Bota

Sulm masiv kibernetik në Ukrainë, mesazhi për qytetarët: Prisni më të keqen!

Erërat e luftës mes Moskës dhe Kievit po fryjnë gjithnjë e më fort. Sidomos në hapësirën kibernetike. Rajone të shumta të qeverisë ukrainase kanë qenë objektivi i një sulmi kibernetik në shkallë të gjerë, një sulm që nuk u pretendua menjëherë, i cili ndodh në kontekstin e tensioneve të rritura midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Faqja zyrtare e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës është mbyllur përkohësisht për shkak të sulmit global të ndodhur natën e 13-14 janarit”, njofton ky i fundit në faqen e tij në Facebook.

Faqet e ministrive të tjera, duke përfshirë atë të Sigurisë, Punëve të Jashtme dhe Politikave Bujqësore, u gjetën gjithashtu të paarritshme. Faqet e internetit të Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Drejtësisë, Ministrisë së Industrisë dhe Tregtisë dhe ajo e presidentit funksionojnë rregullisht. Në disa nga adresat e bashkangjitura, u shfaqën mesazhe në rusisht, polonisht dhe gjuhën ukrainase.

"Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale janë ngarkuar në rrjetin publik”, thuhet në mesazh. Dhe përsëri: “Të gjitha të dhënat në kompjuterin tuaj fshihen dhe nuk do të rikuperohen. Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike, duhet të kini frikë dhe prisni më të keqen. Kjo ju bëhet për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tuaj".

Ukraina në të kaluarën akuzoi Rusinë për organizimin e sulmeve të rënda kibernetike, pasi marrëdhëniet mes dy fqinjëve u përkeqësuan që nga konflikti i vitit 2014.

Muajt ​​e fundit, Ukraina dhe aleatët e saj në SHBA dhe Evropë kanë denoncuar se si Rusia po përgatit një pushtim kryesisht pas zhvendosjes së 100,000 ushtarë pranë kufirit.

Moska i mohon plane të tilla, ndërsa një zëdhënës i Kremlinit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi sulmin kibernetik.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kishin denoncuar më parë mundësinë që Moska mund të vendoste të vepronte me sulme hakerësh për të ushtruar presion mbi Ukrainën.

Rusia mohon përdorimin e armëve kibernetike në një mënyrë fyese, por presidenti Vladimir Putin ka konfirmuar ekzistencën e "hakerëve patriotë" që veprojnë në mënyrë të pavarur nga qeveria.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë