Trend

Rusi, zbulohet diamanti më i çmuar që keni parë ndonjëherë

Kompania e minierave të diamanteve Alrosa në Rusi shiti në ankand diamantin kryesor nga koleksioni i dinastisë, diamanti blu i ndezur qe peshon 14.62 karatë. Kjo është raportuar në faqen e internetit të kompanisë.

“Ky është diamanti më i pastër dhe më i shtrenjtë i prerë ndonjëherë në vendin tonë”, raporton shërbimi i shtypit i kompanisë.

“Koleksioni i ri nuk ka marrë ende një emër. Emri është me të vërtetë i rëndësishëm dhe duhet të jetë i përshtatshëm për gurët e çmuar”, ka thënë shefit ekzekutiv i kompanisë, Sergej Ivanov.

Kujtojmë që vitin e kaluar, Alrosa vendosi për ankand një koleksion unik prej pesë diamantesh të prerë nga një diamant i përafërt prej 179 karatësh i cili u gjet në Republikën e Sakait (Yakutia) në vitin 2015.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë