Ne rrjet

Pse po dështon Kryqëzata e Demokracisë Anti-Putin e Bidenit

Në fillim, pushtimi i Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin u duk se ishte një arsyetim ideal për fushatën globale të demokracisë së presidentit amerikan Joe Biden. Çfarë miratimi më të mirë mund të ketë se sa spektakli i një demokracie të guximshme që lufton kundër një autokrati brutal?

Siç e tha Biden në një fjalim të madh në Poloni në mars, Ukraina ishte tani "në vijën e parë" në "luftën e përhershme për demokraci dhe liri". Por pavarësisht suksesit të Ukrainës në terren kundër ushtrisë së Putinit, përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë në muajt që pasuan për ta cilësuar konfliktin si një betejë titanike mbarëbotërore mes demokracisë dhe autokracisë nuk duket se po funksionojnë shumë mirë. Jashtë aleatëve të Europës Perëndimore dhe partnerëve të vjetër të SHBA si Japonia, pjesa tjetër e botës thjesht nuk po nënshkruan. Problemi i parë: Shumica e këtyre vendeve ose nuk janë demokraci ose kanë aq të meta sa demokraci, saqë janë më pak se të frymëzuara nga retorika. Problemi i dytë: Në sytë e pjesës më të madhe të botës, vendi që po predikon—Shtetet e Bashkuara—është një demokraci e thyer keq, e cila duhet të shërohet së pari.

Këto probleme ishin evidente në Shtëpinë e Bardhë këtë javë, kur Biden mirëpriti liderët nga Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN), shumica e të cilëve janë autokratë ose përfaqësojnë shtete njëpartiake që nuk tregojnë shenja për t'u bërë demokratike. Midis tyre: i forti shumëvjeçar i Kamboxhias, Hun Sen; Kryeministri i Tajlandës Pravuth Chan-ocha, një ish gjeneral që mori pushtetin në një grusht shteti të vitit 2014; dhe udhëheqësit autoritarë të Vietnamit, Laosit dhe Bruneit. Për lehtësimin e Bidenit, kreu i juntës së Mianmarit, Min Aung Hlaing, një tjetër anëtar i ASEAN-it, nuk ishte mes tyre.

Kurt Campbell, këshilltari kryesor i Bidenit në Shtëpinë e Bardhë për Azinë Lindore, pranoi se bisedimet do të ishin "ndoshta paksa të pakëndshme ndonjëherë", por nuk trajtuan drejtpërdrejt çështjen e flamurit të demokracisë në rajon. "Unë mendoj se do të kemi një shkëmbim të plotë dhe ne e pranojmë se ka dallime pikëpamjesh," tha ai në një forum në Institutin e Paqes të Shteteve të Bashkuara.

Kurt Cambell

Shumica e këtyre vendeve kanë treguar se janë të paangazhuar në luftën midis Rusisë dhe Perëndimit; Indonezia, një tjetër anëtar kryesor i ASEAN-it dhe një vend demokratik, madje e ka ftuar Putinin në samitin e G-20 që po pret në nëntor. Vendeve të ASEAN-it i bashkohen kombe në të gjithë Lindjen e Mesme, Azinë Jugore, Amerikën Latine dhe Afrikë – vende që përfshijnë një sërë demokracish, por edhe një galeri thuajse mashtruese autokratësh dhe demokratësh të dyshimtë që përfaqësojnë shumicën e popullsisë së botës. Dhe ata nuk janë të bindur se Rusia, një burim kryesor i furnizimeve me naftë dhe gaz, duhet të shkëputet nga sistemi global.

“Qëndrimi i tyre është: “Kush jeni ju që na tregoni se çfarë të bëjmë apo na tregoni se cilat janë të drejtat tona? Njerëzit në vendin tuaj që fitojnë votën popullore nuk zgjidhen as president. Pra, mos na predikoni!'” tha Michael Coppge, një ekspert i demokratizimit në Universitetin e Notre Dame, i cili është një nga menaxherët e një studimi ndërkombëtar shterues nga Instituti Varieties of Democracy (V-Dem), i publikuar muajin e kaluar. .

Sipas një raporti të Freedom House, "Përmbysja e rënies së demokracisë në Shtetet e Bashkuara", "[Një] në mes të një rënieje 16-vjeçare të lirisë globale, demokracia në Shtetet e Bashkuara ka pësuar një erozion serioz". Raporti zbuloi se Shtetet e Bashkuara kishin rënë në nivelin e demokracive me të meta si Panamaja, Rumania dhe Koreja e Jugut dhe konkludoi: “Dobësimi i demokracisë amerikane nuk filloi me presionin e drejtpërdrejtë të presidentit Trump mbi institucionet demokratike dhe të drejtat dhe largimi i tij nga Shtëpia e Bardhë nuk i ka dhënë fund krizës”.

Kritikët thonë se ndërkohë që kuadri i konfliktit nga administrata Biden po funksionon mirë brenda NATO-s dhe Perëndimit – të bashkuar nga aleatë të fortë të SHBA si Japonia dhe Koreja e Jugut – presidenti i SHBA duhet të rimendojë qasjen e tij nëse dëshiron të mbledhë më shumë aleatë në përpjekjet e tij për të izoluar dhe dobësuar Rusinë. Çështja e vërtetë që po testohet, thonë ata, nuk është demokracia në vetvete, por një çështje me të cilën shumica e vendeve mund të identifikohen më lehtë: shenjtëria e kufijve të tyre sipas normave të pas Luftës së Dytë Botërore të mbështetura nga ligji ndërkombëtar i sanksionuar nga Kombet e Bashkuara.

“Kjo ka të bëjë me integritetin territorial dhe mospërdorimin e forcës për ndryshimin e kufijve, së bashku me normat ndërkombëtare. Këto janë çështjet thelbësore, "tha Bruce Jentleson, një shkencëtar politik në Universitetin Duke dhe një ish-këshilltar i lartë i politikës së jashtme i ish-zëvendëspresidentit të SHBA Al Gore dhe Stafit të Planifikimit të Politikave të Departamentit të Shtetit.

"Në këtë aspekt, është e ngjashme me Kuvajtin e vitit 1990", kur në atë kohë Presidenti George H.W. Bush fitoi një konsensus të gjerë ndërkombëtar kundër liderit të atëhershëm irakian Saddam Hussein. Në një email, Jentleson shtoi se ndërsa ai ka "admirim të madh" për udhëheqjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë kohës së luftës, vetë Ukraina ka qenë prej kohësh e njohur si një "demokraci e diskutueshme" dhe një nga vendet më të korruptuara në botë.

“Ne duhet të kthehemi te parimet bazë të së drejtës ndërkombëtare që i lamë mënjanë me marrëzi, por ky do të jetë një problem”, tha Freeman, një ish-diplomat i lartë amerikan për Foreign Policy. “Shtetet e Bashkuara sponsorizuan, krijuan dhe zbatuan atë që tani quhet rend ndërkombëtar liberal pas Luftës së Dytë Botërore. Pra, ju keni Kartën e OKB-së, e cila parashtron parimet bazë të së drejtës ndërkombëtare. Ju nuk mund të shkoni në luftë pa një justifikim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, të cilin e kishim [në vitet 1990-91]. Por kjo ishte hera e fundit që ne respektuam ato norma. Pas kësaj, ne kemi shkelur çdo parim të së drejtës ndërkombëtare që kemi nisur”.

Kthimi në ato parime bazë, me mea culpas të përshtatshme, mund të jetë rruga e vetme përpara nëse Shtetet e Bashkuara duan të fitojnë mbi pjesën më të madhe të botës, tha Freeman. Ajo që nuk do të funksionojë, shtoi ai, është ungjillizimi për lavditë e demokracisë – një zakon i vjetër amerikan dhe një zakon që ai beson se ekipi i Biden-it po i drejtohet kryesisht për përfitime politike të brendshme.

"Unë kam menduar që në fillim se sinqerisht kjo është një ngarkesë e keqe," tha Freeman. “Është një mendjemadhësi amerikane. Dhe është veçanërisht ironike që ajo duhet të dalë në pah gjatë një periudhe kur demokracia jonë është dukshëm në telashe të thella dhe ne nuk jemi as të sigurt se do të kemi një tranzicion paqësor në 2024-n.”

Problemi i besueshmërisë së Biden shtrihet në vende të tjera të mëdha që nuk kanë shkuar së bashku me fushatën e Biden - dhe që vazhdojnë të përkohësisht mbi pushtimin rus. Për Indinë, çështja ka pak të bëjë me demokracinë dhe gjithçka ka të bëjë me sigurinë kufitare, tha Rani Mullen, një studiues në Kolegjin e William & Mary. Udhëheqësi i saj gjithnjë e më autokratik, kryeministri Narendra Modi, është një populist që ushqen urrejtje sektare midis hinduve dhe myslimanëve, ndërsa në skenën ndërkombëtare, ai ndjek marrëdhëniet me Moskën dhe Uashingtonin. Që nga fillimi i vitit, India ka rritur në mënyrë dramatike blerjet e saj të naftës ruse me zbritje - për të cilën Modi ka nevojë dëshpërimisht për të mbështetur ekonominë e dobësuar të Indisë.

Qëndrimi i Modit ka të bëjë tërësisht me politikën reale, tha Mullen, një ekspert në Azinë Jugore dhe Qendrore. Dhe kjo do të thotë të mbash marrëdhënie të zbatueshme me Rusinë në mënyrë që të mos inkurajohet një partneritet më i thellë midis Moskës dhe Kinës, agresorit potencial më të frikshëm të indianëve së bashku me Pakistanin, i cili ka një marrëdhënie komode me Pekinin. Për Nju Delhi, çështja më kryesore është integriteti i kufijve sipas Marrëveshjes Panchsheel të vitit 1954 (të cilën kinezët e q Në fund të fundit, qëndrimi i Indisë drejtohet nga mendimi se tjetërsimi i Rusisë do të minojë sigurinë e saj”, tha Mullen. "Demokraci? Çfarë i intereson? Ky është realiteti i tij. Gjithçka ka të bëjë me Kinën. Pra, inkuadrimi i veprimeve ruse në një mënyrë që do të garantonte respekt të ndërsjellë për integritetin territorial të njëri-tjetrit – kjo do të godiste një akord të ndryshëm.”

Më gjerësisht, fakti i ashpër që duhet të përballet Biden është se demokracia ka qenë në tërheqje që nga Lufta e Ftohtë. “Niveli i demokracisë që gëzon qytetari mesatar global në vitin 2021 është ulur në nivelet e vitit 1989. 30 vitet e fundit të përparimeve demokratike tani janë zhdukur”, thuhet në një raport të Institutit V-Dem. "Diktaturat janë në rritje dhe strehojnë 70% të popullsisë së botës - 5.4 miliardë njerëz." Studimi zbuloi se demokracitë liberale tani mund të gjenden vetëm në 34 vende, nga kulmi i saj prej 42 në 2012, ku jetojnë vetëm 13 për qind e popullsisë së botës.

Një gardh kyç në këtë luftë globale mbi normat ndërkombëtare është Kina autoritare, e cila ka kërkuar të gjejë një rrugë të mesme midis Rusisë dhe Perëndimit. Presidenti kinez Xi Jinping po i qëndron partneritetit të tij me Putinin, megjithatë Pekini ka respektuar kryesisht sanksionet ekonomike kundër Rusisë. Zyrtarët kinezë thonë se vendi i tyre nuk ka dëshirë të zgjedhë palët, por Uashingtoni e ka bërë këtë të vështirë duke e portretizuar konfliktin si një konflikt që ka të bëjë kryesisht me demokracinë e stilit perëndimor dhe jo me normat globale. Siç shkroi Robert Manning, një ish-zyrtar i inteligjencës amerikane dhe bashkëpunëtor i lartë në Këshillin Atlantik në Foreign Policy këtë javë: "Logjika e 'vetëm demokracive' mund të çojë në një botë të dyfishtë ose ndoshta të trefishtë".

Kina e lakmon Tajvanin po aq sa Rusia për Ukrainën, por edhe Uashingtoni ende e përqafon zyrtarisht politikën e tij prej kohësh "një Kinë", duke pranuar se Tajvani është pjesë e një Kine të vetme. Pekini është i zemëruar që kjo shtyllë diplomatike po rrënohet, me Departamentin e Shtetit të Biden që e ka hequr këtë gjuhë nga faqja e tij zyrtare e udhëzimeve, e cila nuk thotë më se Uashingtoni "nuk e mbështet pavarësinë e Tajvanit". As administrata Biden nuk ka ofruar ndonjë iniciativë të re për të larguar Pekinin nga Moska.

Ekspertë të tjerë pajtohen, megjithëse shumë besojnë se nevojitet një qasje më e nuancuar. "Unë mendoj se një kornizë gjeopolitike e këtij konflikti do të ishte më e saktë në disa aspekte, por nuk jam i sigurt se do të ishte po aq efektiv, të paktën brenda Europës," tha Coppge.

"Ka diçka për të pasur një qëllim frymëzues për t'u bashkuar rreth e cila ka qenë shumë efektive," shtoi ai. "Unë mendoj se bixhozi i dështuar i Putinit në Ukrainë ka një shans për të kthyer valën e autokratizimit në të cilën kemi qenë." Megjithatë, Coppge tha gjithashtu se koncepti madhështor i Bidenit për një betejë për demokraci kundër autokracisë mbetet, për momentin, "aspirativ".

Burimi: Foreign Policy/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë