Keshilla

Çfarë të konsumoni për të larguar ndjenjen e lodhjes gjatë ditës

Ngrënia e porcioneve më të vogla dhe zgjedhja e ushqimeve të përpunuara minimalisht dhe ushqimeve të plota mund të ndihmojë në uljen e lodhjes.

Mënyra më e mirë për të marrë sa më shumë energji nga ushqimi juaj është të siguroheni që po i jepni vetes ushqimin më të mirë të mundshëm.

Përveç asaj që hani, kur hani gjithashtu mund të ndikojë në energjinë tuaj. A e keni vënë re ndonjëherë se si ndiheni të plogësht pas një dreke apo darke të madhe? Kjo për shkak se trupi juaj po përdor energjinë e tij për të tretur atë vakt të madh në vend që të fuqizojë pjesën tjetër të trupit tuaj.

Mënyra më e lehtë për të shmangur lodhjen pas vaktit është të hani disa vakte me porcione më të vogla gjatë ditës. Kjo do ta mbajë trupin tuaj të ushqyer rregullisht dhe madje mund t'ju ndihmojë të humbni peshë. Këtu janë disa nga ushqimet që ju ndihmojnë të keni energji dhe të largoni ndjenjën e lodhjes.

Ushqimet e papërpunuara

Ndërsa një burger dhe patate të skuqura mund të jenë të shijshme ndërsa jeni duke e ngrënë, vlerat ushqyese janë të ulëta. Ushqimet e përpunuara, të tilla si disa ushqime të paketuara ose të konservuara, karamele, ushqime në kuti dhe mish të gatuar paraprakisht janë zakonisht plot me konservues, aditivë, natrium, yndyrë dhe përbërës artificialë që mund t'ju ngadalësojnë metabolizmin.

Fruta dhe perime të freskëta të stinës

Sa më i freskët të jetë ushqimi juaj, aq më shumë lëndë ushqyese do të përmbajë. Ndryshe nga ushqimet e përpunuara që mund të hiqen nga lëndët ushqyese për një jetë më të gjatë, ushqimet e freskëta zakonisht përmbajnë lëndë ushqyese më të larta. Ngrënia e frutave dhe perimeve në sezon do të thotë se ato janë pjekur natyrshëm.

Pije pa kafeinë

Kafeina është në rregull nëse përdoret me masë dhe është treguar se ka disa përfitime shëndetësore. Edhe pse ofron një ‘nxitje’ afatshkurtër, në fakt nuk i siguron trupit energji.

Gllënjkat e para mund t'ju japin një zgjim, por nëse nuk po i siguroni trupit tuaj ushqim të mirë dhe vakte dhe ushqime të ekuilibruara, përfundimisht do të ndiheni të lodhur.

Nëse duhet të hani, zgjidhni kafe të zezë ose çaj pa sheqer. Sodat dhe pijet energjetike mund të jenë plot me sheqer të rafinuar dhe përbërës artificialë që mund t'ju shkaktojnë probleme dhe mund të çojnë në probleme të tjera shëndetësore nëse konsumohen tepër.

Drithërat integrale dhe karbohidratet komplekse

Ashtu si ushqimet e përpunuara, karbohidratet e rafinuara si sheqernat dhe mielli i bardhë shtojnë pak ushqim. Zgjedhja e ushqimeve me drithëra të plota dhe karbohidrateve komplekse siguron që trupi juaj të marrë përfitimet e plota të drithit që shton fibra në dietën tuaj.

Arra dhe fara

Arrat dhe farat janë disa nga ushqimet më të mira për të mposhtur lodhjen dhe për të luftuar urinë. Marrja e një shumëllojshmërie arrash dhe farash në dietën tuaj mund të sigurojë lëndë ushqyese dhe energji të shëndetshme.

Provoni bajame, arra braziliane, lajthi, fara luledielli dhe fara kungulli. Rekomandohet të hani versione të papërpunuara dhe të pakripura.

Uji

Pirja e ujit është thelbësore për funksionimin optimal të trupit. Edhe pse uji nuk jep energji në formën e kalorive, ai ndihmon në lehtësimin e proceseve energjetike në trup, gjë që është një nxitje energjie në vetvete.

Pini ujë gjatë gjithë ditës dhe përpiquni të ndërroni pijet e gazuara, kafen dhe pijet e tjera me një gotë ujë. Ky ndryshim i thjeshtë mund të bëjë një ndryshim të madh dhe do të ndiheni më mire.

Vitaminat dhe suplementet

Nëse nuk po merrni gjithçka që ju nevojitet nga ushqimi juaj, mund të mendoni të merrni një vitaminë ditore. Konsultimi me një nutricionist ose mjek mund t'ju bëjë të filloni një regjim shtesë ushqimor.

Sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj për çdo dhe të gjitha suplementet ushqimore që po shqyrtoni.

Banane

Studiuesit i krahasuan bananet me pijet sportive me karbohidrate te çiklistët që kishin nevojë për energji të qëndrueshme për udhëtimet e tyre të gjata. Ata zbuluan se banania u ofronte po aq karburant sa edhe pija.

Rezulton se bananet janë të mbushura me kalium, fibra, vitamina dhe sasi perfekte të karbohidrateve që ju ofrojnë një nxitje të madhe të energjisë natyrore.

Tërshëra

Nuk janë vetëm për mëngjes. Një tas i madh me tërshërë përmban një grusht fibrash mbushëse dhe madje edhe pak proteina. Zgjedhja e versioneve të thjeshta është më e mira pasi ato nuk janë të mbushura me sheqer shtesë.

Farat Chia

Ndërkohë që mund të mos stërviteni për një aktivitet ushtrimesh qëndrueshmërie, farat chia mund të jenë një burim i shkëlqyer energjie të zgjatur falë përmbajtjes së karbohidrateve, yndyrave të shëndetshme dhe fibrave mbushëse.

Dy lugë chia ofrojnë rreth 24 gram karbohidrate dhe 4,8 gram omega-3, të cilat janë të shëndetshme për zemrën dhe anti-inflamatore.

Sipas një studimi të vogël, i cili përfshiu gjashtë atletë, ngrënia e farave chia ofron po aq energji sa edhe pijet sportive me karbohidrate.

Burimi: Healthline. Përshtati: Gazeta Si.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë