Keshilla

Alergjitë e vjeshtës janë reale. Dhe ato po përkeqësohen, si t’i luftojmë

Alergjitë nuk shfaqen vetëm në pranverë. Hunda e bllokuar, kruajtja e syve dhe teshtitja po ndodhin edhe në vjeshtë, dhe sipas ekspertëve, ato po bëhen më të zakonshme dhe më intensive.

"Të gjithë e dinë se pranvera është më e rëndësishmja, por vjeshta mund të jetë po aq e keqe," tha Dr. Purvi Parikh, një alergolog dhe imunolog në N.Y.U. Langone Health.

Çfarë duhet të dini për rritjen sezonale të alergjive dhe si ta trajtoni atë.

Çfarë i shkakton alergjitë e vjeshtës?

Ragweed, një bimë e gjatë dhe shelgjet që rriten në qytete dhe zona rurale, është fajtori më i zakonshëm pas alergjive të vjeshtës, tha Dr. Michele Pham, një alergolog dhe imunolog në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko.

Vetëm një bimë e bezdisshme mund të lëshojë një miliard kokrra poleni, tha ajo, të cilat më pas mund të irritojnë dhe ndezin sinuset tona.

Ragweed fillon të lulëzojë në gusht dhe zakonisht arrin kulmin në mes të shtatorit, por mund të vazhdojë të rritet deri në nëntor.

Ata me alergji të vjeshtës mund të fajësojnë edhe mykun nga gjethet që bien dhe kalben, gjë që mund të nxisë të njëjtat simptoma.

"Ajo që shumë njerëz nuk e kuptojnë është se stinët e alergjive pothuajse janë dyfishuar në gjatësi dhe janë bërë më intensive për shkak të ndryshimeve klimatike," tha Kenneth Mendez, presidenti dhe shefi ekzekutiv i Fondacionit të Astmës dhe Alergjisë të Amerikës.

Emetimet më të larta të dioksidit të karbonit nxisin bimët të lëshojnë sasi më të mëdha poleni, tha ai. "Kjo është arsyeja pse alergjitë po ndihen shumë më keq"

Dhe ndërsa temperaturat qëndrojnë më të ngrohta për periudha më të gjata kohore dhe ngrica e parë ndodh vonë e më vonë, bimët si ragweed kanë më shumë kohë për t'u rritur dhe për të çliruar alergenet, tha zoti Mendez.

Qytetet priren të kenë temperatura më të larta se zonat periferike ose rurale, si rezultat i efektit të ishullit të nxehtësisë urbane, tha ai. Ndërtesat dhe infrastruktura e ngjeshur thithin dhe ruajnë nxehtësinë e diellit, duke e bërë atë deri në shtatë gradë më të nxehtë në zonat urbane gjatë ditës, sipas Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit. Kjo do të thotë se alergjitë mund të jenë veçanërisht intensive nëse jetoni në një qytet, tha zoti Mendez, ku temperaturat më të ngrohta lejojnë që ragweed të rritet për më gjatë.

Si të bëni dallimin midis alergjive, ftohjes dhe Covid-it

Simptomat mund të ndryshojnë nga personi në person, por shumë njerëz do të shfaqin të njëjtat shenja alergjie si në vjeshtë ashtu edhe në pranverë, tha Dr. Anju Peters, një alergolog në Northëestern Medicine. Kjo nënkupton rrjedhje hundësh, teshtitje, mbytje, pickime pas hundës dhe lodhje – simptoma që tingëllojnë shumë si ftohjet dhe Covid.

Mënyra e vetme për të qenë plotësisht i sigurt se nuk keni Covid është të bëni një test - por ka disa të dhëna për të ndihmuar në përcaktimin e burimit të nuhatjes tuaj.

Infeksionet virale priren të zhvillohen papritmas dhe më pas të vazhdojnë rrjedhën e tyre, tha Dr Parikh, ndërsa alergjitë vazhdojnë për katër ose gjashtë ose tetë javë në të njëjtën kohë. Dhe alergjitë – ndryshe nga ftohja, Covid dhe gripi – zakonisht nuk shkaktojnë ethe, dhimbje trupi ose simptoma gastrointestinale si diarre, tha ajo. Kruajtja mund të jetë një shenjë treguese se keni të bëni me alergji, kështu që kini kujdes për veshët, sytë, fytin dhe hundët që gërvishten, kur keni ndjesi shpimi gjilpërash, shtoi ajo. Alergjenët e vjeshtës gjithashtu mund të shkaktojnë skuqje si ekzema.

Është e rëndësishme të monitoroni simptomat tuaja të alergjisë, sepse ato  mund të shkaktojnë astmë.

Kollitja, fishkëllima dhe shtrëngimi i gjoksit mund të jenë shenja se një alergji ka çuar në astmë, veçanërisht nëse zgjoheni në mes të natës me këto simptoma, tha Dr Parikh. Nëse ndiheni të lodhur, ose të trullosur pas një aktiviteti të lehtë fizik, si punët e shtëpisë, ose sikur nuk mund të përfundoni rutinën tuaj normale të stërvitjes, këto mund të jenë gjithashtu shenja të sëmundjes.

Si të trajtoni alergjitë e vjeshtës

Ka zakone bazë që mund të ndihmojnë në zbutjen e sasisë së polenit që gjurmoni në shtëpinë tuaj. Mbani dritaret tuaja të mbyllura sa më shumë që të jetë e mundur, veçanërisht në ditët me diell dhe me erë kur nivelet e polenit janë veçanërisht të larta dhe hiqni këpucët nga dera. Ju gjithashtu mund të dëshironi të bëni një dush dhe të ndërroni rrobat kur të mbërrini në shtëpi.

Përpiquni ta pastroni shtëpinë tuaj më shpesh, veçanërisht nëse keni kafshë shtëpiake, tha Dr. Hong - çdo ditë nëse mundeni. Konsideroni gjithashtu të lani rregullisht çarçafët, dhe nëse është e mundur, mbajini kafshët tuaja jashtë dhomës së gjumit, tha Dr. Hong, në mënyrë që ata të mos gjurmojnë polenin në jastëkun tuaj.

Kur dilni jashtë, mund të mbani një kapele dhe syze dielli, tha Dr. Pham, të cilat mund ta mbrojnë fytyrën tuaj nga poleni. (Maskat gjithashtu mund të zbusin simptomat).

Medikamentet janë gjithashtu ndihmë. Steroidet intranazale pa recetë si fluticasone dhe triamcinolone mund të ndihmojnë në zbutjen e nuhatjes dhe kongjestionit; pikat e syve mund të lajnë irrituesit dhe të trajtojnë simptoma si kruajtje, skuqje dhe lotim të syve. Ato priren të jenë më të dobishme se antihistaminet orale, tha Dr. Pham, megjithëse tabletat orale antihistaminike gjithashtu mund të lehtësojnë simptomat – veçanërisht kruajtjen, teshtitjen dhe rrjedhjen e hundës.

Por nëse simptomat e alergjisë ndikojnë në jetën tuaj të përditshme, atëherë ka ardhur koha për të parë një mjek. nytimes


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë