Keshilla

Hilet për të qëndruar freskët edhe pa kondicioner

Ditët e nxehta të verës mund të krijojnë shumë shqetësime për ata që vuajnë nga nxehtësia dhe nuk kanë një kondicioner. Megjithatë, me disa masa paraprake, është e mundur të ruhet një temperaturë e pranueshme (ose pothuajse) e pranueshme në dhoma edhe pa ndihmën e ftohjes artificiale. Dhe nëse nxehtësia bëhet shumë e rëndë, ka vende ku mund të gjeni freskim, të paktën për një kohë, mbase duke përfituar nga ajri i kondicionuar i të tjerëve.
Në shtëpi - grila dhe perde - Në orët më të nxehta të ditës dhe kur dielli shkëlqen drejtpërdrejt në njërën anë të shtëpisë, është e dobishme të mbash grilat poshtë dhe të pajisësh ballkonet me tendë, të krijosh hije dhe të mbrosh dhomat nga nxehtësia. Nëse është vërtet nxehtë, është më mirë të mbyllni edhe dritaret, duke ajrosur dhomat nga ana e hijeve. Dritaret hapen gjerësisht në mbrëmje, herët në mëngjes dhe në orët e freskëta.
Ndihmë nga gjelbërimi: nëse kemi një hapësirë ​​të jashtme, siç është një ballkon i vogël, le ta mbushim atë me bimë: ato do të sigurojnë hije dhe do të kthejnë ajrin e pastër, duke thithur të paktën pak lagështi.
Elektroshtëpiaket: më mirë t’i përdorni me masë dhe në orët më të freskëta. Ndaloni tharësen e flokëve (flokët do të thahen në çast edhe në ajër), hekurin (thjesht palosni rrobat duke i përhapur dhe palosur me kujdes), furrën (gatim të shkurtër, përdorimin e mikrovalës) konsumoni perime të papërpunuara, janë miq të shkëlqyeshëm të verë). Edhe TV, kompjuteri dhe dritat e ndritshme gjenerojnë nxehtësi: i eliminojmë të gjitha pajisjet që nuk po i përdorim dhe përveç që kemi më pak nxehtësi, do të konsumojmë më pak energji elektrike.
Ndihma e ventilatorit: ventilatorët mund të jenë shumë të dobishëm, edhe nëse funksioni i tyre është të lëvizin ajrin, jo ta ftohin atë. Sidoqoftë, ato kanë meritën që na ndihmojnë të thajmë djersën, duke zvogëluar ndjesinë e nxehtësisë. Për lehtësim më të madh, ne mund të mbushim një tas me kube akulli dhe ta vendosim përpara ventilatorit: avioni i ajrit nebulizon akullin dhe përhap ajrin më të ftohtë.
Ujë dhe pije: mos harroni të pini shumë, edhe nëse nuk keni etje. Në mot të nxehtë, dy litra ujë kanonik në ditë janë shumë të nevojshme, përveç nëse udhëzohet ndryshe nga mjeku. Edhe nëse askush nuk do ta thoshte kurrë, zakoni i pirjes së çajit të nxehtë, siç bëjnë popujt e shkretëtirës, ​​jep një ndjenjë freskie që mund të jetë e habitshme. E njëjta gjë ndodh pas një dushi ose banje në ujë të vakët.


Jashtë shtëpisë - Parqet dhe kopshtet: vendet e gjelbërta dhe me hije siç janë parqet dhe kopshtet mund të ofrojnë pije freskuese ose të paktën një lehtësim. Sidoqoftë, ne shmangim të qenit jashtë gjatë orëve më të nxehta të ditës, ndërsa një shëtitje në mbrëmje mund të jetë e këndshme dhe të predispozojë për pushim.

  • Teatrot dhe kinematë: me lehtësimin e masave anti-Covid, më në fund mund të kthehemi te shijimi i një filmi të mirë ose i një shfaqjeje në freskinë e kushtëzuar të një kinemaje ose teatri. Maska dhe distanca, sigurisht, janë të domosdoshme.
    Qendrat tregtare: edhe në këto raste, sigurohet kondicionimi i ajrit. Pak blerje dhe një ndalesë në një bar ose për një meze të lehtë mund të na japë disa orë me ajër të kondicionuar.
    -Supermarketi: Frigoriferi ofron pije freskuese të menjëhershme, megjithëse të përkohshme. Sidoqoftë, le t'i kushtojmë vëmendje ndryshimit të temperaturës që mund të jetë i konsiderueshëm, veçanërisht nëse vijmë nga jashtë dhe jemi të nxehtë.
    Bodrumet historike - Shumë bare verore ofrojnë degustim në bodrum, vende natyrale të freskëta, në të cilat të kaloni të paktën një pjesë të një mbrëmjeje në një temperaturë të kontrolluar: sigurohet freski, për sa kohë që nuk pini shumë verë: alkooli paralajmëron nxehtësinë.
  • Në pishinë: noti është mënyra perfekte për të ushtruar pa djersitje. Shumë pishina të hapura dhe parqe uji kanë një hapje mbrëmjeje, të paktën gjatë fundjavave: ato janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t'u qetësuar dhe për të bërë ndonjë aktivitet fizik së bashku.

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë