Keshilla

Sapo mbushët 30 vjeç? Ja cilat janë gjërat thelbësore për jetën

Duket se jeta fillon pas të 30-ve. Pikërisht kur ne më në fund fitojmë ndjenjën e vetëdijes, pavarësisë, kuptojmë aspiratat tona dhe dëshirat e vërteta.  Më poshtë keni disa gjëra të nevojshme që çdo person duhet të bëjë deri në moshën 30 vjeç.

Gjeni një punë që ju pëlqen.

Pas diplomimit nga një universitet, ne kemi eksperimentuar me ndryshimin e vendeve të punës, zyrave të punës, pagave dhe profesioneve. Por deri në moshën 30 vjeçare, është shumë e rëndësishme të gjesh punën që do të sjellë kënaqësi ku do të përpiqesh për më shumë zhvillim dhe të ngjitesh në shkallët e karrierës.

Kuptoni cilët janë miqtë tuaj të vërtetë.

Kur jemi të rinj, jemi të rrethuar nga shumë njerëz dhëne shumë shpejt krijojmë njohje të reja. Dhe gabimisht mendojmë se ata janë  të gjithë miqtë tanë. Megjithatë, pas njëfarë kohe, ata zhduken dhe vetëm miqtë e vërtetë qëndrojnë afër nesh. Vlerësoni njerëzit që kanë qëndruar në provën e kohës dhe nuk rrinë vetëm te dikush përreth jush.

Mos ju tregoni të gjithëve detajet e jetës suaj personale.

Mbani në mend se nëse doni të mbani marrëdhëniet tuaja të forta, nuk duhet t'i tregoni të gjithëve për çështjet me të cilat po përballeni ju dhe partneri juaj. Nëse ndieni një kërkesë për ta bërë këtë dhe ju doni të ndani brengat tuaja me dikë, vizitoni një psikoterapisë. Një profesionist do t'ju dëgjojë me kujdes dhe do t'ju ndihmojë të analizoni veprimet tuaja dhe të partnerit tuaj. Të gjitha këto gjëra do të ju japin mundësinë të shikoni veten jo vetëm nga pozita e një viktime, por gjithashtu do të vini re dobësitë tuaja dhe si rezultat.

Çfarë ka përparësi

Ne gjithnjë përpiqemi të bëjmë sa më shumë gjëra të jetë e mundur. Por pas një kohe, ne e kuptojmë se po përqendrohemi në gjëra të vogla dhe po neglizhojmë ato të rëndësishmet si psh, udhëtimet dhe kohën me familjen. Është e rëndësishme të mësoni t'i jepni përparësi dhe të bëni atë që dëshironi me të vërtetë sa më shpesh të jetë e mundur.

Gjeni para dhe kohë për pushime.

Mungesa e pushimeve çon në shterimin moral dhe fizik dhe ul nivelin e përgjithshëm të efikasitetit. Kjo është arsyeja pse është më mirë të shpenzosh para për udhëtime, pasi të keni kaluar disa ditë pushime, do të keni produktivitet më të mirë në punë.

Merrni patentë shoferi

Kur merrni patentën e shoferit ju motivon për veprime të mëtejshme. Pasi ta keni marrë atë, do të filloni të mendoni rreth blerjes së një makine kështu që do të rrisni nivelin e të ardhurave tuaja. Kur disponon patentën është më e lehtë për të vizituar vende të ndryshme.

Siguroni të ardhura shtesë.

Sigurohuni që keni një burim shtesë të të ardhurave deri në moshën 30 vjeç. Edhe duke punuar në një nga kompanitë më të qëndrueshme në qytetin tuaj nuk mund të garantojë një të ardhme të qëndrueshme. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të siguroheni me një burim shtesë të të ardhurave në mënyrë që të mund të përballoni ndonjë situatë kritike.

Largohuni nga shtëpia e prindërve tuaj.

Është shumë e përshtatshme të jetosh me prindërit - shtëpia juaj është gjithmonë e pastër dhe gjithmonë ka ndonjë ushqim të gatshëm për ju . Megjithatë, herët a vonë, duhet të vendosni të largoheni nga shtëpia e prindërve tuaj dhe është më mirë ta bëni atë nga mosha 30. Kjo do t'ju ndihmojë të mësoni të planifikoni buxhetin tuaj, duke marrë parasysh shpenzimet që ndoshta nuk keni bërë.

Mësoni të jepni fjalime në publik.

Shumë prej e kanë të vështirë kur vjen puna për të dhënë fjalime në publik. Mësoni të kapërceni frikën tuaj. Një person i cili gjithmonë qëndron i qetë dhe nuk përdor fjalë parazitare merret me respekt dhe vëmendje. Të jesh në gjendje të flasësh mirë, do të thotë të heqësh qafe pasigurinë, do të jesh në gjendje të paraqesësh me sukses projektin tënd, të bindësh shefin tënd që ta rritësh pagën tënde dhe të ndalosh ndonjë lloj debati apo konflikti me përfitim.

Gjeni stilin tuaj.

Personat e rritur duhet të kenë stilin e tyre personal që i bën ata të ndihen rehat. Duke gjetur stilin tuaj personal, ju do të harroni për problemin e përjetshëm të zgjedhjes së rrobave që veshim. Të gjitha sepse ju do të dini se çfarë rroba të zgjidhni për të përshkruar personalitetin tuaj. Për më tepër, njohja e stilit tuaj do t'ju ndihmojë të zgjidhni me lehtësi rroba të reja që do të përputhen me pjesën tjetër të veshjes tuaj. Mbani në mend se është pamja juaj që e bën përshtypjen e parë për ju.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë