për gjashtë deri në 12 muaj, thahet dhe ruhet siç duhet në lëkurën e kafshëve. Në malësitë e largëta të Himalajeve, kjo e ka bërë chhurpi veçanërisht të dëshirueshëm, pasi barinjtë kanë qenë në gjendje ta konsumojnë atë gjatë udhëtimeve të gjata, si dhe ta transportojnë dhe shesin në tregje.

Chhurpi i butë, para se të tymoset dhe thahet, përdoret shpesh në supa dhe konsumohet me turshi.

Tamang thotë se e gjithë jeta e tij dhe familjes së tij rrotullohet tërësisht rreth kafshëve të tyre.

"Ne jemi mirënjohës që kemi të gjithë chauris dhe jemi në gjendje të bëjmë chhurpi sepse jemi analfabetë dhe kjo është mënyra e vetme që ne mund të mbajmë veten. Kjo është ajo që ne dimë, si të bëjmë chhurpi, dhe kështu do të mbijetojmë. Jo vetëm që ne vazhdojmë kulturën tonë të lashtë, por kjo na ndihmon edhe ekonomikisht", tha Tamang.

"Dikur nuk kishte rrugë dhe ne nuk kishim asnjë mundësi për të marrë furnizimet thelbësore. Kishim vetëm qumësht dhe asgjë tjetër dhe kështu përgatitëm çdo gjë që mundëm prej tij, si chhurpi dhe gjalpë, dhe i tregtonim ato në fshatrat aty pranë në këmbim të orizit, drithit, kripës dhe vajit. Nëse kishim nevojë për para, shkonim në një treg më të madh si Trishuli për të marrë perime, të cilat pastaj i sillnim përsëri në fshatin tonë dhe i shitnim. Ishte e vështirë".

Edhe pse disa gjëra kanë ndryshuar, jeta është akoma e vështirë për barinjtë si Tamang. Ai ka rritur chauris për rreth 20 vjet dhe ka kaluar një pjesë të konsiderueshme të jetës së tij larg familjes, duke qëndruar lart në kullota me bagëtinë e tij për disa muaj çdo vit.

"Ekziston një lloj bari i veçantë që rritet vetëm në lartësinë 3.500 deri në 4.000 metra, i quajtur buggi. Chauris nuk humbasin peshë në dimër kur hanë buggi dhe ato prodhojnë qumësht më të trashë që ka shije më të mirë kur kullosin këtu”, tha ai.

Jo vetëm që është chhurpi organik, i prodhuar nga qumështi më i mirë nga chauri që kullos ekskluzivisht në barëra në rajonet e larta alpine, ai gjithashtu konsiderohet mjaft i shëndetshëm dhe ushqyes për shkak të përmbajtjes së tij shumë të ulët të yndyrës dhe vlerës së lartë të proteinave. Dhe asnjë konservues ose aditiv nuk nevojitet kur ndiqni metodën e lashtë të përgatitjes që është përsosur gjatë shekujve.

Pasi të hiqet kremi, qumështi i skremuar zihet plotësisht dhe përzihet me hirrë nga qumështi i thartuar më parë dhe acid limoni. Gjiza e djathit formohet pothuajse menjëherë, duke mpiksur dhe duke u ndarë nga lëngu i pastër i hirrës. Masa e ngurtë tendoset dhe mblidhet në qese pambuku dhe shtypen fort nën gurë të mëdhenj ose pesha të tjera të rënda për 24 orë për të hequr ujin e tepërt. Këto copa të mëdha djathi lihen të fermentohen për disa ditë para se të priten në copa drejtkëndëshe që thahen në hije dhe tymosen mbi zjarret e kuzhinës, duke i dhënë chhurpi shije dhe cilësi të veçantë. Chhurpi i kuruar siç duhet qëndron i ngrënshëm pa u mykur deri në 20 vjet. Sidoqoftë, sa më gjatë të qëndrojë, aq më i thatë dhe më i vështirë bëhet. Sipas Tamang, chhurpi shijon më mirë kur hahet brenda pesë deri në gjashtë muajt e parë.

I ashtuquajturi djathi më i fortë në botë nuk është padyshim i preferuari i të gjithëve  por banorët e Nepalit në të gjithë vendin e adhurojnë atë.

Kur e pyetën Tamangun nëse i pëlqente chhurpi, pavarësisht nga të gjitha vështirësitë e përfshira për ta bërë atë, kishte një shkëndijë në sytë e tij. "Ekdum!" ai u përgjigj - Nepalisht për, "Absolutisht!"

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë