Bota

Zelenski paralajmëron: Nuk ka marrëveshje pa tërheqje të plotë të Rusisë nga Ukraina

Gazeta Si - Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, përsëriti se vendi i tij nuk do të pranojë asnjë marrëveshje për ndërprerjen e armiqësive me Rusinë, nëse kjo e fundit nuk tërheq plotësisht trupat e saj nga territori ukrainas.

Gjatë një interviste të dhënë për media të ndryshme ndërkombëtare, Zelenski pranoi se ishte i shqetësuar për rënien progresive të vëmendjes ndërkombëtare ndaj konfliktit në Ukrainë, edhe për shkak të krizës në Lindjen e Mesme.

"Do të ketë paqe dhe siguri në të ardhmen vetëm nëse trupat ruse nuk janë në territorin tonë", - tha udhëheqësi ukrainas, duke shtuar se përndryshe, një ndalim i luftimeve do të ishte vetëm një konflikt "i ngrirë" dhe do t'i jepte Moskës kohë për t'u përgatitur për të rifilluar agresionin.

Zelenski tha gjithashtu se ai priste me padurim konferencën për rindërtimin e Ukrainës në Tokio në shkurt 2024 dhe shpresonte për bashkëpunim dypalësh në digjitalizimin, energjinë e gjelbër dhe infrastrukturën.

"Ne po luftojmë për atë që është e jona, sepse nuk besojmë se Rusia dëshiron paqe", - tha presidenti, duke kundërshtuar hapur thirrjet nga Perëndimi për të pranuar një ndërprerje të armiqësive në bazë të lëshimeve territoriale: "Do të ishte si të na pyesni ne për të shkëputur duart dhe për t'ia dhënë një personi tjetër”, tha presidenti ukrainas, duke përsëritur se Kievi nuk ka ndërmend të tërhiqet nga propozimi i tij i paqes prej dhjetë pikash.

Në lidhje me këtë, Zelenski parashikoi një takim të katërt në Zvicër në janar, të ndjekur nga diskutime në nivel liderësh për të hartuar një "dokument" gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Udhëheqësi ukrainas përsëriti se Kievi ka nevojë për mbështetjen jo vetëm të Perëndimit, por edhe të Kinës, e cila ka lidhje të thella me Rusinë, si dhe me vendet në zhvillim, për të ashtuquajturin "Jugu Global".

Duke e quajtur presidentin rus Vladimir Putin "të pangopur" dhe "vazhdimisht të uritur", Zelenski përsëri argumentoi se nëse Ukraina e humbiste konfliktin, vendet e tjera do të pësonin një kërcënim të ngjashëm.

“(Putini) ka një qëllim ambicioz dhe të sëmurë: të kthejë gjithçka në kohën e Bashkimit Sovjetik”, - tha kreu i shtetit ukrainas.

Për sa i përket situatës në terren, presidenti pranoi se një ofensivë e nisur këtë verë në territoret e pushtuara nga Rusia hasi në vështirësi, sepse trupat ruse kishin pasur tashmë mundësinë për të ndërtuar linja mbrojtëse imponuese.

"Supremacia totale e Rusisë në qiej" e ndërlikoi më tej operacionin, tha Zelenski, duke shtuar se kishte diskutuar mbështetjen për sistemet e mbrojtjes ajrore të vendit me kryeministrin japonez, Fumio Kishida.

Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022 nga frika e rritjes së bashkëpunimit ushtarak midis Kievit dhe Shteteve të Bashkuara.

Aktualisht, rreth 20 për qind e territorit ukrainas është nën pushtimin rus dhe konflikti ka shkaktuar qindra mijëra vdekje dhe të plagosur në të dy frontet.

Ndërkohë, një zhvendosje e vëmendjes ndërkombëtare ndaj luftës midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas në Gaza, ka funksionuar në favor të Rusisë, sipas Zelenskit: "Të gjithë e kuptojnë se ata kanë harruar Ukrainën dhe janë fokusuar në situatën në Lindjen e Mesme", shtoi presidenti ukrainas, duke iu referuar komunitetit ndërkombëtar.

"Unë besoj se kjo është pikërisht ajo që Federata Ruse po përpiqej të arrinte dhe më vjen keq të them se ata morën rezultatin që dëshironin".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë