Njerez

‘Qëlloi me shpullë ushtarin izraelit kur ishte 16 vjeç’  historia e vajzës simbol të rezistencës palestineze, liruar nga pakti i pengjeve

50 të burgosur dhe të paraburgosur palestinezë të tjerë në burgjet izraelite janë përfshirë në listën e kandidatëve për tu liruar pasi marrëveshja e shkëmbimit të pengjeve dhe armëpushimit me Hamasin në Rripin e Gazës u zgjat edhe për dy ditë të tjera.

Ndër emrat në listë është edhe aktivistja e profilit të lartë Ahed Tamimi.

Tamimi, 22 vjeç, ishte në listën e aprovuar nga ministria e drejtësisë e Izraelit të martën.

Shkrimtarja, pjesë e një familjeje të shquar nga fshati Nabi Salih i Bregut Perëndimor, ka qenë simbol i rezistencës kundër okupimit izraelit për aksione protestuese dhe përballje me ushtarët izraelitë që kur ishte rreth 11 vjeç.

Tamimi u dënua me tetë muaj burg për goditjen me shuplakë dhe shkelmoi një ushtar izraelit në vitin 2017, pasi kushërira e saj 15-vjeçare u qëllua në kokë me një plumb gome gjatë një proteste. Ngjarja u filmua, duke e bërë 16-vjeçaren të njohur në gjithë botën

Ajo u arrestua sërish në nëntor të këtij viti për nxitje të dyshuar në mediat sociale pas sulmit të 7 tetorit nga grupi militant palestinez Hamas, i cili vrau 1200 izraelitë dhe shkaktoi luftën e re në Gaza që ka vrarë pothuajse 14,000 palestinezë dhe ka shkaktuar një krizë shkatërruese humanitare.

Pasi shifrat e lirimit të së martës u konfirmuan, ajo e çoi numrin e pengjeve izraelitë të liruar nga Gaza në 61, si dhe 21 persona të kombësive të tjera. Deri më tani janë liruar 180 gra dhe fëmijë palestinezë. Marrëveshja përmban një klauzolë që zgjat armëpushimin me 24 orë për çdo 10 izraelitë të liruar të tjerë, në këmbim të 30 palestinezëve.

Të burgosurit palestinezë të liruar deri më tani kanë qenë kryesisht adoleshentë të akuzuar për hedhjen e gurëve ose bomba zjarri gjatë konfrontimeve me forcat izraelite, edhe pse disa janë dënuar për tentativë vrasjeje, duke përfshirë therjen me thikë dhe prodhimin e eksplozivëve.

Sipas të dhënave të OKB-së, një në pesë palestinezë kalon kohë në burgun izraelit me një shkallë dënimi prej më shumë se 98%.

Para se të fillonin shkëmbimet e pengjeve javën e kaluar, Shoqata e të Burgosurve Palestineze tha se 7200 të burgosur mbaheshin nga Izraeli, mes tyre 88 gra dhe 250 fëmijë.

Shumë nga lista fillestare prej 300 kandidatësh të mundshëm për lirim mbahen në paraburgim administrativ, që lejon arrestimin paraprak, me prova sekrete dhe afate gjashtëmujore të zgjatura në burg pa akuza apo gjyq.

Izraeli ka arrestuar 3260 palestinezë të tjerë, duke përfshirë 120 gra dhe më shumë se 200 fëmijë, që nga 7 tetori.

Ushtria izraelite tha se Tamimi dyshohej për nxitje të dhunës dhe thirrje për aktivitete terroriste.

Arrestimi duket të ketë lidhje me një postim në Instagram nga një llogari në emrin e aktivistes që i referohet Adolf Hitlerit dhe zotohet se do të "therë" izraelitët.

Familja Tamimi ka pohuar se Ahed nuk e ka hedhur postimin, duke pretenduar se ishte ose një nga dhjetëra llogaritë që e imitonin atë, ose rezultat i një hakeri, që ata thanë se ka ndodhur edhe më parë.

Lirimi i vajzës së tyre të martën vjen në një moment vendimtar: avokati i saj tha se Izraeli kishte planifikuar ta transferonte Tamimin në paraburgim administrativ, tre javë pas arrestimit të saj.

Grupi i fundit i lirimeve palestineze solli lehtësim të veçantë edhe për familjen Hammad nga Jerusalemi Lindor, vajza 16-vjeçare e së cilës, Nofuz, do të lirohej dy ditë përpara se të zhdukej në paraburgimin izraelit për dy ditë dhe u transferua përsëri në burg, përpara se të lirohej përfundimisht rreth mesnatës të së hënës.

Ajo u burgos në vitin 2021 me 12 vjet për therje me thikë ndaj një gruaje izraelite, e cila pësoi lëndime të lehta.

“Ajo nuk priste të më shihte… Ne qamë dhe u përqafuam, gëzimi ishte i papërshkrueshëm”, tha babai i saj, Jad, 47 vjeç.

Zgjatja e zymtë me 48 orë është mirëpritur në Izrael dhe Gaza, si dhe në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor.

Por ka frikë për një rikthim në luftime kur afati të përfundojë të enjten në mëngjes, duke kërcënuar më shumë viktima civile, zhvendosje dhe shkatërrim.

Udhëheqësit izraelitë kanë punuar vazhdimisht për të siguruar lirimin e rreth 240 pengjeve të marra nga Hamasi muajin e kaluar, por edhe për të "shtypur" organizatën militante islamike.

Të martën pasdite, dolën raporte nga Rripi i bllokuar i Gazës se disa ushtarë izraelitë ishin plagosur nga shpërthimet dhe të shtënat me armë të vogla, shkelja e parë serioze e armëpushimit që nga hyrja në fuqi e tij të premten. Marre nga theguardian/ Pershtati ne shqip: Gazeta 'Si'


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë