Rend dhe Ligj

Rrëzimi i skelës, Petrit Syla akuzohet edhe për kanosje

Pas ngjarjes së ndodhur disa ditë më parë në kryeqytet, nga rrëzimi i skelës nga pallati 14-katësh në rrugën “Faik Konica, policia ka referuar në prokurori për hetim Petrit Sylën. Syla është administratori i firmës “Syla”, dhe është shpallur në kërkim pasi është konstatuar se nuk janë respektuar rregullat e sigurisë në punë, çka shkaktoi dhe vdekjen e dy punëtorëve.

Petrit Syla, administratori i firmës “Syla”

Mësohet se Syla ka kanosur në telefon Kastriot Ponarin, i cili duhet të jetë rivali i tij për çështje skelash. Ky i fundit pas tragjedisë së ndodhur ka shkruar edhe një status në rrjetet sociale për konkurrencën e pandershme gjë që vë në pah rivalitetin mes tyre.
Si pasojë e rrëzimit të skelës ku po punonin 5 punëtorë, dy prej tyre humbën jetën dhe tre të tjerë u plagosën.
Dy viktimat e ngjarjes së rëndë ishin të rinjtë Ergys Brahimaj dhe Orjan Kodra, ndërsa të plagosur mbetën Genti Bardhi, Euglidios Lika dhe Altin Marku, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.
Ndërkohë, investitori i firmës “Syla”, Ilir Bendo është lënë në burg nga Gjykata e Tiranës.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë