Vende dhe Udhetime

Tani në Sardenja mund të planifikoni edhe një dasmë… nudo

Nga Gazeta ‘Si’ - Për njerëzit që duan të komunikojnë me natyrën, Sardenja është tashmë një nga vendet më të mira në Europë për ta bërë këtë.

Dhe tani ka mundësi për t'u afruar edhe më shumë - duke u martuar në një plazh nudist në ishull.

Plazhi Benas, në gjysmë të rrugës në bregun perëndimor të Sardenjës, duket se do të bëhet një destinacion për dasmat e natyrës pasi autoritetet lokale vendosën t'i lënë çiftet të thoshin zotimet e tyre atje, nudo.

Luigi Tedeschi, kryebashkiaku i San Vero Milis, qyteti më i afërt, tha se autoritetet e morën idenë kur një çift gjerman shkroi për të pyetur nëse do të ishte e mundur të martoheshin në plazh, lakuriq. Por ndërsa shumë mund të qeshin me idenë e shkëmbimit të zotimeve ashtu siç na ka bërë natyra, Tedeschi – i cili kishte idenë origjinale për të caktuar një pjesë të plazhit si nudist– tha se arsyeja për t'u hapur për dasma ishte shumë më serioze.

"Unë mendoj se ne po jetojmë në një moment delikat për lirinë e njerëzve, me lëvizjet nacionaliste në Europë," tha ai.

“Njerëzit protestojnë dhe mblidhen nga policia, ose frikësohen. Kështu që unë mendoj se ne duhet të bëjmë gjëra për të treguar se njerëzit janë të lirë. Shumica e njerëzve duan lirinë, jo një regjim.”

'Asgjë që ka të bëjë me seksin'

Antifashisti i vetëshpallur, i cili ka qenë kryetar bashkie që nga viti 2015, tha për CNN se pjesa qendrore e plazhit të Is Benas ka qenë gjithmonë e frekuentuar nga nudistët.

“Sapo e zyrtarizova, për të afirmuar të drejtën e lirisë,” tha ai – duke shtuar se është një plazh i përzier, ku naturistët dhe vizitorët e veshur qëndrojnë së bashku.

“Lakuriqësia nuk ka të bëjë fare me seksin. Eshtë një filozofi e jetës dhe është e lidhur me natyrën,” shtoi ai.

“Duhet respektuar – pra pse jo? Ne kemi këtë plazh, një vend që i jepet shkëlqyeshëm naturizmit. Dhe pastaj menduam, të bëjmë një plazh për dasma. Nëse njerëzit duan të martohen nudo, ata munden.”

Ai tha se pjesa qendrore e plazhit është pjesërisht e fshehur. Megjithatë Tedeschi tha se askush në qytet nuk është ankuar.

“Ka pasur disa shaka nëse do të më duhej të vishesha [për të kryer ceremonitë] ose ku do të vishja fascinë (brezin e kryetarit të bashkisë) por ato janë thjesht shaka. Në thelb, të gjithë janë pro”, tha ai.

Qëllimi është krijimi i një rrjeti plazhesh naturiste në të gjithë Sardenjan, tha Tedeschi.

"Në këtë mënyrë ne mund të krijojmë një qark ku [naturistët] mund të gjejnë mikpritje dhe ne mund të tërheqim një lloj turizmi shumë të respektueshëm."

Rritja e turizmit në mënyrë të qëndrueshme

Ideja është të rritet turizmi në mënyrë të qëndrueshme.

“Ne duhet të kemi një shkëmbim kulturor – jo hotele të mëdha, por oferta të vogla akomodimi që tregojnë historinë e zonës. Kjo mund të ndodhë vetëm nëse e përshëndes turistin në shtëpinë time, i ushqej me diçka që kam bërë - dhe ky lloj turizmi [naturizmi] është i përsosur për këtë. Ata janë më shumë në kontakt me natyrën.”

Zona përreth San Vero Milis është atje lart me brigjet më të bukura të Europës. Ka gati 17 milje plazh brenda juridiksionit të vetë qytetit. Is Benas dhe Is Arenas, plazhi më i famshëm ngjitur, mbështeten nga duna të mëdha dhe një pyll i madh pishe pas tyre.

Ishulli i dytë më i madh në Mesdhe, Sardenja është e njohur për plazhet e saj të pacenuara malore në brendësi dhe plazhet e saj spektakolare, të cilat besimtarët thonë se janë po aq të bukur sa destinacionet e listuar si Maldivet.

Ishulli është gjithashtu i njohur për mbetjet e tij arkeologjike. Poshtë rrugës nga San Vero Milis ndodhet Tharros, një qytet romak ende në këmbë që dominon një gadishull të hollë, me rrënoja nga periudha fenikase dhe e lashtë Nuraghic.

Burimi: CNN Travel/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë