Futboll

Titulli kampion të bën të bukur…por edhe të pasur, ja sa vlerësohet sot Interi!

Scudetto të bën të bukur, por scudetto të bën edhe të pasur. Fitimi ju ndihmon të fitoni, si dhe të rivlerësoni lojtarët tuaj. Ky është rasti i Interit, i udhëhequr nga Simone Inzaghi për të pushtuar Serinë A, për herë të njëzetë në historinë e tyre, gjithashtu për një përmirësim - pothuajse - të vazhdueshëm të skuadrës që ka në dispozicion.

Sa është rritur Interi? Është një pyetje që ne u përpoqëm t'i përgjigjemi, për herë të tretë dhe të fundit këtë sezon. Le të sqarojmë rregullat e angazhimit: vlerësimet bazohen në vlerësimet e Transfermarkt. Ato janë vlerësime dhe jo vlera reale të tregut, të cilat përkundrazi përcaktohen nga takimi ndërmjet kërkesës dhe ofertës: ndonjëherë rezultati tejkalon vlerësimin, ndonjëherë jo. Pikërisht për këtë arsye, aty ku është e mundur, ne i jemi referuar si pikënisje kostos së blerjes të paguar nga Interi. Megjithatë, jo gjithmonë na është dukur kriteri më i përshtatshëm: në rastet e lojtarëve që mbërrinin me parametra zero, për shembull, ne e konsideruam më të përshtatshme të merrnim parasysh vlerën e tregut në momentin e bashkimit me zikaltrit.

Mbi 220 milionë euro më shumë. Ky është rezultati i operacionit: rritje e mëtejshme krahasuar me dy vlerësimet e mëparshme sezonale, të cilat kishin shënuar përkatësisht +160 dhe +190 milion euro. Rritja më e ndjeshme ka të bëjë gjithmonë me Lautaro Martinez , por rritje të ndjeshme shënuan edhe Barella, Thuram, Dimarco dhe Bastoni. Vlera e shtuar e ndërtuar nga Inzaghi dhe ekipi drejtues i skuadrës me kalimin e kohës - i pari ka dëshmuar të jetë i mirë për t'i bërë lojtarët të shkëlqejnë, i dyti në gjetjen e gurëve të çmuar pak a shumë të fshehur - më pas e rrit më tej vlerën në +351 milionë euro nëse fillon nga çmimi i blerjes, dhe jo nga vlerësimi, për lojtarët që vijnë me një transfertë falas.

Portierët

Yann Sommer: nga 6.75 milionë euro (çmimi i blerjes) në 5 milionë euro. -1.75 milionë euro.

Emil Audero: nga 6 milionë euro (vlerësimi më 15 qershor 2023, çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari erdhi në huazim) në 6 milionë euro. Nuk ka ndryshim

Raffaele Di Gennaro: nga 350 mijë euro (vlerësimi më 15 qershor 2023, çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti me vlerën 0) në 350 mijë euro.

Interi kampion i Italisë. Skudeto të bën të pasur: vlera e skuadrës është rritur me mbi 200 milionë

Mbrojtësit

Alessandro Bastoni: nga 31 milionë euro (çmimi i blerjes) në 70 milionë euro. +39

Benjamin Pavard: nga 30 milionë euro (çmimi i blerjes) në 50 milionë euro. +20

Stefan de Vrij: nga 40 (vlerësimi më 24 mars 2018, çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti në 0) në 8 milionë euro. -32

Yann Aurel Bisseck: nga 7 milionë euro (çmimi i blerjes) në 15 milionë euro. +8

Francesco Acerbi: nga 4 milionë euro (çmimi i blerjes) në 4 milionë euro. Pa ndryshim

Federico Dimarco: 5 milionë euro (çmimi i blerjes) në 50 milionë euro. +45

Matteo Darmian: 3.3 milionë euro (çmimi i blerjes) në 4 milionë. +0.7

Mesfushorët

Hakan Calhanoglu: nga 30 milionë euro (vlerësimi më 14 tetor 2021, çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 40 milionë euro. +10

Kristjan Asllani: nga 14.5 milionë euro (çmimi i blerjes) në 16 milionë euro. +1.5

Nicolò Barella: nga 44.5 milionë euro (çmimi i blerjes) në 75 milionë euro. +30.5

Davide Frattesi: nga 25 milionë euro (vlera më 15 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lidhet me riblerjen dhe bonuset e lojtarit) në 30 milionë euro. +5

Davy Klaassen: nga 10 milionë euro (vlera më 15 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 5 milionë euro. -5

Stefano Sensi: nga 27 milionë euro (çmimi i blerjes) në 4 milionë euro. -23

Henrikh Mkhitaryan: nga 8 milionë euro (vlera më 7 qershor 2022: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 6 milionë euro. -2

Denzel Dumfries: nga 15 milionë euro (çmimi i blerjes) në 27 milionë euro. +12

Juan Cuadrado: nga 4 milionë euro (vlera më 15 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 1.5 milionë euro. -2.5

Carlos Augusto: nga 15 milionë euro (vlera më 15 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lidhet me riblerjen e lojtarit) në 20 milionë euro. +5

Tajon Buchanan: nga 7 milionë euro (çmimi i blerjes) në 8. +1

Sulmuesit

Lautaro Martinez: nga 25 milionë euro (çmimi i blerjes) në 110 milionë euro. +85

Marcus Thuram: nga 32 milionë euro (vlera më 22 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 60 milionë euro. +28

Marko Arnautovic: nga 5 milionë euro (vlera më 15 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lidhet me riblerjen e lojtarit) në 5 milionë euro. Asnjë ndryshim

Alexis Sanchez: nga 4 milionë euro (vlera më 27 qershor 2023: çmimi i blerjes nuk merret parasysh sepse lojtari arriti 0) në 2.5 milionë euro. -1.5

Ndryshimi i përgjithshëm: +223.3 milionë euro


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë