Ne rrjet

Intervista e Putinit me Tucker Carlson ishte e mbushur me gënjeshtra. Këtu janë 12 prej tyre

Nga Gazeta 'Si'-Sa gjëra - nëse ka - nga ato që tha Presidenti rus Vladimir Putin në intervistën e tij me Tucker Carlson mund të besojmë?

Në një status në Twitter, Mikhail Khodorkovsky, ish-oligarku rus që Putini e arrestoi dhe e la në burg për 10 vjet por që tashmë jeton në Londër, ka evidentuar 12 gënjeshtra nga intervista e Putin.

1- Ai pretendoi se Rusia ishte bërë ekonomia më e madhe e Evropës.

Në fakt, Rusia renditet e 32-ta në Evropë për PBB për frymë.

2- Putini hodhi edhe një herë gënjeshtrën e vjetër rreth premtimeve të SHBA-së që NATO nuk do të zgjerohej në lindje

Në fakt, nuk ka pasur kurrë një marrëveshje të tillë – madje edhe Gorbachev tha kështu – dhe në çdo rast, vendet i bashkohen NATO-s me vullnetin e tyre të lirë. Nëse Putini nuk donte që NATO të rritej, ai nuk duhet t'u shpallte luftë fqinjëve të tij.

3-Putin mohoi të ketë thënë ndonjëherë se SHBA po përgatitej të sulmonte Rusinë

Në fakt, ai e tha këtë, tre ditë përpara se të pushtonte Ukrainën, për të cilën ai tha se do të ishte "baza e avancuar" për të ashtuquajturin sulm të NATO-s.

4-Ai tha se protestat në Maidan u shndërruan në të dhunshme, edhe pse Yanukovych refuzoi të përdorte çdo forcë kundër tyre.

Në fakt, policia e trazirave në Berkut të Yanukovych shpërndau brutalisht protestuesit dhe snajperët e saj vranë 76 njerëz në tre ditë në shkurt 2014.

5-Ai tha se Kievi filloi konfliktin në Donbas duke përdorur forcën e tij ajrore kundër civilëve

Në fakt, konflikti filloi më 12 prill 2014 kur oficeri i FSB-së Igor Girkin udhëhoqi ‘separatistët’ për të pushtuar qytetin e Slovianskut. Ukraina përdori për herë të parë aviacionin e saj si kundërpërgjigje, më 26 maj, në betejën për aeroportin e Donetskut.

6-Gjatë ushtrimit të tij rrëmujë në historinë alternative në fillim të intervistës, Putin tha se Ukraina ishte një entitet artificial i krijuar me iniciativën e Joseph Stalinit.

Në fakt, Ukraina iu shtua Bashkimit Sovjetik në vitin 1922, nën Leninin. Por Republika Popullore e Ukrainës u shpall në vitin 1917 - përpara pushtimit të Bolshevikëve - dhe u njoh nga qeveria e përkohshme e Rusisë

7-Ai tha se Polonia e kishte ‘detyruar’ Hitlerin të shpallte luftë në vitin 1939 duke qenë ‘jo bashkëpunues’ me planet e tij

Në fakt, planet e Hitlerit përfshinin shfarosjen e sllavëve dhe hebrenjve të Polonisë dhe ripopullimin e saj me gjermanë. I ashtuquajturi provokim polak i përdorur si pretekst për pushtimin ishte një flamur i rremë gjerman

8-Duke folur për Zelenskyy-n, Putin tha se një herë e kishte pyetur presidentin ukrainas pse ai, si djali i një veterani të Luftës së Dytë Botërore, do të "bashkëpunonte me neo-nazistët".

Por babai i Zelenskyy ka lindur në vitin 1947, pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore

9-Putin tha se NATO ka 'opsione' për të njohur aneksimin rus të pjesëve të Ukrainës

Në fakt nuk ka. OKB-ja i ka shpallur aneksimet të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar, dhe edhe nëse do të dëshironte, NATO nuk ka më të drejtë ta kundërshtojë atë vendim sesa Rusia.

10-Putin pretendoi se ukrainasit 'ende e konsiderojnë veten rusë'

Putini e keqkuptoi rrënjësisht identitetin kombëtar ukrainas dhe besonte në mënyrë të rreme se ukrainasit e shihnin veten si rusë, një gabim kyç që çoi në pushtimin katastrofik. Një sondazh i vitit 2022 zbuloi se 93% mbështesin pavarësinë, vetëm 3% mbështesin bashkimin me Rusinë.

11-Putin tha se Zelenskyy kishte ndaluar bisedimet e paqes me Rusinë

Zelenskyy ndaloi negociatat me Putinin në mënyrë specifike dhe tha se Ukraina ishte 'gati për dialog me Rusinë, por me një president tjetër'

12- Ai tha se reporteri i WSJ Evan Gershkovich u arrestua për mbledhjen e informacionit sekret për ushtrinë ruse në emër të shërbimeve të inteligjencës amerikane.

 Para arrestimit të tij, Gershkovich kishte punuar si gazetar në Rusi që nga viti 2017. Ai po mbahet në mënyrë të paligjshme për të armatosur fort SHBA-në për të rënë dakord për një lloj koncesioni.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë