Teknologji

Shpikjet që na befasuan gjatë vitit 2018

Në botën e sotme, duket se teknologjia tashmë ka arritur limitin e saj dhe është vështirë të besohet se do të shohim ndonjëherë diçka të re përsëri. Por shpikësit duket se kanë në plan të na befasojnë me shpikjet e tyre në çdo kohë. “Bright Side” ka mbledhur disa prej shpikjeve të shumta që bota e teknologjisë na ka prezantuar në 2018. Më poshtë, ju sjellim 10 më të jashtëzakonshmet.

Syzet që ju mbrojnë nga reklamat
Shumë njerëz mërziten nga reklamat që ndonjëherë janë vërtet të vështira për t’u shmangur. Ato janë kudo: në tabela, në rrugët e qytetit dhe në mes të emisioneve tuaja të preferuara televizive. Kjo është arsyeja pse Ivan Cash dhe Scott Blew krijuan syze të posaçme të quajtura IRL Glasses që veprojnë si filtra. Një shtresë e veçantë polarizuese aplikohet nëpër lente. Kjo shtresë jo vetëm që ju mbron nga rrezatimi ultravjollcë, por gjithashtu bllokon rrezatimin nga ekranet. Syzet IRL janë të përshtatshme për të gjitha llojet e ekraneve, përveç smartfonëve dhe ekraneve të matricës OLED. Këto syze magjike do të jenë në dispozicion për blerje në prill 2019. Çmimi fillestar do të jetë 49 dollarë.

Një pajisje që nuk do t’ju lejojë të humbni gjërat që ju nevojiten
Të gjithëve mund të na ketë ndodhur të humbasim diçka me vlerë. Por lajmi i mirë sot është se çelësat, kuletat dhe gjërat e tjera me vlerë mund të jenë të sigurta. Tile Mate nuk do t’ju lejojë të largoheni ose të humbni diçka të rëndësishme falë aftësisë së tij për të dhënë sinjale që t’ju njoftojnë për këtë. Ky sensor portativ me Bluetooth mund të lidhet me çdo send. Pajisja lidhet me një telefon smartphone ose tabletë nëpërmjet Bluetooth, ndërsa një aplikacion i veçantë monitoron dhe tregon vendodhjen e sendeve në të cilat është lidhur pajisja. Kur Tile Mate është aktivizuar, ajo jep një sinal sapo të shtypni një buton të veçantë nga aplikacioni. Pajisja është aktualisht në shitje.


Një robot pikture
Scribit është një robot për dizajn të brendshëm. Pikturon muret në një mënyrë gjysmë autonome. Duket si një platformë e vogël metalike e varur në 2 kabllo në mur. Pajisja lëviz përgjatë sipërfaqes së murit. Ka 4 shënues të ngjyrave të ndryshme dhe një gomë. Roboti punon në komandën nga një aplikacion i veçantë i smartfonëve i cili përcakton trajektoren duke aplikuar rreshta në mur. E vetmja gjë që duhet të bëjnë përdoruesit është të tregojnë një pikturë dhe të kufizojnë madhësinë e hapësirës në mënyrë që Scribit të mos shkojë përtej kufijve. Pajisja nuk është në dispozicion ende për blerje, por do të shfaqet në ekspozitën e “Salone del Mobile” më 16 prill 2019, në Milano.

Një byzylyk kontrollues
Myo quhet byzylyku që lexon impulset e muskujve dhe mëson rreth lëvizjeve tuaja përpara se t’i bëni ato. Ju mund ta kontrolloni atë duke përdorur një kompjuter, tabletë ose smartphone. Byzylyku i vendosur në parakrahun tuaj ndjek 4 lloje të lëvizjeve dhe rrotullimeve në të gjitha drejtimet. Pajisja është shumë e thjeshtë për t’u përdorur – nuk do të duhet shumë kohë për t’u mësuar me metodën e re të navigimit dhe kontrollit.

Një pasqyrë që kontrollon rutinën tuaj të fitnesit
Mirror është një ekran që funksionon si një trajner interaktiv palestre. Kjo lejon përdoruesit të mësojnë trajnime të drejtpërdrejta dhe të marrin reagime nga trajnerët menjëherë. Njerëzit mund të stërviten edhe në shtëpi, duke pasur një instruktor në murin e tyre.


Një kopsht brenda shtëpisë
SproutsIO është një pajisje e veçantë që krijon kushte ideale për rritjen e perimeve, zarzavate dhe frutave. Pajisja ndihmon programin e instaluar për të bërë cilësimet e nevojshme që automatikisht zgjedh sasinë e ujit, lëndëve ushqyese dhe dritën e duhur. Përveç kësaj, cilësimet ju lejojnë të kontrolloni ëmbëlsinë e frutave që rritni. Pajisja përdor vetëm 2% të ujit nga sasia e lagështirës që kërkohet nga kopshtet tradicionale të hapura dhe stimulon rritjen e bimëve 3 herë më shpejt.


Një pasqyrë që ju ndihmon të kujdeseni për veten
Care OS është një pasqyrë që përdor gjeste dhe njohje fytyre për të dhënë këshilla për kujdesin e lëkurës. Gjithashtu ju lejon të dëgjoni muzikë dhe të bëni selfie. Pajisja bazohet në një aparat fotografik që analizon gjendjen e lëkurës së përdoruesit dhe jep rekomandime se si të mbrohet nga rrezet UV.

Një maskë filtër
Materia e Breaze filtron grimcat nga ajri që kërcënojnë shëndetin tonë në jetën e përditshme, nga grimcat e vogla tek bakteret. Pajisja nuk kufizon lëvizjen dhe nuk grumbullon lagështirë gjatë frymëmarrjes. Është e përshtatshme për njerëzit që jetojnë në qytetet e mëdha që dëshirojnë të kujdesen maksimalisht për shëndetin e tyre.

Një televizor fleksibël
OLED është një televizor super i hollë i prodhuar nga kompania LG. Ai peshon rreth 2 kg, dhe është fiksuar në mur me një mbështetje magnetike. Ky lloj i ekranit transmeton ngjyra me një kontrast më të madh dhe është shumë më efikas me energji sesa analogët e tij.

Kontrolli i dyerve
August Smart Lock ju lejon të kontrolloni dyert e para të shtëpisë tuaj ose të zyrës me ndihmën e një aplikacioni apo përmes Bluetooth. Sistemi ju lejon të gjurmoni lëvizjen e derës tuaj dhe të sigurohuni që dera të jetë e mbyllur. Përveç kësaj, ka një mundësi për të marrë informacion rreth hapjes dhe mbylljes së derës. Pajisja është aktualisht në dispozicion për blerje.

 

Më Shumë