Ne rrjet

‘Vladimir Putin vrau burrin tim’. E veja e Navalnyt: Rusia po fsheh trupin e tij

E veja e Alexei Navalny, ka publikuar një deklaratë video për vdekjen e bashkëshortit të saj.

Yulia Navalnaya, akuzoi autoritetet ruse për fshehjen e trupit të tij, duke thënë se ata ende prisnin që gjurmët e novichok, një agjent nervor, të zhdukeshin nga trupi i tij.

Ajo gjithashtu është zotuar të emërojë ata që janë përfshirë në vdekjen e tij dhe pse u vra.

Dua të jetoj në një Rusi të lirë, dua të ndërtoj një Rusi të lirë. Unë do të vazhdoj punën e Alexei Navalny,” thotë ajo, ndërsa shton: “Vladimir Putin vrau burrin tim”.

Komentet e saj vijnë pasi zëdhënësi i Navalny tha se nëna dhe avokati i tij u ndaluan të shihnin trupin e tij në një morg këtë mëngjes.

Navalny, i cili ishte lideri më i shquar i opozitës në Rusi, kishte qenë pas hekurave që kur u kthye në Moskë pasi u shërua në Gjermani nga helmimi me agjent nervor në vitin 2021.

Ai vdiq në një koloni penale të Arktikut të premten, me autoritetet që pretendojnë se ai u rrëzua pas një shëtitjeje.

Kremlini ka mohuar përfshirjen në vdekjen e tij.

“Përshëndetje! Unë jam Yulia Navalnaya, Një person tjetër duhet të jetë këtu në vendin tim, por ai person u vra nga Vladimir Putin.

Diku në një burg përtej Rrethit Arktik, Putini jo vetëm që vrau Alexei Navalny si person, ai donte të vriste shpresën tonë, lirinë, të ardhmen tonë.

Ne e dimë saktësisht pse Putin e vrau Alexein tre ditë më parë. Ne do t’ju tregojmë së shpejti.

Por, gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë për Alexei dhe për veten tonë është të vazhdojmë të luftojmë.

Unë ju bëj thirrje që të qëndroni përkrah meje. Të ndajmë jo vetëm pikëllimin dhe dhimbjen e pafund që na ka mbështjellë dhe nuk e lë të shkojë.

Unë gjithashtu ju kërkoj të ndani tërbimin dhe urrejtjen për ata që guxuan të vrasin të ardhmen tonë. Unë ju flas me fjalët e Alexeit, në të cilat besoj vërtet.

Nuk është turp të bësh pak, turp është të mos bësh asgjë, të lejosh që të të trembin.

Ajo që na duhet është një Rusi e lirë, paqësore dhe e lumtur. Rusia e mrekullueshme e së ardhmes që burri im e kishte ëndërruar aq shumë. Kjo është ajo që na duhet.

Ky është vendi në të cilin dua të jetoj dhe ku fëmijët tanë të rriten. Ky është vendi që dua të ndërtoj së bashku me ju. Vendi që imagjinoi Alexei Navalny.

Kjo është e vetmja mënyrë, asnjë tjetër, në të cilën sakrifica e paimagjinueshme që ai bëri, nuk do të ketë qenë e kotë”, thuhet në postimin e Yulia Navalnaya


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë