Video/ Ronaldo “kanibal” finalesh, Juventusi fiton Superkupën e Italisë

Juventusi bën të vetin trofeun e parë sezonal, Superkupën e Italisë, pasi mundi Napolin 2-0 në “Mapei Stadium”. Pas disa ndeshjesh jo të mira, ylli portugez Kristiano Roanldo nuk mund të gabonte në një finale, specialitetin e tij, por në fitoren e Juventusit luajti një rol të rëndësishëm edhe portieri Shezni me pritjet e tij. Pirlo fiton kështu trofeun e parë si trajner.

Ronaldo arriti të zhbllokonte shifrat 19 minuta pas nisjes së pjesës së dytë, kur u gjend në vendin e duhur, në kohën e duhur, për ta çuar topin në rrjetë nga shumë afër portës. Momenti kyç i ndeshjes ishte ai i minutës së 80-të, kur kapiteni i Napolit, Lorenco Insinje, gaboi nga pika e bardhë e penalltisë, duke e dërguar topin jashtë. Penalltia për Napolin u akordua nga VAR-i, pas një ndërhyrjeje të MekKenit ndaj Mertensit. Ishte shansi i artë për të barazuar rezultatin.

Llogaritë i mbylli spanjolli Alvaro Morata në kohën shtesë, duke shënuar edhe golin e dytë. Juventusi “ngushëllohet” kështu me trofeun e Superkupës, pas hunbjes turpëruese të pak ditëve më parë me Interin në kampionat. Elseid Hysaj dhe Amir Rrahmani e ndoqën ndeshjen nga stoli dhe nuk u aktivizuan as si zëvendësues nga trajneri Gatuzo.