Bota

SHBA dhe Irani shkëmbejnë 10 të burgosur, sinjalizojnë shkrirje të pjesshme të akujve mes tyre

Shtetet e Bashkuara dhe Irani liruan 10 persona të hënën në një shkëmbim të të burgosurve duke sinjalizuar një shkrirje të pjesshme të marrëdhënieve të akullta midis tyre.

Pesë shtetas amerikanë të mbajtur në Iran do të fluturojnë për në Shtetet e Bashkuara pas një ndalese të shkurtër në vendin e Gjirit Persik të Katarit.

Shtetet e Bashkuara, në këmbim, liroi pesë të burgosur iranianë dhe zhbllokoi transferimin e 6 miliardë dollarëve në fondet e ngrira të naftës iraniane të mbajtura në Korenë e Jugut.

Marrëveshja, e negociuar gjatë disa muajve, shënon një përparim të madh mes dy vendesh edhe pse mbeten në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh, duke përfshirë zgjerimin e shpejtë të programit bërthamor të Teheranit, mbështetjen e tij të vazhdueshme ushtarake për Rusinë dhe goditjen e ashpër të Iranit ndaj mospajtimit të brendshëm.

"Ne kemi marrë konfirmimin se pesë amerikanët e liruar ... janë në Teheran dhe janë rrugës për në Doha," tha një zyrtar i lartë i administratës Biden.

Lirimi i të burgosurve vjen si një lehtësim i madh për familjet dhe mbështetësit e tyre, shumë prej të cilëve kanë pritur disa vite për kthimin e tyre.

Ajo ka qenë gjithashtu nën kritika të ashpra nga republikanët në Kongres që kundërshtojnë çdo marrëveshje që përfshin shkrirjen e fondeve iraniane.

Edhe pse sipas marrëveshjes paratë mund të përdoren vetëm për blerjen e mallrave humanitare, republikanët argumentojnë se administrata e Biden duhet të kishte negociuar një marrëveshje me kushte më të favorshme për Shtetet e Bashkuara.

Mes bisedimeve për marrëveshjen e të burgosurve, Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë diskutuar gjithashtu një marrëveshje të mundshme informale që do të kërkonte të vendoste disa kufizime në programin bërthamor të Iranit.

Zyrtarët kanë këmbëngulur megjithatë se ato bisedime nuk kanë lidhje me negociatat e shkëmbimit të të burgosurve.

...Programi bërthamor i Iranit është zgjeruar ndjeshëm pas vendimit të Presidentit Donald Trump për të tërhequr Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. Marrëveshja, e krijuar nga administrata Obama, vendosi kufizime të rrepta në programin e Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Kur u pyet nëse marrëveshja e të burgosurve mund të çojë në bisedime produktive në frontin bërthamor, një zyrtar i lartë i administratës tha: "Ne nuk ia mbyllim plotësisht derën diplomacisë, por i qasemi asaj me standarde parimore".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë