Ne rrjet

‘Bixhozi’ i pamatur i Macron tregon se sa pak kujdeset ai për fatin e francezëve si unë

Nga Rokhaya Diallo* - 22 vjet pasi Jean-Marie Le Pen u votua papritur në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale franceze ( një tronditje elektorale që tërhoqi gati një milion njerëz në rrugë në protestë) kërcënimi i ardhjes së ekstremit të djathtë në pushtet u rikthye.

Më 9 qershor, votuesit francezë i dhanë Tubimit Kombëtar (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen një fitore të paprecedentë në zgjedhjet evropiane. Partia e saj fitoi një rekord prej 31.5% të votave, dy herë më shumë vota se aleanca centriste e mbështetur nga presidenti Emmanuel Macron. Një listë e veçantë e ekstremit të djathtë e kryesuar nga mbesa e Le Pen, Marion Maréchal, fitoi 5% të votave të tjera.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Macron i poshtëruar gjeti një mënyrë për ta kthyer humbjen e tij në një krizë të plotë, duke shpërndarë Asamblenë Kombëtare dhe duke thirrur zgjedhje të parakohshme. Një kryeministër i ri do të emërohet pas raundit të dytë më 7 korrik, dhe duke pasur parasysh kolapsin në mbështetje të qendrës së Macron, ka një shans që e djathta ekstreme të formojë qeverinë e ardhshme.

Mund të supozojmë vetëm se Macron po përpiqej të manovronte të djathtën ekstreme, edhe pse  ishin ata që kërkonin zgjedhje. Ose ndoshta strategjia e tij është të lërë RN të marrë përgjegjësinë politike dhe të shpresojë se, e ekspozuar ndaj realitetit të qeverisë, do të zhgënjejë opinionin publik dhe do të reduktohet në pa rëndësi në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2027. Më pas ai mund të sigurohet që pasardhësi i tij në Elysee nuk është nga e djathta ekstreme. Sido që të jetë, Macron duket krenar për lëvizjen e tij të shahut.

Le Monde raportoi një bisedë private një ditë pas zgjedhjeve evropiane, në të cilën presidenti u mburr me "kënaqësinë" e tij që "hodhi një granatë” në ekstremin e djathtë dhe tha se ai e kishte planifikuar këtë taktikë "javë më parë".

Elysee nga ana e saj e ka mohuar këtë bisedë.

Por a është vërtet ky momenti për një ‘kumar’ të tillë, vetëm për t'i dhënë përparësi trashëgimisë së Macron?

Tre javë është një fushatë e shkurtër elektorale në mënyrë të pamatur, duke pasur parasysh atë që është në rrezik dhe kaosin që mund të presë. Dhe çfarëdo që të jenë qëllimet e tij, zgjedhja për ta trajtuar vendin si një tryezë rulete tregon se sa pak Macron kujdeset për fatin e miliona francezëve.

Si i mendon ai, ata që kanë më shumë gjasa të jenë kokat e kurbanit të një qeverie të udhëhequr nga një parti e bashkëthemeluar nga apologjetët nazistë – duke përfshirë babain e Le Pen, Jean-Marie Le Pen, i cili është dënuar tre herë për hedhjen poshtë të Holokaustit si “ detaj” i historisë?

Duke shpërndarë asamblenë në klimën aktuale, Macron i ka ofruar të djathtës ekstreme një mundësi të paprecedentë për të rritur kontrollin e saj në parlament dhe, potencialisht, për të qeverisur Francën. Duke bërë këtë, ai po luan qëllimisht me jetën tonë. Shumë prej nesh – gra, njerëz me ngjyrë, njerëz LGBTQIA+, hebrenj, myslimanë, minoritete – e dimë se sa konkrete dhe të dhunshme mund të jenë pasojat e një zgjedhjeje të tillë.

Disa orë pas fitores së RN, katër burra u arrestuan për një sulm transfobik dhe homofobik në Paris. Ata i thanë policisë se ishin anëtarë të një grupi të djathtë ekstrem dhe se brenda tre javësh do të ishin në gjendje të rrihnin sa më shumë homoseksualë që dëshironin.

Në banlie, kryetarët lokalë thonë se sa të shqetësuar janë për njerëzit me ngjyrë. Mora pjesë në protestën e së shtunës së kaluar në Paris kundër së djathtës ekstreme dhe mund të them se sa të tronditur ishin shumë nga ata që dolën kur kuptuan se sa të padëshiruar mund të ishin së shpejti në vendin e tyre. Njerëzit, anëtarët e familjes së të cilëve kanë lindur jashtë vendit ose që nuk kanë nënshtetësi franceze, më kanë thënë gjithashtu se sa të frikësuar ndihen.

RN e riemërtuar mund të ketë arritur të fshijë gjurmët e turpshme të së kaluarës së saj dhe të maskojë ideologjinë e saj ekstremiste, por kjo ideologji nuk ka ndryshuar. Marine Le Pen ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj dhe për t'u dukur më e afërt. Gjatë fushatës presidenciale të vitit 2022, ajo shfaqi dashurinë e saj për macet në Instagram dhe këndoi këngë të njohura në daljet publike, duke e pikturuar veten si një person i rregullt më shumë në harmoni me njerëzit "të zakonshëm" sesa me elitën.

Le Pen u rrit në borgjezi dhe asaj i pëlqen që parlamentarët e saj meshkuj të mbajnë gjithmonë kravatë në publik, në mënyrë që të merren seriozisht dhe të shihen si të aftë për të drejtuar vendin. Jordan Bardella, 28 vjeç, presidenti i RN dhe kandidati kryesor në zgjedhjet evropiane, dhe tani një nga politikanët më të njohur të Francës, ka krijuar me kujdes imazhin e tij si i riu model. Bardella ka një milion e gjysmë ndjekës në TikTok. Por mesazhet e tij të vijës së ashpër islamofobike, anti-emigrante fshihen mjeshtërisht pas një buzëqeshjeje që duket e ndërtuar për të qenë qetësuese.

Por pas imazhit publik, ideologjia e dëmshme nuk ka shkuar gjëkundi. Pozicionet raciste dhe ksenofobike të RN e vendosin padyshim partinë në ekstremin më të largët të spektrit politik.

Kujtoni psh sjelljen e tij në parlamentin evropian, ku Bardella ka pasur  një vend që nga viti 2019. Ai dhe kolegët e tij deputetë të RN votuan kundër njohjes së skllavërisë si krim kundër njerëzimit, kundërshtuan rezolutat për shpëtimin e emigrantëve në det dhe për uljen e hendekut të pagave midis burrave dhe gra.

Ata nuk mbështetën propozimet për të ndarë një buxhet për të luftuar dhunën ndaj grave ose në favor të shndërrimit të BE-së në një zonë të lirisë LGBTQIA+. Në parlamentin francez, shumë prej tyre kanë kundërshtuar një amendament kushtetues për të garantuar akses të lirë dhe të ligjshëm ndaj abortit.

Ata pretendojnë se kujdesen për drejtësinë sociale dhe mirëqenien e më të varfërve, por votat e tyre tregojnë mungesën e interesit të tyre për të trajtuar pabarazinë ekonomike. Ata kanë votuar kundër rritjes së pagës minimale, kundër indeksimit të pagave me inflacion dhe kundër rritjes së granteve të studentëve. Ata kundërshtuan gjithashtu ngrirjen e çmimeve të qirasë dhe mallrave thelbësore.

Racizmi që mbështet bindjet e partisë tani shihet si legjitim nga votuesit e saj.

Sipas një studimi, 92% e votuesve të RN besojnë se "shumica e emigrantëve nuk ndajnë vlerat e vendit tonë dhe se kjo krijon probleme për bashkëjetesën".

Por në vend që të marrë këtë ideologji të ekstremit të djathtë, Macron, gjatë dy mandateve të tij në detyrë, ka zgjedhur t'i bëjë politikat e tij më tërheqëse për votuesit e ekstremit të djathtë. Ai duhet të marrë njëfarë përgjegjësie për të ndihmuar në normalizimin e ideve të tij. Presidenti u përpoq në mënyrë të dëshpëruar të krijonte një opozitë binare midis partisë së tij dhe të djathtës ekstreme gjatë fushatës zgjedhore evropiane, duke e bërë atë kundërshtarin e tij kryesor.

Kjo kontribuoi në padukshmërinë e ideve progresive.

Ai dërgoi kryeministrin e tij Gabriel Attal për të debatuar kundër Bardella dhe ofroi disa herë të debatonte vetë me Le Pen.

Në konferencën e tij për shtyp pas shpërbërjes, Macron u bëri thirrje votuesve të kundërshtojnë "dy ekstreme", duke nënkuptuar se e majta franceze ishte po aq e rrezikshme sa e djathta ekstreme. Barazimi i partive të së majtës, programet e të cilave janë të ndërtuara mbi drejtësinë sociale për të gjithë, dhe që kundërshtojnë në mënyrë eksplicite racizmin, seksizmin dhe fobitë LGBTQIA+, është në vetvete edhe false dhe e rrezikshme.

Është Macron ai që ka krijuar një atmosferë në të cilën ideologjia e ekstremit të djathtë është normalizuar dhe e integruar. Projektligji i imigracionit i miratuar në parlament nga qeveria vitin e kaluar përfshinte aq shumë nga kërkesat e vijës së ashpër të së djathtës ekstreme sa Le Pen e shpalli atë si një fitore. Kur emëroi një ministër të ri arsimi në gusht të vitit 2023, Macron zgjodhi të mos trajtonte pabarazitë e thella të një sistemi shkollor në krizë, por të ndiqte trojet e vrazhda islamofobike

Macron nuk është i vetmi politikan që ka ndihmuar në hapjen e rrugës për suksesin zgjedhor të ekstremit të djathtë. Ish-presidenti Nicolas Sarkozy nxiti idenë e ekstremit të djathtë të imigracionit si një kërcënim për "identitetin kombëtar" francez, ndërsa François Hollande u përpoq të ndryshonte kushtetutën për ta bërë më të lehtë heqjen e shtetësisë nga francezët me dy shtetësi të dënuar për "krime kundër kombit". Gjatë fushatës presidenciale franceze të vitit 2022, Valérie Pécresse, kandidatja për Les Républicains konservatore, foli për kërcënimin e "zëvendësuesit të madh", një teori konspirative raciste që është përdorur për të demonizuar muslimanët si "kolonizues" të Evropës moderne. Në vend që të zhvlerësohen, idetë raciste të RN janë përhapur në të gjithë spektrin politik, me pasoja të mundshme katastrofike për miliona njerëz.

Por nëse Macron po vinte bast për një të majtë të thyer me zhurmën e tij të zgjedhjeve të parakohshme, ai e kishte gabim. Partitë e majta kanë lënë mënjanë ndarjet e tyre, duke u bashkuar për të shpëtuar Francën nga ekstremizmi.

Fatet tona nuk mund të varen nga llogaritjet e pakujdesshme. Ne duhet të mposhtim të drejtën ekstreme tani dhe më pas të çlirojmë jetën tonë politike nga plaga e ideve të saj.

*Rokhaya Diallo është një gazetare, shkrimtare, regjisore dhe aktiviste franceze / Marre nga: theguardian Pershtati ne shqip: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë