Jete & Stil

10 ushqime që pastrojnë lëngjet e tepërta nga trupi juaj

Lëngjet e tepërta në trup mund të shkaktojnë ënjtje në duart dhe këmbët. Gratë gjithashtu mund të grumbullojnë shumë lëngje në trupin e tyre gjatë shtatzënisë,veçanërisht gjatë periudhës së tre mujorit të parë  të shtatzënisë.

Ka disa arsye pse ndodh, por shumica e tyre nuk janë serioze.

 Më poshtë ju sjellim 10 artikujt që mund t’i shtoni në dietën tuaj., për te hequr qafe një herë e mirë këtë problem.

Kastravecat

Kastravecat  përmbajnë lëndë ushqyese që ndihmojnë në thithjen e acidit urik nga veshkat. Ato gjithashtu përmbajnë acid kafeik që ndihmon në heqjen e ujit. Meqenëse kastravecat janë gjithashtu të ulëta në kalori, ato janë një opsion i mirë për të ngrënë për ata që përpiqen të humbin peshë.

Boronica të kuqe

Boronicat janë të pasura me antioksidantë dhe vitaminë C dhe ndihmojnë në thithjen e ujit të tepërt nga trupi. Ata gjithashtu mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtimet e shkaktuara nga toksinat dhe radikalet e lira, të cilat prodhohen nga trupi juaj gjatë procesit të metabolizimit.

Shalqi

Shalqinjtë përbëhen nga 92% ujë dhe përbëhen me minerale dhe vitamina të ndryshme që kanë vetitë diuretike.

Selino

Selino  ka një përbërje të quajtur kumarin që ndihmon në pastrimin e trupit duke nxjerrë të gjitha ujërat e padëshiruara në formën e urinës. Gjithashtu ndihmon në tretje dhe parandalon presionin e lartë të gjakut.

Xhenxhefil

Xhenxhefili konsiderohet të jetë një nga ushqimet diuretike më efektive. Ndihmon në tretje dhe ndihmon në pastrimin e të gjitha toksinave të dëmshme nga trupi.

Karotat

Karotat janë të pasura me antioksidantë dhe vitamina që lehtësojnë detoksifikimin në trup. Falë përmbajtjes së saj të kaliumit, karrota gjithashtu ndihmon në ruajtjen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Kanellë

Kanellë përmban krom, e cila ndihmon në kontrollin e oreksit. Kanellata gjithashtu ndihmon në rritjen e imunitetit tonë dhe është një agjent i shkëlqyer detoksifikues.

Shparg

Përmbajtja e lartë e kaliumit në asparag ndihmon evitimin e ujit të panevojshëm nga trupi.

Çaj jeshil

Çaji jeshil është diuretik natyral. Hulumtimet kanë treguar se pirja e çajit të gjelbër rregullisht mund të zvogëlojë yndyrën e trupit deri në 19%.

Asparagus

Asparagus tradicionalisht është përdorur si diuretik natyral. Në Europë kjo bimë përdoret edhe nga mjeksia pasi është miratuar nga  nga Komisioni Gjerman për të reduktuar mbajtjen e ujit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë