Keshilla

Çfarë duhet të bëni dhe të dini nëse fëmija juaj ha vetëm ushqim të bardhë

Ishte fundjava e prindërve në kolegjin e vajzës time dhe ne e morëm atë për darkë jashtë kampusit. Kamerierja mbërriti dhe ajo dha porosinë e saj: "Unë dua salmon të pjekur me spinaq të skuqur, ju lutem."-tregon një mama për Huffington Post.

"Unë hoqa menunë time. Kisha kaluar shumicën e 18 viteve të fundit duke u përpjekur ta shtyja atë - ndonjëherë me butësi, ndonjëherë me dëshpërim në rritje për të ngrënë diçka, gjithçka, përveç petëve me gjalpë dhe kripë. Ideja e peshkut e kishte tronditur gjithmonë. Përmendja e thjeshtë e 'gjërave të gjelbra' si spinaqi mund ta bënte të qante. Pra, çfarë kishte ndodhur me porosinë e saj të darkës sonte?

Ajo ngriti supet. "Ata shërbejnë salmon ndonjëherë në sallën e ngrënies, dhe miqtë e mi të gjithë e hanë atë. Të gjithë në shkollë pëlqejnë gjithashtu spinaqin. "

 Unë shtirja mosinteresim dhe ndryshova temë, por brenda po bëja ekuivalentin prindëror të një vallëzimi fitoreje.

Le të bëjmë një hap mbrapa në vitet e hershme, vajza ime refuzoi ushqimet që nuk ishin të bardha.

Çfarë e bëri atë të veprojë në atë mënyrë, sidoqoftë?

"Pas moshës 1 vjeç, perimet fillojnë të kenë shije shumë të hidhur për fëmijët," i tha HuffPost Alisha Grogan, një terapiste profesionale pediatrike e specializuar në ushqimin e përzier dhe përpunimin shqisor. "Kur njerëzve iu desh të ushqeheshin në natyrë, sythat e ndjeshëm të shijes së fëmijëve i penguan ata të hanin çdo gjë helmuese."

 Një sërë studimesh të ndryshme kanë raportuar se, kur të arrijnë moshën 3 vjeç, midis 6% dhe 50% të fëmijëve përshkruhen si ngrënës të përzgjedhur nga prindërit e tyre.

Dhe nëse mendoni se ata po e bëjnë këtë vetëm për t'ju zemëruar, keni të drejtë, të paktën kur bëhet fjalë për grupin më të ri. "Fëmijëria është kur shumë fëmijë fillojnë të ushtrojnë autonominë e tyre dhe të shtyjnë kufijtë me prindërit," tha pediatrja Dina Kulik për HuffPost.

"Sheqernat e thjeshtë janë të lehtë për tu ngrënë, kanë shije të mirë dhe sigurojnë një goditje të shpejtë të dopaminës, ashtu si ilaçet e tjera stimuluese," –tha ajo.

A mund të jetojë fëmija juaj vetëm me ushqim të bardhë?

A është e qëndrueshme një dietë me makarona dhe ëmbëlsira për shëndetin? Kulik tha se ka shqetësime. "Rreziku i mungesës së hekurit, veçanërisht, është i lartë në një dietë me shumë niseshte," tha ajo. Edhe pse shumë produkte të prodhuara me bazë drithi plotësohen, tha ajo, fëmijët që ndjekin planin e bardhë, shpesh kanë mungesë në hekur, vitaminë D, kalcium dhe B12.

Në një afat të shkurtër, gjithsesi, prognoza ushqyese nuk është plotësisht e tmerrshme. Një studim tha se, ndonëse ata që hanin ngadalë kishin tendencë të kishin nivele më të ulëta të zinkut dhe hekurit, marrja e tyre e përgjithshme makronutriente nuk u zvogëlua rëndë. Dhe shumë prej nesh njohin të paktën një të rritur i cili ende jeton në një dietë kryesisht të bardhë dhe duket se mbijeton.

"Shumë fëmijë mund të mbijetojnë vetëm me karbohidrate të bardha, për sa kohë që ata hanë mjaft prej tyre," tha Grogan. "Karbohidratet shpesh janë të fortifikuara me të gjitha llojet e vitaminave dhe të ushqyerit. Sidoqoftë, varësisht se sa e kufizuar është dieta e një fëmije, ata mund të kenë disa mangësi ushqyese. "

E vetmja gjë që duhet të kesh frikë

Në komedinë speciale "John Mulaney & the Sack Lunch Bunch", një djalë i quajtur Orson Hong këndon një këngë në të cilën ai deklaron se "një pjatë e thjeshtë me petë me pak gjalpë është e vetmja gjë që do të ha". Kënga e tij e përzemërt është më shumë një vajtim sesa një homazh, dhe është e qartë se personazhi i tij është i shqetësuar dhe i frikësuar për të gëlltitur gjithçka, përveç këtij vakti klasik të bardhë.

“Frika është një pjesë e madhe e asaj që po ndodh, tha Amanda Smith, drejtoreshë programi në Ëalden Behavior Care, dhe është e rëndësishme që fëmijët dhe prindërit ta pranojnë këtë.

Disa fëmijë mund të kenë frikë nga tekstura të ndryshme, ose mund të kenë frikë se një ushqim do t'i bëjë ata të mbyten ose të vjellin," tha ajo për HuffPost. "Mund të jetë dërrmuese, e frikshme dhe e vështirë, kështu që është e rëndësishme që prindërit të përpiqen ta kuptojnë atë."

Mbani në mend se pasi të kenë kaluar fëmijërinë, ky model i të ngrënit ka të bëjë me ta, jo me ju.

"Nëse një fëmijë më i madh është ende duke ngrënë vetëm ushqime të bardha, ata nuk po përpiqen të ndëshkojnë prindërit e tyre ose t'i stresojnë ata," tha Grogan. "Ushqimi është i vështirë për ta. Një mënyrë për të ndihmuar është të neutralizoni temën dhe të shmangni etiketimin e ushqimeve si të mira dhe të këqija ose të shëndetshme dhe jo të shëndetshme. "

Ja çfarë mund të bëni

"Unë sugjeroj të mos luftoni ose negocioni," tha Kulik. Ajo sugjeroi një qëndrim të: "Këtu është pjata e ushqimit. Nëse e doni, shkëlqyeshëm. " Pastaj, ajo këshillon, "Nëse jo, mos filloni një betejë. Ka dëshmi që fëmijëve u duhet të provojnë një ushqim më shumë se një duzinë herë për të kuptuar se u pëlqen. Kur thjesht dorëzoheni dhe ofroni karbohidratet, ata nuk mësojnë të provojnë diçka të re, dhe frika dhe zgjedhja vazhdojnë. "

"Gatimi me porosi të shkurtra dhe presioni i një fëmije për të ngrënë gjatë ngrënies mund të zgjasë kohën kur një fëmijë është përzgjedhës në lidhje me ngjyrat e ushqimeve që do të hajë," shtoi Grogan.

Në disa raste ekstreme, një fëmijë mund të ketë atë që njihet si çrregullimi i marrjes së ushqimit shmangës/kufizues ose ARFID, i shqiptuar "ar-fid". Çrregullimi, shpjegoi Kulik, karakterizohet nga "zakone shumë të përzgjedhura të ngrënies ose modele të prishura të të ushqyerit". Ajo citoi vlerësimet se diku midis 5% dhe 14% e fëmijëve në programet e çrregullimeve të të ngrënit në spital dhe deri në 22% të fëmijëve në programet ambulatore, kanë këtë çrregullim.

“ Është e rëndësishme të theksohet se ky është një çrregullim i vërtetë mendor dhe shumica dërrmuese e fëmijëve që hanë vetëm ushqime të bardha nuk e kanë atë," tha ajo.

Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje modeleve që zhvillohen gjatë kohës së ngrënies. "Nëse fëmijët kanë ngacmime emocionale ose prishje për ushqimet e reja që gjenden pranë tyre ose në pjatën e tyre, ose nëse gogësohen ose hidhen kur ushqime të reja ose me ngjyra të tjera janë pranë tyre, atëherë mund të jetë diçka më serioze," tha Grogan tha.

"Nëse fëmija juaj po e kufizon marrjen në më pak se 20 ushqime, ose po vëreni simptoma fizike që lidhen me dietën e tyre, këshillohet konsultimi me një mjek," tha Sarah Appleford, një nutricioniste klinike e regjistruar me interes në shëndetin e fëmijëve, përfshirë ngrënie e trazuar dhe çështje të zorrëve. “Është më shumë se vetëm një fazë nëse ata refuzojnë ushqimin në shumicën e vakteve, shfaqin ankth ose stres, kanë aftësi të pazhvilluara të ngrënies ose ndjeshmëri bazuar në strukturën, ngjyrën, pamjen, zhurmën ose erën në tryezë dhe larg tryezës. Simptomat fizike mund të përfshijnë rritje të ngadaltë, lodhje, zbehje të lëkurës ose ankesa për dhimbje barku ose shqetësime gastrointestinale siç është kapsllëku. ”

Së bashku me çdo gjë tjetër të tmerrshme, kjo çështje është në rritje, thanë ekspertët. "Ne po shohim një numër në rritje të fëmijëve me çrregullime ankthi, dhe sjellja ekstreme e ngathët e të ngrënit është shpesh një komponent," tha Appleford. Por ka disa lajme të mira, shtoi ajo: "Shumica e fëmijëve natyrisht do të rriten nga ngrënia e zhurmshme pasi fitojnë më shumë aftësi dhe besim rreth ushqimit."

"Prindërit mund ta jenë shumë në stres të kenë një fëmijë që ha vetëm ushqime të bardha, sepse është e vështirë ," tha Grogan, por fëmijët - madje edhe më të zgjedhurit - mund të mësojnë të hanë një larmi ushqimesh me ngjyra të ndryshme."

Ju gjithashtu mund të dëshironi të filloni të kurseni për përvojën e tyre në kolegjin e arteve liberale që do t’ua çlirojë shijen dhe do t'i kthejë ata në “ushqimet ylberë”, vetëm disa vite më vonë...

Burimi: Huffington Post/Përshtati Gazeta SI


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë