Ne rrjet

Cilin do të zgjedhë Donald Trump si kandidat për zëvendëspresident të Amerikës?

“The Donald” po kërkon një figurë që është i gatshëm ta mbrojë atë në publik me energji të madhe, por që të mos i bëjë njëkohësisht shumë “hije”

Gazeta Si - Javët e fundit, në intervista të ndryshme dhe ngjarje publike, Donald Trump ka thënë disa herë se ka ndërmend të shpallë emrin e kandidatit/es për zëvendëspresident/e me të cilin/ën do të kandidojë për republikanët në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë konventës kombëtare të Partisë Republikane, e cila do të fillojë në Milwaukee, Wisconsin, më 15 korrik.

Në mënyrë tipike, si republikanët ashtu edhe demokratët shpallin kandidatët e tyre për nënpresident pak përpara konventës kombëtare të mbajtur në një vit zgjedhor.

Madje për të organizuar deri në detajet më të vogla një ngjarje që mbulohet gjerësisht nga mediat amerikane dhe në të cilën secila palë monopolizon debatin politik për tre ditë (dhe për rrjedhojë edhe vëmendjen e dhjetëra milionë votuesve të mundshëm).

Në vitin 2016, Trump shpalli kandidaturën e Mike Pence për nënpresident më 15 korrik, tre ditë para fillimit të konventës kombëtare republikane. Në vitin 2020, Joe Biden bëri të njëjtën gjë me Kamala Harris një javë përpara konventës së Demokratëve.

Në këtë kohë, është e mundur që Trump synon të rezervojë njoftimin për konventën për të tërhequr vëmendjen dhe kuriozitetin ndaj një ngjarjeje që zakonisht është shumë koreografike dhe për të fituar kohë.

Gazetarët politikë që ndjekin Trump, shpjegojnë se për momentin nuk ka një kandidat të qartë të favorizuar dhe një listë e publikuar nga "New York Times" pak ditë më parë përmban 11 emra.

Senatori Marco Rubio, në skenë gjatë një feste për ditëlindjen e Donald Trump, 14 qershor 2024

Megjithatë, është shumë më e qartë se cilat karakteristika kërkon Trump te një kandidat presidencial: "Besnikëri absolute ndaj markës Trump, gatishmëri për të adoptuar një qasje të nënshtruar në çdo vendim dhe dalje publike dhe një imazh publik që funksionon", shkruan gazeta "Washington Post".

Trumpit më pas i pëlqejnë njerëzit ambiciozë, por jo shumë ambiciozë: domethënë, që nuk kanë si qëllim t'i qëndrojnë si "hije" në kokë.

Këta elementë do të jenë përcaktues në zgjedhjen e kandidatit për zëvendëspresident, ndërsa ato më tradicionalet – një figurë që plotëson apo forcon profilin e kandidatit kryesor – cilësohen si më dytësore.

Një nga emrat më të cituar në javët e fundit, është ai i Marco Rubios, një senator 53-vjeçar nga Florida. Deri rreth dhjetë vjet më parë, Rubio konsiderohej si një nga politikanët më premtues në mesin e republikanëve.

I lindur në Miami nga prindër emigrantë kubanë, i afërt me të djathtën fetare, ai flet rrjedhshëm spanjisht dhe është përfshirë në politikë praktikisht përgjithmonë, duke qenë se hyri për herë të parë në një këshill bashkiak në vitin 1998.

Në vitin 2013, revista "TIME" i kushtoi atij një kopertinë, duke e quajtur "shpëtimtari i republikanëve", në vitin në të cilin ai votoi në favor të një reforme dypartiake të imigracionit që parashikonte një amnisti për emigrantët, të cilët futen në mënyrë të parregullt në Shtetet e Bashkuara.

Në atë kohë, analistët politikë ende besonin se republikanët duhet të këmbëngulin tek politikanët e rinj, jo të bardhë, si Rubio, për të projektuar një pozitivitet dhe përfshirje më të madhe: pak a shumë siç kishin bërë demokratët me presidentin e atëhershëm, Barack Obama.

Senatori J.D.Vance u flet gazetarëve jashtë një sallë gjyqi të Nju Jorkut gjatë procesit ndaj Trump

Në vitin 2016, Rubio kandidoi në zgjedhjet presidenciale dhe nuk shkoi mirë. Për javë të tëra, ai kritikoi ashpër Trumpin, duke e quajtur atë "një artist mashtrues". Trump u përgjigj duke e mbiquajtur “Marko i Vogël” (Rubio është 175 centimetra i gjatë, Trump 190).

Në një farë mënyre, kandidatura e tij përfundoi në atë moment: pseudonimi i ngeli dhe pas disa gafave dhe pengesave në debatet presidenciale dhe Rubio u tërhoq pasi humbi zgjedhjet paraprake në Florida.

Megjithatë, në vitet në vijim, Rubio arriti të rindërtojë një marrëdhënie me Trump, duke u bërë një nga këshilltarët e tij më të dëgjuar, veçanërisht në çështjet e politikës së jashtme, si dhe një nga liderët e paktë republikanë të gatshëm për ta mbrojtur atë me forcë në intervistat televizive.

Një tjetër kandidat i mundshëm për të cilin po flitet shumë, është senatori J. D. Vance, një ish-menaxher 39-vjeçar i zgjedhur në vitin 2023 në Ohio.

Vance ka një histori shumë të veçantë: në vitin 2016 autobiografia e tij e fokusuar në një fëmijëri veçanërisht të pasigurt midis Kentakit dhe Ohajos.

“Hillbilly Elegy”, u bë një botim sensacional dhe disa vite më vonë edhe një film me Amy Adams, prodhuar nga Ron Howard.

Libri i Vance u vlerësua mbi të gjitha për mënyrën se si përshkruan vështirësitë ekonomike të familjeve të bardha me të ardhura të ulëta në shtete më pak dinamike ekonomikisht.

Doug Burgum me Donald Trump gjatë një eventi të fushatës në New Hampshire

Në atë kohë ai ishte një republikan me ide mjaft të moderuara, shumë kritik ndaj Trump. Megjithatë, me kalimin e viteve, Vance është bërë shumë i afërt me Trump, deri në marrjen e miratimit të tij në vitin 2022, gjatë zgjedhjeve paraprake të mbushura me republikanë për të zgjedhur kandidatin e tij për Senatin në Ohajo.

Që atëherë, Vance është bërë një nga mbështetësit më të vendosur të Trump, të cilin ai e feston në çdo dalje televizive apo publike.

Të dy, Rubio dhe Vance kanë profile të ngjashme, por të dy janë politikanë shumë ambiciozë dhe gjithashtu shumë më të rinj se Trump: caktimi i tyre i mundshëm si zëvendëspresidentë do të zhvendoste shumë vëmendjen e mediave drejt tyre, veçanërisht drejt fundit të një mandati të mundshëm, kur Trump nuk mund të kandidonte përsëri dhe zëvendëspresidenti i tij, duke përjashtuar fatkeqësinë, do të bëhej kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Për këto arsye, disa komentues besojnë se Trump do të zgjedhë dikë që ka më pak ambicie politike, ose që në çdo rast nuk mund ta lërë në hije shumë.

Shumë kanë vënë në dukje se Trump ka një marrëdhënie të shkëlqyer me Doug Burgum, guvernatorin republikan të Dakotës së Veriut.

Burgum është një ish-sipërmarrës i njohur më së shumti për themelimin e një kompanie IT që u ble më vonë nga Microsoft në 2001-in për një miliard dollarë.

Elise Stefanik gjatë një interviste televizive të regjistruar në Kongres

Burgum dhe Trump respektojnë njëri-tjetrin dhe disa njerëz të afërt me Trump i thanë "Politico"-s se Burgum ka "pamjen dhe profilin e duhur për një nënpresident", të paktën për karakteristikat që Trump kërkon.

“Ai është një sipërmarrës i pasur, ai ka fituar respektin e rrethit të Trump falë intervistave të fundit televizive dhe për më tepër vështirë se mund t'i hiqte vëmendjen”, - vetë Trumpit.

Megjithatë, Burgum nuk ka një profil kombëtar, nuk e njeh politikën e Uashingtonit dhe mund të rezultojë se nuk është në nivel nga pikëpamja mediatike dhe politike.

Një tjetër kandidate e mundshme që nuk ka gjasa të “errësojë” Trumpin, është kongresmenja 39-vjeçare Elise Stefanik: e vlerësuar shumë nga krahu i djathtë i republikanëve, të cilit iu afrua pasi filloi karrierën e saj si një zyrtare qeveritar gjatë administratës së George W. Bush, Stefanik, një pjesë e madhe e rritjes së saj politike i detyrohet Trumpit, i cili e ka promovuar shumë vitet e fundit.

Megjithatë, në të njëjtën kohë, Stefanik mund të provojë të jetë më shumë një problem sesa një burim i mundshëm: ajo ka qëndrime shumë radikale për abortin, një çështje për të cilën republikanët nuk janë në përputhje me pjesën tjetër të vendit dhe ajo vjen nga Nju Jorku, një shtet që për dekada ka votuar solidarisht për demokratët dhe që nuk konsiderohet aspak në bilanc.

Donald Trump me ish-nënpresidentin Mike Pence gjatë drejtimit në Shtëpinë e Bardhë, 2016-2020

Nëse Trump vendos çuditërisht të dëgjojë zyrtarët dhe strategët e partisë kur zgjedh kandidatin e tij për zëvendëspresident, është e mundur që në atë moment të tregohet një kandidat që është tërheqës për segmentin e popullsisë amerikane me të cilin Trump historikisht ka luftuar më shumë, dmth afrikano-amerikanët.

Do të kishte disa opsione: mbi të gjitha Tim Scott, një senator 58-vjeçar nga Karolina e Jugut, shumë i vlerësuar brenda partisë dhe kongresmeni 39-vjeçar Byron Donalds, për të cilin Trump u foli shumë njerëzve të ndryshëm, sipas "News York Times".

Megjithatë, në listat e ndryshme përfshihen edhe zgjedhje të mundshme paksa të çmendura: për shembull gazetari televiziv Tucker Carlson, shumë i njohur në elektoratin republikan dhe jashtë atij pellgu i njohur mbi të gjitha për pozicionet e tij ekstreme, ose kongresmenia Marjorie Taylor Greene, e famshme mbi të gjitha, sepse ajo është një mbështetëse e hapur e teorive konspirative të QAnon.

Megjithatë, për momentin, stafi i Trump nuk ka zbuluar ndonjë preferencë të veçantë dhe gazetat shkruajnë se javët e fundit të paktën 7-8 personave u është kërkuar të vihen në dispozicion për të siguruar dokumentet e nevojshme, në rast se do të zgjidheshin nga Trump si kandidat apo kandidate për nën/president të SHBA-ve.

Përshtati në shqip: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë