Keshilla

9 këshilla kundër plakjes që dermatologët sugjerojnë që t’i injoroni

Kur bëhet fjalë për teknikat anti-plakje, këshillat nuk kanë të sosur. Disa nga këto këshilla janë të mira dhe të bazuara në shkencë dhe pastaj ka sugjerime që nuk do t'ju bëjnë mirë.

Lyerja e lëkurës çdo ditë e mban atë, rinore

Megjithëse mund të ndiheni sikur lëkura juaj është më e butë dhe më e re pasi ta keni lyer fytyrën me krem, por mos e bëni këtë çdo ditë. Kjo pasi çdo e lyejnë kryesisht me njerëzit me lëkurë të ndjeshme ose të thatë.

“Duke lyer lëkurën çdo ditë, mund të përfundoni duke përjetuar acarim të lëkurës ose madje duke prodhuar më shumë puçrra nëse lëkura juaj është natyrshëm e yndyrshme. Kështu, përmbaheni nga lyerja e lëkurës tuaj çdo ditë”, thotë Joyce Imahiyerobo, dermatologe.

Mjafton pak krem ​​dielli për të ruajtur lëkurën

E dimë që kremi i diellit është jetik për të pasur një lëkurë të re dhe të shëndetshme, por sa krem duhet? Sipas ekspertëve, njerëzit përdorin vetëm 40% të sasisë së këshilluar të kremit të diellit në lëkurën e tyre. Një mënyrë e thjeshtë për të ditur se sa krem ​​mbrojtës duhet, është të përdorni metodën "2 gishta". 2 shirita kremi mbrojtës nga baza deri në majë të gishtërinjve tuaj të mesëm dhe tregues do të jenë mjaftueshëm.

Sa më shumë që lani fytyrën, aq më mirë

Todd Minars, një dermatolog dhe Profesor Klinik i Dermatologjisë në Universitetin e Miamit thotë se larja e tepërt largon vajrat natyralë nga lëkura dhe madje mund të rezultojë në acarim. Sipas tij, 2 herë në ditë është e mirë dhe 3 herë, më së shumti, është ideale.

Vetëm produktet kozmetike të shtrenjta do të sjellin rezultate të mira kundër plakjes

Kozmetika me çmim nuk do të thotë domosdoshmërish se do të merren rezultate të mira. Sigurisht, teknologjia e re kërkon që ju të bëni një investim të vogël, i cili mund të çojë në çmime më të larta, por nuk është gjithmonë kështu. Një çmim i lartë gjithashtu mund të nënkuptojë që kompania punon në reklama, paketim ose përbërës. Duke e ditur këtë, ju gjithashtu mund të blini produkte kozmetikë me një çmim mesatar dhe përsëri të merrni rezultatet që dëshironi.

Ju duhet një rutinë komplekse kundër plakjes për kujdesin e lëkurës

“Për t'u kujdesur për lëkurën tuaj, nuk keni pse të zotëroni një larmi të madhe të produkteve bukurie ose të keni një rutinë komplekse të kujdesit të lëkurës”, thotë Todd Minars.

Nëse jeni i ri, nuk ka nevojë për kujdes kundër plakjes

Todd Minars thotë se një tjetër gjë e gabuar që njerëzit bëjnë është të kujdesen për lëkurën e tyre vetëm pasi fillojnë të shfaqen shenjat e plakjes. Në fakt, njerëzit duhet të fillojnë kujdesin ndaj lëkurës në të njëzetat.

Më shumë retinol do të çojë në rezultate më të mira

Shumë njerëz përdorin sasi të madhe retinoli kur mendojnë se fytyra e tyre ka nevojë për kujdes më shumë. Kjo është gabim pasi aplikimi i tepërt i retinolit bën që lëkura të thahet.

Një sasi sa një kokërr bizeleje është mjaftueshëm për gjithë fytyrën.

Njerëzit me lëkurë më të errët nuk kanë nevojë për kremë dielli

Ky është një mit që çon në konfuzion. Edhe pse njerëzit me lëkurë më të errët mund të jenë më të mbrojtur nga dielli kur krahasohen me njerëzit me lëkurë më të bardhë, ata janë akoma të prirur për djegie nga dielli, të cilat vizualisht, nuk duken aq të dukshme. Për shkak të kësaj, disa mund të kenë një ndjenjë false të sigurisë. Pavarësisht, të gjithë duhet të mbrohen me krem dielli.

8 gota ujë në ditë do t’i mbajnë rrudhat larg

Uji luan një rol të rëndësishëm në shëndet. Lëkura e thatë gjithashtu bën që fytyra të duket e plakur, por dehidratimi nuk do të shkaktojë rrudha të përhershme. Sipas specialistëve, është e rëndësishme të pini mjaft ujë, të përdorni kozmetikën e duhur dhe, natyrisht, të përmbaheni nga zakone të këqija në mënyrë që të parandaloni rrudhat.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë