Lajme

Shtyhet seanca për vrasësin e gjyqtares Hafizi

Gjykata e Krimeve të Rënda ka shtyrë seancën gjyqësore, në ngarkim të Fadil Hafizit, i akuzuar për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij Fildes Hafizi.

Shkak është bërë mosparaqitja e avokatit Ilia Ilia, i cili më herët bëri denoncim në policinë e Durrësit se është dhunuar nga dy persona para prokurorisë së këtij qyteti. Avokati sapo kishte dalë nga një seancë gjyqësore, kur te dera e Gjykatës është kapur nga dy persona me të cilët është konfrontuar fizikisht. Gjendja e tij shëndetësore është e qëndrueshme dhe pse ka marrë lëndime në pjesët e fytyrës.

Në shtator të 2017, Kasemi ekzekutoi me armë zjarri bashkëshorten e tij gjyqtare në një zonë të populluar të Tiranës, pas disa problemesh që kishin pasur më heret në familje.

Pas ekspertizës së bërë në gjykatë Kasemi rezultoi i aftë menderisht.

Prokuroria  ka ngritur 3 akuza mbi ish-bashkëshortin e gjyqtares i cili rrezikon burgim të përjetshëm.

Ai përballet me akuzën “vrasje”, “armëmbajtje pa leje” dhe “rrëmbim dhe mbajtje peng personi”.

Vetë i pandehuri ndonëse e ka pranuar autorësinë e vrasjes nuk ka dhënë shpjegime për shkaqet e ekzekutimit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë