Vende dhe Udhetime

Vendet më të veçanta në Itali dhe koha më e mirë për t’i vizituar

Nga shkëlqimi i Romës, ngjyra e Carnevale e Venedikut, arti i Firences, Italia është një vend kënaqësish qindravjeçare.

Janar- Firence

Firence sigurish është, djepi i Rilindjes, arkitektura dhe arti është i mrekullueshëm në këtë qytetet. Kjo do të thotë radhë të gjata për disa nga muzeumet kryesore dhe kishat në shumicën e kohës të vitit. Por në janar ju mund të shijoni artin dhe pamjet - shumica e të cilave janë në ambiente të mbyllura Dritat që mbulojnë qytetin e bëjnë shëtitjen tuaj më të bukur në periudhën e Jannarit.

Shkurt- Venica

Gjithmonë i bukur, gjithnjë tërheqës, gjithmonë romantik dhe kurrë zhgënjyes. Padyshim që mund të jetë i ftohtë por dimri ka një magji të veçantë për qytetin. Në ditë të qarta, kanalet shkëlqejnë në dritën e diellit, dhe ju mund të shihni Dolomitët me borë në horizont. Në shkurt ju mund të zgjidhni midis pamjeve pa turma të shoqëruara me çmime të volitshme, ose magjepsjen e karnavaleve (23 shkurt - 5 mars 2019).

Mars -Sicilia

Është varieteti mahnitës që e bën Sicilinë kaq të veçantë, nga tymosja e Etnës, në qytetet mahnitëse barokore dhe rrënojat e mrekullueshme greke dhe romake. Por pamjet janë përhapur në të gjithë ishullin kështu që ju duhet të kaloni kohë në rrugë për t'i lidhur të gjithë së bashku. Pra, në mars, kur koha sapo po fillon të ngrohet dhe rrugët janë të qeta, është një kohë e mrekullueshme për të shqyrtuar një udhëtim. Plani për të qarkulluar rreth ishullit - do t'ju duhen dy javë, por pikat kryesore mund të vizitohen për një javë.

Prill- Matera

Ky qytet interesant i shpellave, kishave shkëmbore dhe grotesave po transformohet nga hotelet e reja dhe nga statusi i Trashëgimisë Botërore Unesco. Është një mundësi e mirë për disa ditë pushime në këtë qytet sidomos në periudhën e prillit. Ka edhe një kuzhinë interesante lokale, dhe verëra të bukura nga rajoni më i gjerë Basilicata, bazuar në disa varietete të rralla dhe historike të rrushit.

May-Capri

Që kur perandori Tiberius shkoi në Capri për të shmangur presionet e drejtimit të një perandorie, ky ishull i bukur pranë gadishullit të Sorrentos ka qenë rreth evazionit. Për ta bërë më të madhe atë sot ju duhet të bëni një grimë të ikur më shumë duke shmangur turmat e kalimtarëve të ditës që vijnë me anije nga mesi i mëngjesit deri në mesditë.  Ky qytet është më i këndshëm nëse e vizitoni periudhën e pranverës.

June -Umbria

Rivali i madh i Toskanës është po aq i bukur sa fqinji i tij, sidomos në ultësirat e pyllëzuara të Apenineve në lindje të rajonit dhe peizazhin e kodrës së jugut. Ka edhe qytete të mrekullueshme historike malore - Perugia, Assis, por edhe Spoleto, Spello dhe Orvieto më të vogla, po aq interesante, por jo aq shumë të njohura. Në qershor çmimet për vila dhe hotele janë shumë më të ulëta se normat e pikut, dhe fshati, i mbushur me gelbërim , është në më të gjallë.

Korrik-Siena

Më kompakte se Florence, dhe ndoshta më e bukur, Siena është një nga qytetet më të paprekura në Eurropë - shumë arkitektonike. Dhe arsyeja për të ardhur në korrik është për shkak të një mbijetese tjetër nga ajo epokë - garën e jashtëzakonshme dhe shumë emocionuese të kalit të Palio, që merr mbi sheshin kryesor dy herë në vit (2 korrik dhe gjithashtu 16 gusht). Ju nuk keni për të paguar

 Këtë sektaklël, thjeshtë të shkoni në shesh disa orë para garës të merrni ujë me vete dhe të shijonin spektaklin.

Gusht-Tirol i Jugut

Pika ku Italia takohet me Austrinë dhe Zvicrën është një nga pjesët më të bukura të Dolomitëve dhe një destinacion i madh për një pushim të skllevërve të verës, nëse doni të bëni ndonjë shëtitje me biçikletë, ose thjesht të kaloni kohë duke shijuar pamjen. Konfuzioni kulturor - shumë banorë të vendit flasin gjermanisht dhe jo italisht.

Shtator- Liqenet italiane

Holidaymakers  është njohur gjithmonë për liqenet që nga kohët romake, dhe secili ka karakterin e vet të veçantë dhe joshës. Nëse ju jeni pas një shpëtimi të qetë romantik, ju mund të tërhiqeni tek Liqeni Orta ose Liqeni i Comos. Moti i shtatorit i bën pushimet tuaja më të veçanta në këtë vend.

Tteor- Toskana

Toskana përmbledh gjithçka që është më joshëse për Italinë - peizazhe të lavdishme, klimë të përsosur, arti dhe një kuzhinë të pakrahasueshme.  Për të shijuar kizhinën e këtij vendi duhet të shkoni në vjeshtë, kur drita të bëhet e artë, ditët janë ende të ngrohta, korrja e pasur e fiqve, rrushit, gështenjave, ullinjve, mollëve, dardha dhe kungujve është në kulmin e tyre. Një vazhdim i festivaleve lokale të fshatit i bën homazhe korrjes, nuk do të gëzosh kurrë një festë më të mirë.

Nëntor-Milan

Në shumë mendje Milan është përcaktuar nga markat e famshme të saj të modës, dhe ndoshta shtëpia e operës La Scala. Por është gjithashtu një destinacion i madh për një udhëtim kulturor.  Në këtë qytet ka disa muze të shkëlqyera të artit, përfshirë Brera, e cila mban një nga koleksionet më të mira të artit të Rilindjes në Itali dhe trashëgiminë e Leonardo da Vinçit - sidomos Darka e tij e Fundit dhe fletoret e tij, disa prej të cilave janë në shfaqje në Bibliotekën Ambrosiana. Kuzhina milaneze - e bazuar në risotot si në pasta - është një kryefjalë.

Dhjetor-Roma

Qyteti më i madh historik në botë me pamjet e mrekullueshme që shkojnë nga Colosseo deri në tavanin e Chapel të Sistegarit Michelangelo. Roma ka apelin e saj pothuajse në çdo kohë të vitit. Por dimri është një zgjedhje veçanërisht e mirë. Pamjet janë shumë më të qeta, disa restorante  kanë madje një zjarr të hapur të zhurmshëm në dhomën e ngrënies. Dhe, ndërtimi i Krishtlindjeve është veçanërisht atmosferik.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë