Bota

Tanket ‘Abrams’ drejt Ukrainës. Polonia pret përgjigje nga Gjermania për ‘Leopard 2’

Gazeta Si - Administrata e presidentit Biden po priret drejt dërgimit të një numri të konsiderueshëm tankesh “M1 Abrams” në Ukrainë.

Lajmin e zbuloi sot “Wall Street Journal”, duke cituar burime zyrtare, duke specifikuar se njoftimi për dërgesën duhet të bëhet këtë javë.

Ndërkohë qeveria gjermane ka thënë se do të shqyrtojë kërkesën e Polonisë për transferimin e tankeve “Leopard 2” të prodhimit gjerman në Ukrainë "me urgjencën e duhur".

Këtë e ka bërë të ditur një zëdhënës i qeverisë së Berlinit për agjencinë e lajmeve DPA, siç raportojnë mediat gjermane.

Ukraina ka kërkuar që tanket perëndimore ta ndihmojnë atë të zmbrapset kundër pushtimit rus.

Zëdhënësi konfirmoi se kërkesa e qeverisë polake për të dërguar “Leopard”-ët në Kiev ishte pranuar, duke shtuar se kërkesat do të "ekzaminohen me urgjencën e nevojshme në përputhje me procedurat dhe udhëzimet e vendosura për eksportet e armëve".

Varshava ka nevojë për lejen e Berlinit pasi tanket janë prodhim gjerman dhe nuk mund të eksportohen.

Megjithëse Gjermania është bërë një nga furnizuesit kryesorë të armëve të Ukrainës, aleatët e tjerë perëndimorë – veçanërisht Polonia dhe vendet baltike në krahun lindor të NATO-s që ndihen të kërcënuara nga Rusia – kanë treguar padurim me ngadalësinë e perceptuar të kancelarit Olaf Scholz për të vepruar.

Rusia e ka kundërshtuar këtë mundësi të transferimit të tankeve në Ukrainë, duke shprehur me këmbëngulje se marrëdhëniet e saj me Gjermaninë do të dëmtoheshin shumë në të ardhmen.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë