Ne rrjet

Si mund të përfundojë lufta në Ukrainë? Tre skenarët e mundshëm pas përshkallëzimit të Putinit

Si mund të përfundojë konflikti në Ukrainë pas vendimit të Putinit për mobilizim të pjesshëm ushtarak dhe kërcënime bërthamore? Thomas Friedman, kolumnist për gazetën "New York Times", tërheq skenarët e mundshëm, nga fitorja e Ukrainës te "marrëveshja e pistë" me liderin rus

Gazeta Si - Si mund të përfundojë lufta në Ukrainë? Cilët janë skenarët e aftë për t'i dhënë fund agresionit rus dhe për të prodhuar një rezultat të qëndrueshëm?

Pyetja bëhet sërish aktuale, ditën kur Vladimir Putin demaskon përkundër vetes trillimin e madh të “operacionit special”, duke shpallur një mobilizim, ndonëse të pjesshëm, që tradhton një situatë të dëshpëruar dhe në mënyrë të qartë pranon se Rusia është në luftë.

Përgjigjet e mundshme janë të shumta.

Dhe me zgjuarsinë e tij të zakonshme, Thomas Friedman, “Princi” i kolumnistëve të gazetës amerikane “New York Times”, formulon tre skenarë, të cilët absolutisht ia vlen të analizohen në detaje.

Një burrë pikturon mbi flamurin rus në një fshat ukrainas të rimarrë së fundmi nga forcat e Kievit

Rezultati 1: një fitore e plotë për Ukrainën, të cilën sukseset e fundit të trupave të Kievit në terren e kanë shndërruar nga një skenar joreal, në një perspektivë konkrete. "Për herë të parë, - thotë Friedman, - dëgjoj pyetjen: po sikur ushtria ruse të shpërthejë?".

Sigurisht, mobilizimi i urdhëruar nga Putini, i cili duhet të sjellë 300,000 ushtarë të rinj rusë në front, mund të provojë të jetë një "ndryshues i lojës". Por a do të jenë ato trupa besnike ndaj Carit? A do të luftojnë deri në njeriun e fundit?

Rreziku i nënkuptuar në këtë skenar të parë është se Putini, i përballur me një përparim ushtarak në rritje të Ukrainës të mbështetur nga NATO, mund të "bëjë diçka të çmendur".

Edhe dje, kreu i Kremlinit ka aluduar për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore. Ai sigurisht nuk do ta pranonte humbjen dhe poshtërimin e plotë.

Mbetjet e automjeteve ushtarake ruse në periferi të Balakliya, Ukrainë

Rezultati 2. Një "Dirty Deal”, një marrëveshje e pistë me Putinin, "e cila do të siguronte një armëpushim, duke i dhënë fund shkatërrimit, por do të rrezikonte të përçante Perëndimin dhe të zemëronte ukrainasit".

Është e vështirë, shpjegon Friedman, të imagjinohet se Zelenskij pranon një armëpushim, tani që forcat e tij përparojnë dhe kanë ndryshuar rendin e konfliktit, duke u shndërruar nga pre, në gjahtarë.

Por kini kujdes nga Evropa në dimër, paralajmëron Friedman, kur bllokada e vazhdueshme e gazit rus dhe blerja e energjisë kushton, ku "shumë kompani do të mbyllen" dhe "evropianët do të detyrohen të zgjedhin midis ngrohjes dhe ngrënies.

Si Putini, ashtu edhe shumë liderë evropianë, do të tundoheshin nga kjo lloj marrëveshjeje.

Udhëheqësi rus do të njoftonte se është gati të negociojë dhe të rifillojë furnizimet me gaz.

Në atë pikë, uniteti aktual i Bashkimit Evropian mund të shkërmoqet, me vetëm polakët, baltikët dhe disa të tjerë të vendosur të vazhdojnë mbështetjen e tyre për Kievin.

Marrëveshja do të ishte "e pistë" sepse do t'i lejonte Putinit të largohej pas shkeljes së rendit ndërkombëtar dhe kryerjes së krimeve të luftës.

Në çdo rast, "me siguri duhet t'i bëhen lëshime Zelenskit, për shembull duke ofruar garanci sigurie si anëtarësimi i plotë i Ukrainës në NATO".

Por Friedman, gjithashtu nuk përjashton një variant “2b”, ku Putini, përpara se të binte dakord, do të bombardonte sërish territoret e ripushtuara nga ukrainasit, me qëllim që të detyronte Perëndimin të pranonte që të paktën një pjesë e Donbasit të mbetet në duart e Rusisë.

Presidenti Volodymyr Zelensky vizitoi një qytet të rimarrë të mërkurën e kaluar

Rezultati 3. Një marrëveshje më pak e pistë, në të cilën NATO dhe Ukraina propozojnë një armëpushim sipas linjës së 24 shkurtit, kur filloi pushtimi rus.

Shkatërrimi do të përfundonte dhe do të shpëtohej parimi i papranueshmërisë së ndryshimit të kufijve me forcë.

Por Putinit do t'i duhej t'i pranonte popullit të tij se 70,000 ushtarë të Rusisë vdiqën për asgjë.

“E pamundur të imagjinohet”, thotë Friedman, sipas të cilit në këtë rast të tretë, “Putini duhet së pari të dëbohet nga një kryengritje popullore apo një komplot pallati”.

Skenar i pamundur, duke pasur parasysh dominimin total të tij në aparatin e sigurisë.

Për të mos përmendur, shpjegon Friedman, vakumin e rrezikshëm të pushtetit që do të krijohej në vendin me mijëra koka bërthamore apo faktin që pasardhësi i Putinit mund të ishte më i keq se ai, madje edhe më nacionalist.

Megjithatë, shenjat se pakënaqësia në Rusi po rriten dhe po rritet, jo më pak qëndrimi i këngëtares Alla Pugacheva, më e dashura e yjeve të popit rus, e cila ka bërë thirrje për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë, ku ushtarët rusë "vdesin për një iluzion".

“Kjo luftë, - përfundon Friedman, - mund të përfundojë në shumë mënyra, disa më mirë, disa më keq, por asnjë e lehtë. Dhe kjo pa llogaritur Rezultatin 4, atë që askush nuk mund ta parashikojë”.

Burimi: "New York Times"; Përshtati në shqip: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë