Lajme

Shkodër, sërish përplasje në KZAZ. Ademi: Policia në shërbim të Ramës

Të mbështetur nga Policia e Shtetit, sot në mëngjes, persona të paidentifikuar kanë tentuar të shpërthejnë derën e Pallatit të Sportit në Shkodër, por nuk ia kanë dalë, pas ndërhyrjes së policisë bashkiake.
Edhe sot ka pasur përplasje në KZAZ nr. 2 në Shkodër mes Policisë së Shtetit dhe asaj Bashkiake.
Përplasja nisi që dje pas kërkesës që Bashkia Shkodër i bëri policisë për ta mbështetur në zbatimin e dekretit të presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.
Sot Policia e Shtetit ka kërkuar të futet në ambientet e KZAZ nr.2, për krijimin e kushteve për vijimin e punës për zgjedhjet, por është penguar nga përfaqësues të Bashkisë dhe Policia Bashkiake.
“Nuk preket punonjësi i Policisë Bashkiake. Fakti që Policia e Shtetit është e armatosur është e turpshme”, shprehen përfaqësues të Bashkisë Shkodër.
Po ashtu, të mbështetur nga Policia e Shtetit, sot në mëngjes, persona të paidentifikuar kanë tentuar të shpërthejnë derën e Pallatit të Sportit në Shkodër, por nuk ia kanë dalë, pas ndërhyrjes së Policisë Bashkiake.
Lidhur me këtë, kryetarja e Bashkisë së Shkodrës në një deklaratë për mediat është shprehur se policia është në shërbim të shtetit kriminal të Ramës.
“Policia e Shtetit është prej shumë kohësh jashtë shinave të ligjit, duke i shërbyer qëllimit krininal të Edi Ramës për të uzurpuar me forcë atë që nuk fiton dot me votë. Bashkia e Shkodrës bën pjesë në këtë plan gjakftohtë kriminal të Edi Ramës, por që ka për t’i dështuar”, shprehet Ademi.
Ajo thotë se Bashkia e Shkodrës në zbatim të dekretit të presidentit ka kërkuar nga KQZ lirimin e mjediseve.
“Në përputhje të plotë me ligjin, në zbatim të dekretit në fuqi të Presidentit të Republikës, i botuar edhe në Fletoren Zyrtare, i detyrueshëm për zbatim nga çdo institucion shtetëror dhe i zgjedhur, Bashkia e Shkodrës ka kërkuar nga KQZ lirimin e mjediseve, që janë pronë e saj.
Bashkia e Shkodrës ka kërkuar zyrtarisht bashkëpunimin e Policisë së Shkodrës për të zbatuar dekretin e Presidentit, i cili ka shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore. Deri tani që flasim, nuk ka asnjë përgjigje zyrtare, asgjë me shkrim, siç normalisht duhet të funksionojë komunikimi në mes institucioneve të shtetit. Përgjigjja e vetme e policisë, siç po e shohin përditë shkodranët, e kudo, nuk është ajo e një institucioni në shërbim të interesit publik, por e një bande, që synon nxitjen e konfliktit dhe përdorimin e dhunës”, shprehet kryetarja e Bashkisë së Shkodrës.
Ademi ndër të tjera tha se Edi Rama nuk do t’ia dalë të nënshtrojë Shkodrën dhe të asgjësojë vullnetin e shkodranëve për të votuar si qytetarë europianë në zgjedhje të lira e të ndershme!
“Edi Rama mund t’ia ketë dalë me çfarëdo makinacionesh të asgjesojë dhe të minojë institucionet që kontrollojnë pushtetin e tij, Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë, Kontrollin e Lartë të Shtetit, por nuk do t’ia dalë të nënshtrojë Shkodrën dhe të asgjesojë vullnetin e shkodranëve për të votuar si qytetarë europianë në zgjedhje të lira e të ndershme!”, tha ndër të tjera ajo.

Më Shumë