Lajme

“Tahiri”, ambasadori i SHBA paralajmëron: Kemi dëgjuar për presione ndaj gjyqtarëve

Pak para seancës për ish ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri në Gjykatën e Apelit ka ardhur edhe një paralajmërim nga ambasadori amerikan, Donald Lu i cili i ka bërë thirrje shoqërisë civile dhe medias që ta vëzhgojnë këtë çështje me vëmendje, pasi sipas tij ka raportime nga burime te pavarura për presione dhe ryshfete ndaj gjykatësve.

Në një deklaratë për gazetarët Donald Lu u shpreh “Kemi dëgjuar disa raportime nga burime të pavarura për presione serioze në këtë çështje, përfshirë edhe ryshfete që u janë ofruar gjykatësve. Ne i bëjmë thirrje shoqërisë civile dhe medias që ta vëzhgojnë këtë çështje me vëmendje, në mënyrë që vendimi të bazohet mbi provat dhe ligjin dhe jo mbi presione, kërcënime apo para. Askush nuk është mbi ligjin”

Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi më 12 maj 2018, masën e sigurisë “arrest shtëpie” ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, të akuzuar si të përfshirë në trafik droge me grupin Habilaj.

Të hënën, Gjykata e Apelit mban seancën ku ish-ministri i Brendshëm kërkon heqjen e masës së "arrestit të shtëpisë".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë