Treg

Tronditen bursat: Frika e bllokimit godet aksionet e udhëtimit, hoteleve dhe pubeve

Aksionet kryesore në SHBA dhe Europë kanë rënë ndjeshëm mes frikës se një rritje e re e rasteve me koronavirus do të dëmtojë perspektivat ekonomike.

Menjëherë pas hapjes, Doë Jones në Nju Jork ishte më shumë se 2% më e ulët, ndërsa indeksi i aksioneve të Londrës FTSE 100 ishte – 3%, me linjat ajrore, firmat e udhëtimit, grupet e hoteleve dhe pub-et që kryesonin këtë rrugë drejt rënies.

Goditja më e keqe në FTSE ishte ndaj zotëruesit të British Airëays IAG, që ra me më shumë se 10%.

Rënie të ngjashme u panë në tregjet në Paris, Frankfurt dhe Madrid.

Aksionet bankare u prekën nga një grup shqetësimesh shtesë pasi akuzat për pastrim parash u shfaqën në dosje sekrete.

HSBC, banka në qendër të skandalit, pa çmimin e aksioneve të saj të binin gati 5% në Londër, por zbulimet zvarritën të gjithë sektorin, me bankat e tjera të mëdha që ranë të gjitha rreth të njëjtës shifër.

Trendi në rënie preku të gjitha, përveç një numri të aksioneve, në indeksin e 100 aksioneve të Mbretërisë së Bashkuar. Vetëm shërbimi i shpërndarjes në internet Just Eat dhe supermarketet Tesco dhe Morrisons lëvizën në një territor pozitiv.

Indeksi FTSE 250, i parë si një pasqyrim më i mirë i shëndetit të ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar, ra me gati 4% pasdite.

Një nga falimentimet e tij më të mëdhenj ishte zotëruesi i pubit dhe restorantit Mitchells & Butlers, që ra më shumë se 12% ndërsa shqetësimet rriteshin se industria e mikpritjes do të humbte më shumë nga një bllokim i ri.

Paundi gjithashtu humbi terren ndaj dollarit, duke rënë 0.76% në 1.2825 dollarë nga mesi i pasdites. Ai ra ndaj euros duke u këmbyer me 1.0905 €.

Arsyeja prapa errësirës duket shumë e qartë. Me numrin e rasteve Covid-19 që shumëfishohen në shumë vende europiane, ekziston një perspektivë reale e kufizimeve të reja në jetën e përditshme. Në disa rajone – të tilla si Madridi, për shembull – ato janë tashmë të vendosura.

Frika është që megjithëse këto masa nuk ka gjasa të jenë aq të ashpra sa bllokimet në pranverë, ato megjithatë do të peshojnë në aktivitetin ekonomik dhe mund të mbysin rimëkëmbjen pas bllokimit.

Aksionet janë ulur në të gjithë bordin, por në mënyrë të pashmangshme, kompanitë që mbështeten tek njerëzit që janë në gjendje të dalin jashtë janë ndër më të prekurat.

Linjat ajrore, firmat e turizmit dhe bizneset e mikpritjes kanë kaluar tashmë një vit të frikshëm – dhe investitorët e dinë se ata nuk mund të përballojnë pengesa të mëtejshme.

‘Pilula e hidhur’

Rastet e koronavirusit janë rritur në shumë vende evropiane, ndërsa qeveritë përpiqen të shmangin një raund tjetër bllokimesh kombëtare.

Në Mbretërinë e Bashkuar, shkencëtarët e lartë po paralajmërojnë se vendi është në një “pikë kritike” në pandemi dhe “po shkon në drejtim të gabuar”.

Kryeministri Boris Johnson kuptohet se po konsideron një mini-bllokim dy-javor në Angli – në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të virusit.

Susannah Streeter, analist i lartë i investimeve dhe tregjeve në Hargreaves Lansdoën, tha: “” FTSE 100 është goditur më keq mes kolegëve të tij europianë me një stuhi të lajmeve pesimiste, duke prekur sektorët në të gjithë bordin. “

Ajo shtoi se shqetësimet për industrinë e udhëtimeve kishin pasur një “efekt domino”, me prodhuesin e motorëve të avionëve Rolls Royce që u godit, pasi investitorët nuk panë fund të kërkesës në rënie për aeroplanë të rinj.

Në të njëjtën kohë, mbërritjaj befas e koronavirusit, pas një vere kur shitjet u rekuperuan, ishte “një pilulë e hidhur për t’u gëlltitur” për industrinë e mikpritjes,

Nëse shtoni perspektivën e një Brexit pa marrëveshje, ka pak befasi që shumë investitorë të vijojnë me nervozizmin e sotëm. “/Burimi:BBC/ Në shqip: Gazeta “Si”/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë