Lajme

Tentuan të trafikonin 30-vjeçaren, arrestohet një person, 3 të tjerë në kërkim

Një 40-vjeçar është arrestuar, ndërsa tre të tjerrë janë shpallur në kërkim, pasi kanë tentuar të trafikojnë drejt Italisë një 30-vjeçare. Policia bën me dije se është vënë në pranga shtetasin E. Ç., 40 vjeç, banues në Tiranë. Gjatë intervistimit të një 30-vjeçareje nga Fieri, oficerët e policisë kanë dyshuar në thëniet e saj për qëllimin e lëvizjes drejt Italisë dhe menjëherë kanë bërë bllokimin e saj. 40-vjeçari, në momentin që ka parë bllokimin e 30-vjeçares, ka tentuar të largohet nga aeroporti, por është kapur nga policia.
Po ashtu janë shpallur në kërkim shtetasit A. Ç., R. Xh., dhe K. Q., dhe vijon puna për kapjen e tyre.
Nga hetimet rezultoi se shtetasi i arrestuar në bashkëpunim me shtetasit A. Ç., R. Xh., dhe K. Q., nëpërmjet përdorimit të dhunës kishin detyruar 30-vjeçaren që ajo të pranonte të shfrytëzohej për prostitucion në Itali dhe këta shtetas mbrëmjen e djeshme kishin organizuar trafikimin e saj nëpërmjet aeroporit të Rinasit.
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore për veprat penale të “Trafikim i personave të rritur” dhe “Shfrytëzimi i prostitucionit kryer në bashkëpunim”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë