Art dhe Kulture

15 qytetet europiane më të pasura me kulturë për t’u vizituar

Nga Gazeta Si - Cilat janë qytetet europiane më të pasura me kulturë? Europa ka qenë gjithmonë e njohur për rrënjët e saj të thella artistike. Por me atraksione të bollshme dhe kohë të kufizuar, shkabave të kulturës në mënyrë të pashmangshme do t’u duhet të bëjnë disa zgjedhje të vështira kur të vendosin se cilat vendeve duhet t’i japin përparësi. Për këtë, “Uswitch” ka krijuar një indeks bazuar në numrin total të teatrove, muzeve, monumenteve dhe turneve kulturore në çdo qytet në Europë për të llogaritur një rezultat kulturor.

15 qytetet kulturore europiane për t’u parë

Më pas, studimi mori në konsideratë faktorë shtesë si vlerësimet dhe madhësia e popullsisë, për të përcaktuar qytetet europiane më të pasura kulturalisht. Këtu është renditja.

Praga – 9.85 nga 10

E njohur për bukurinë dhe kulturën e saj, Praga renditet e para ndër qytetet më të pasura kulturore në Europë. Një shëtitje nëpër qytet mund t’ju çojë në një nga 200 parqet dhe kopshtet historike të ofruara të shpërndara nëpër qytet. Ka gjithashtu shumë pika referimi për t'u ndalur, siç është Shtëpia ikonë e Vallëzimit, me gati 15 njerëz për 100,000. Nëse dëshironi të shijoni pamjet befasuese të qytetit dhe atmosferën e qetë dhe të lezetshme, zgjidhni një nga turnetë kulturore.

Amsterdami – 9,81 nga 10

Amsterdami është një qytet i artit dhe ka shumë muze për t’u vizituar. Rijksmuseum, muzeu kombëtar i Holandës, është vetëm një nga gati tetë muzetë për çdo 100,000 njerëz. Amsterdami është gjithashtu i njohur për monumentet, ndërtesat dhe parqet e tij si Pallati Mbretëror, Rembrandtplein dhe Vondelpark. Në fakt, ka 9.3 pika referimi për çdo 100,000 njerëz. Falë kësaj game të gjerë mjedisesh kulturore, ky qytet vjen në vendin e dytë shumë afër me 9.81 nga 10.

Dublini – 9,48 nga 10

Ndër qytetet europiane më të pasura kulturore në vendin e tretë është Dublini, një qytet i gjallë dhe historik. Nga pijet tradicionale irlandeze, ku shpesh do të gjeni ikonën Guinness, një nga pijet më të famshme në botë, dhe muzikën live, nuk do t’ju mbeten kurrë gjërat për të bërë. Dublini shënoi pikën më të lartë për sa i përket pikave historike për 100,000 njerëz, me një 8.5 mbresëlënës. Këto përfshijnë katedrale të tilla si Kisha e Krishtit dhe Shën Patriku dhe ndërtesa historike si Muzeu Kilmainham Gaol. Falë gjithë kësaj dhe më shumë, Dublini shënoi 9.48 nga 10.

Roma – 9,26 nga 10

Roma është një xhevahir i kulturës italiane. Ka ikona historike si Koloseu, i cili ofron mundësinë e rrallë për të ecur në tokë që dikur ishte shkelur nga gladiatorët dhe perandorët. Në kryeqytetin italian është gjithashtu e mundur të bëni një udhëtim nëpër histori në një nga turnetë kulturore të disponueshme në të gjithë qytetin, pasi janë pothuajse gjashtë të disponueshme për çdo 100,000 njerëz: më i larti midis 15 më të mirëve! Roma është gjithashtu shtëpia dhe organizon një sërë festivalesh çdo vit, nga muzika te ushqimi, kështu që gjithmonë ka diçka emocionuese për të ndjekur në qytet. I gjithë ky art dhe histori i ka lejuar Romës të marrë një rezultat 9.26 nga 10.

Mynihu - 8,60 nga 10

Pavarësisht nëse shijoni festivalet sezonale ose historinë e pasur të zonës, Mynihu ka diçka për të gjithë. Marienplatz ka qenë sheshi kryesor i qytetit për më shumë se 800 vjet, por në të gjithë qytetin, ka mbi gjashtë pika referimi për çdo 100,000 njerëz. Pasi të keni vizituar këto monumente, është e mundur të bëni një udhëtim në një nga muzetë e shumtë në qytet - ka pothuajse tre për çdo 100,000 njerëz. Falë kësaj game të gjerë aktivitetesh dhe kënaqësish të ofruara, Mynihu merr një rezultat 8.60 nga 10.

Kopenhagen – 8,56 nga 10

Kopenhagen është qyteti më i lumtur në botë dhe është e lehtë të kuptohet pse. E mbushur plot me art dhe kulturë, është e pamundur të kesh një ditë të mërzitshme. Nëse koha e lejon, ju mund të bashkoheni në një turne kulturor të qytetit për të shijuar të gjitha vendet që ofron. Kopenhagen është gjithashtu shtëpia e një numri muzesh (3.5 persona nga 100,000), si Muzeu Kombëtar i Danimarkës, i cili jo vetëm ka një koleksion të madh të përhershëm, por gjithashtu ka turne me guida për t'ju dhënë të gjitha detajet rreth veprës së artit që shihni. Me gjithë këtë në ofertë dhe më shumë, Kopenhagen shënon 8.56 nga 10.

Budapest – 8.49 nga 10

Në vendin e shtatë ndër qytetet më të pasura kulturalisht europiane është Budapesti. Pas një dite të gjatë eksplorimi të qytetit, mund të relaksoheni dhe të çlodheni në Banjat Szechenyi, një nga 8,7 pikat referuese të qytetit për 100,000 njerëz. Ka më shumë se 1000 burime të nxehta natyrore në Hungari, dhe kjo është më e famshmja, me 21 pishina me temperatura të ndryshme për të zgjedhur. Budapesti shënon 8,49 nga 10 për kulturën e përgjithshme në qytet, me 2,8 muze dhe 1,2 turne kulturore të disponueshme për 100,000 njerëz.

Londra dhe Berlini – 8,38 nga 10

Ka një barazim në vendin e tetë në renditjen e qyteteve më të pasura europiane në kulturë: Londra dhe Berlini. Qyteti i Londrës ka ekzistuar, megjithëse jo siç e njohim ne tani, për më shumë se 2000 vjet. Me rreth 30 milionë turistë që vizitojnë çdo vit, Londra është një enë shkrirjeje kulturash, e cila mund të shpjegojë shumë muze dhe galeri, si Muzeu Britanik dhe Tate Modern, si dhe dritat e ndritshme të Thearteland në West End.

Ngjashëm me Londrën, Berlini ka një jetë të gjallë nate dhe skenë feste. Ka gjithashtu një gamë të madhe teatrosh, ku mund të shijoni gjithçka, nga cirku te sallat e koncerteve, shfaqjet serioze dhe komedia stand-up. Në përgjithësi, Berlini dhe Londra të dyja shënojnë 8.38 nga 10.

Milani – 8.27 nga 10

Milani renditet i 10-ti për vendet më të pasura kulturalisht në Europë me një rezultat të përgjithshëm prej 8,27 nga 10. Një shëtitje kulturore nëpër qytet mund t'ju çojë nga gotiku në futuristik vetëm në arkitekturë. Në të gjithë Milanon ka gjithashtu 7.3 pika referimi për çdo 100,000 njerëz. Kjo përfshin Duomo, katedralja më e madhe dhe më e përpunuar në të gjithë Italinë. Një ndërtesë gotike me ngjyrë trëndafili që dominon horizontin.

Viena – 8.05 nga 10

Vjena, e vendosur në zemër të Europës, është e pasur me histori dhe art. Ka më shumë se 1000 monumente në të gjithë qytetin që janë të hapura për publikun, si dhe mbi 100 teatro. Përveç gjithë kësaj, Vjena është në top 10 qytetet europiane me shtëpitë më të bukura. Ka gjithashtu mbi 150 muze në Vjenë, që mbulojnë pothuajse gjithçka që mund të dëshironi të mësoni. Me gjithë këto, Vjena shënon 8.05 nga 10.

Madrid – 7,75 nga 10

Madridi është i mbushur me parqe dhe hapësira të hapura që mohojnë natyrën e mbytur të disa qyteteve. Ndoshta më mbresëlënësja nga këto në Madrid është Casa de Campo, të cilën mund ta vizitoni gjatë një prej shëtitjeve të shumta kulturore të disponueshme në qytet. Ju gjithashtu mund të mësoni gjithçka për historinë e Madridit në një nga 100 muzetë e këtij kryeqyteti. Kjo i jep Madridit një rezultat të përgjithshëm kulturor prej 7.75 nga 10.

Lisbona – 7,57 nga 10

E shtrirë mbi shtatë kodra, Lisbona është një nga qytetet më të vjetra në botë, duke ia kaluar Londrës dhe Romës me qindra vjet. Lisbona është e zhytur në histori me vende të tilla si Manastiri Hieronymite dhe Kulla Belém (një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s). Ka dy muze dhe katër monumente si këto për çdo 100,000 banorë të qytetit. Me gjithë historinë, pamjet befasuese dhe gati tre turne kulturore për çdo 100,000 njerëz të disponueshëm këtu, Lisbona shënon 7.57 nga 10.

Varshava – 7,54 nga 10

Varshava renditet e 14-ta në listën e qyteteve më të pasura kulturore të Europës, me një rezultat prej 7.54 nga 10. Ajo ka shifrën më të lartë për numrin e pikave referuese të vendosura rreth qytetit, gati pesë për çdo 100,000 njerëz. Varshava ishte gjithashtu shtëpia e Chopin dhe qyteti është krenar ta provojë këtë. Aty ndodhet muzeu Chopin, ku vizitorët mund të mësojnë për jetën dhe veprat e tij. Disa nga teatrot e qytetit (gjithsej 0,4 për 100,000 njerëz) madje luajnë muzikën e tij në mbrëmje dhe festojnë vërtet trashëgiminë e tij të madhe.

Parisi – 7,53 nga 10

Në listën e qyteteve europiane të pasura kulturore është Parisi në vendin e 15-të. Nga Kulla ikonë Eiffel deri te Luvri i famshëm, ka shumë monumente për të përjetuar në këtë qytet - tre pika referimi për çdo 100,000 njerëz. Parisi është gjithashtu shtëpia e modës dhe e feston atë me muzetë e tij të shumtë. Pa dyshim, më ikonike prej tyre është Palais Galliera, e cila strehon dhomat e Gabrielle Chanel. Falë këtyre ofertave ikonike, Parisi merr një rezultat 7.53 nga 10. /Libreriamo/


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë