Treg

Bitcoin bie në nivelin më të ulët të pesë muajve pasi Rusia kërkoi të ndalojë prodhimin e kriptove

Bitcoin dhe monedhat e tjera digjitale u ulën të premten(21 janar), pasi një shitje e aktiveve spekulative u rrit dhe pasi banka qendrore e Rusisë propozoi të ndalonte të gjitha operacionet e kriptomonedhave në vend.

Çmimi i Bitcoin ra deri në 7.4 për qind kundrejt dollarit gjatë tregtimit aziatik të premten në 38.261 dollarë. Edhe kriptovalutat kryesore ranë, me Etherin gati 9 për qind.

Rënia e disa prej kriptomonedhave më të mëdha në botë fshiu rreth 140 miliardë dollarë nga kapitalizimi i tyre i kombinuar i tregut, sipas shifrave nga CoinMarketCap.

Rënia e kriptomonedhës vjen pasi investitorët kanë hedhur poshtë aksionet në kompanitë e teknologjisë.

Shitja në Bitcoin filloi të përshpejtohej vonë në ditën e tregtimit të Nju Jorkut të enjten pasi gjigandi i transmetimit të videove Netflix paralajmëroi për rritjen e abonentëve. Aksionet e kompanisë ranë rreth 20 për qind në tregtimin para tregut në Nasdaq të premten.

Andreë Sullivan, drejtor menaxhues në Outset Global në Hong Kong, tha se Azia po shihte "vëllime të mëdha që po kalonin në një numër tregjesh ndërsa investitorët lëvizin drejt parave të gatshme" pasi aksionet e teknologjisë në rajon ndoqën Wall Street-in më të ulët.

Shitja e mprehtë e aktiveve digjitale erdhi gjithashtu një ditë pasi banka qendrore ruse njoftoi projekt-propozime që kërkonin të ndalonin të gjitha tregtimin dhe minierat e kriptomonedhave.

Rregulloret e propozuara do të bllokonin gjithashtu investimet në kriptomonedha nga bankat dhe do të ndalonin çdo shkëmbim të kriptomonedhave për monedhat tradicionale në Rusi, një nga qendrat më të mëdha në botë për minierat e kriptove.

Banka qendrore tha në raportin e saj prej 36 faqesh se vlera në rritje e shpejtë e kriptomonedhave "përcaktohet kryesisht nga kërkesa spekulative për rritjen e ardhshme, e cila krijon flluska", duke shtuar se ato "kanë gjithashtu aspekte të piramidave financiare, sepse rritja e çmimeve të tyre mbështetet kryesisht. nga kërkesa e hyrjeve të reja në treg”.

Njoftimi fillimisht pati pak ndikim në Bitcoin, i cili u rrit me 3.7 për qind kundrejt dollarit. Por deri të deri nesërmen pasdite në Azi, kriptomonedha kishte rënë më shumë se 10 për qind nga niveli më i lartë i një dite më parë për të arritur nivelin më të ulët që nga gushti.

“Rregullatorët rusë kanë qenë të frustruar me industrinë e kriptomonedhave për disa vite dhe asnjë nga paralajmërimet e tyre nuk është marrë parasysh,” tha Vince Turcotte, drejtor i shitjeve në Azi-Paqësor në Eventus Systems.

Ai shtoi se ndërsa propozimi rus ishte "relativisht më i ashpër", ai ishte vetëm i fundit në një mori njoftimesh mbi kriptovalutat nga rregullatorët në të gjithë globin, të fokusuara kryesisht në mbrojtjen e investitorëve me pakicë.

Turcotte e krahasoi situatën në Rusi me atë të Kinës përpara se Pekini të fillonte një goditje më të fortë ndaj industrisë.

Burimi: Financial Times/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë