Lajme

Tërmet në Filipine, të plagosur por pa paralajmërim për tsunami

Një tërmet i fortë me magnitudë 6,5 është regjistruar në 9:04 me kohën lokale në ishullin Filipine të Mindanao. Sipas të dhënave nga Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A., tërmeti kishte një epiqendër në një thellësi prej rreth 20 km dhe ishte afër qendrës Bual. Epiqendra është në të njëjtën zonë si një tërmet me madhësi 6.4 që shkaktoi të paktën pesë vdekje më pak se dy javë më parë.

Nuk ka pasur asnjë njoftim të gjerë tsumani, por ka raporte për një numër të panjohur të lëndimeve dhe dëmeve deri më tani në Tulunan, një qytet afër epiqendrës. Banorët e tmerruar nxituan në rrugë pas tronditjes së jashtëzakonshme që shkundi ndërtesat.
“Salla jonë komunale u shkatërrua”, mësohet të jetë shprehur kryetari i komunës Tulunan, një qytet afër epiqendrës. “Ne po marrim informacione se njerëzit janë lënduar, por ende nuk janë konfirmuar”. Filipinet ndodhen në “brezin e zjarrit” të Paqësorit, ku përplasja e pllakave tektonike shkakton tërmete të shpeshta dhe aktivitet të konsiderueshëm vullkanik. Tërmeti më vdekjeprurës në arkipelag ndodhi në 1976, duke vrarë mijëra njerëz, deri në 8,000 sipas disa vlerësimeve.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë