Ne rrjet

Europa në panik, Turqia kthen në shtëpi luftëtarët e ISIS

Turqia është e vendosur të kthejë në shtëpi të gjithë luftëtarët e Shtetit Islamik, duke shkaktuar kështu panik brenda vendeve perëndimore.

Ministri i brendshëm turk Sulejman Soylu paralajmëroi të shtunën se vendi i tij nuk ishte "hotel për anëtarët e ISIS-it" dhe akuzoi Evropën se po i linte autoritetet turke të merreshin të vetëm me xhihadistët.

Megjithëse fuqitë evropiane kanë filluar bisedimet me zyrtarët irakienë për të lejuar xhihadistët të mbahen në Siri të përballen me gjyqin në Irak, tërheqja e SHBA-së nga Siria ka detyruar autoritetet turke të rimendojnë strategjinë e tyre për rrezikun që paraqesin xhihadistëve që janë kapur në Siri.

"Turqia do të vazhdojë të dëbojë luftëtarët e ISIS-it, pavarësisht nëse vendet e tjera i pranojnë ose jo. Disa vende kanë filluar të frikësohen pasi filluam të dëbojmë terroristët e huaj të ISIS. Turqia ka vite që shqetësohet për këtë çështje. Ka ardhur koha që edhe të tjerët të shqetësohen, "tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në dje (12 nëntor).

Katër shtetas belgë janë prekur deri më tani nga vendimi i Turqisë për të dëbuar xhihadistët e huaj që kishin shkuar në Siri për të luftuar së bashku me Shtetin Islamik (IS) dhe që po mbahen në tokën turke.

Një luftëtar amerikan i ISIS aktualisht është i bllokuar në në kufirin Greko-Turq, dhe Greqia po refuzon ta marrë

Agjensia turke “Anadolu” njofton se se një gjerman dhe një danez po ashtu do të dëboheshin, ndërsa 11 xhihadistë francezë, të cilët ishin arrestuar në Siri, po kalojnë procesin ligjor dhe do të nisen më pas drejt Parisit. Dy xhihadistë irlandezë, të cilët gjithashtu janë arrestuar në Siri, do të deportohen së shpejti.

Ndërkohë, në Gjermani, janë arrestuar sot tre anëtarë të dyshuar të ISIS, të cilët akuzohen për komplot një sulm terrorist në Frankfurt. Zyra e Prokurorit Publik të Frankfurtit bëri të ditur se të dyshuarit kishin për qëllim të vrisnin sa më shumë njerëz me eksploziv ose armë zjarri.

Në Romë, dymbëdhjetë ekstremistët e ekstremit të djathtë janë hetuar pasi dyshohet se kishin planifikuar të hedhin në erë një xhami afër Sienës duke hedhur në erë një tub gazi. Dy persona janë arrestuar për mbajtje pa leje të lëndëve plasëse.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë